Polska i USA rozmawiają o dostawach ropy na Białoruś | LNG z USA ma problem przez depresję cenową w Europie. Sygnał dla PGNiG

:Polska delegacja odwiedziła USA, by rozmawiać między innymi o dostawach ropy przez Polskę na Białoruś. Amerykanie zasugerowali, że mogliby ją całkowicie uniezależnić od surowca rosyjskiego.

:Gaz w Europie jest tak tani, że zaczynają z nim przegrywać nawet najtańsze oferty LNG z USA. PGNiG sprowadza gaz amerykański na mocy umowy długoterminowej.

Polska i USA rozmawiają o dostawach ropy na Białoruś

Polska delegacja odwiedziła USA, by rozmawiać między innymi o dostawach ropy przez Polskę na Białoruś. Amerykanie zasugerowali, że mogliby ją całkowicie uniezależnić od surowca rosyjskiego.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

 

– My w Polsce jesteśmy zainteresowani, by w miarę możliwości, wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej, jeśli to będzie konieczne – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas wizyty w Waszyngtonie. – To się musi zacząć od momentu, gdy Białorusini kupią ropę naftową, którą będą chcieli dostarczyć do swoich rafinerii. Wtedy my przez nasz system przesyłowy możemy początkowo niewielkie ilości ropy, a z czasem dużo większe, im dostarczyć – dodał cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zasugerował w Mińsku, że Amerykanie mogliby zapewnić sto procent dostaw ropy na Białoruś. Zrobił to pomimo faktu, że ropa rosyjska, do której są dostosowane rafinerie białoruskie, ma inny skład chemiczny, niż amerykańska. Białorusini przyznają, że są zainteresowani dywersyfikacją, ale jednocześnie negocjują warunki przywrócenia dostaw od rosyjskich firm państwowych, które zostały zatrzymane w Nowym Roku przez impas rozmów.

 

LNG z USA ma problem przez depresję cenową w Europie. Sygnał dla PGNiG

Gaz w Europie jest tak tani, że zaczynają z nim przegrywać nawet najtańsze oferty LNG z USA. PGNiG sprowadza gaz amerykański na mocy umowy długoterminowej.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Hiszpańska Naturgy Energy Group nie odebrała dwóch dostaw LNG od amerykańskiego Cheniere. Według Bloomberga powodem była różnica między ceną zakontraktowaną a rynkową rosnąca przez nadpodaż.

Ceny gazu w Azji i Europie spadły wraz z ciepła zimą, rekordowymi zapasami w magazynach, powolnym wzrostem zapotrzebowania oraz istotnym wzrostem podaży surowca. Dodatkowy czynnik obniżający ceny to koronawirus, obniżający poziom zakupów w Chinach, które były dotąd najszybciej rosnącym importerem gazu skroplonego. PetroChina opóźniła już odbiór szeregu ładunków, a kontrahenci tej firmy z Qatargas i Shell szukają sposobu na zmianę terminarza lub szlaku dostaw w tym kierunku. Te warunki utrudniają reeksport LNG z USA.

Ośrodek analityczny BloombergNEF obliczył, że gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych może zostać w Ameryce pomimo rosnącego zapotrzebowania na gaz, na przykład w niemieckim sektorze wytwarzania energii. Może być także problem z uplasowaniem LNG w Azji, bo według Bloomberga japońscy kupcy także rozważają odrzucenie dostaw.

Cheniere zapewnia, że jej kontrakty zawierają zapisy gwarantujące zarobek nawet po rezygnacji z odbioru LNG przez jej klientów. Bloomberg ustalił, że Naturgy zakontraktowało dostawy z terminalu Sabine Pass w cenie 2,49 dolarów za mmBtu i Corpus Christi za 3,50 dolarów. Ceny w Europie bywają już niższe i wahają się między 3 a 4 mmBtu.

Amerykańska Cheniere to partner PGNiG przy jednej z umów na dostawy gazu skroplonego. Kontrakt zakłada dostawy 0,52 mln ton LNG w latach 2019-2022 i ok. 29 mln ton w latach 2023-2042. Oznacza to, że sięgną one około 2 mld m sześc. rocznie po 2022 roku, kiedy Polska zakończy kontrakt jamalski z rosyjskim Gazpromem. Obecne dostawy są symboliczne. Ich los w przyszłości będzie zależał od warunków rynkowych, ale Polacy chwalą się, że dostawy mają trafiać na rynek polski, bo formuła cenowa powoduje, że „cena uzyskana w negocjacjach jest znacznie niższa, niż ta w kontrakcie z Gazpromem”.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s