Ostrołęka na gaz w planach operatora (ANALIZA)

Gaz dla Elektrowni Ostrołęka C. Grafika: Gaz-System/Wojciech Jakóbik
Gaz dla Elektrowni Ostrołęka C. Grafika: Gaz-System/Wojciech Jakóbik

Gaz-System przedstawił do konsultacji Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2021-2030. Zawiera on propozycje mające ewentualnie umożliwić dostawy gazu do Elektrowni Ostrołęka C, jeśli ten projekt zamieni węgiel na błękitny surowiec – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Plany operatora na wypadek zmian w Ostrołęce

– Mając na uwadze realizację inwestycji na pograniczu systemu przesyłowego (KSP) oraz tranzytowego (SGT) mających wpływ na poprawę funkcjonowania systemów, OSGT planuje uruchomić już w 2020 roku prace obejmujące fazę przedprojektową i projektową dla zadań inwestycyjnych zwiększających w przyszłości możliwość wykorzystania infrastruktury tranzytowej także do celów przesyłowych – czytamy w komunikacie Gaz-System.

  • Budowa stacji gazowej Zambrów (dwukierunkowy układ regulacyjno-pomiarowy o którym pisał Bartłomiej Sawicki) – połączenie gazociągu tranzytowego z realizowanym Gazociągiem Polska – Litwa w rejonie m. Zambrów w celu zapewnienia dodatkowego kierunku dostaw gazu dla odbiorców zlokalizowanych we wschodniej części Polski; połączenie zwiększa także niezawodność dostaw gazu w kierunku państw bałtyckich połączeniem GIPL („Gas Interconnection Poland – Lithuania”);
  • Budowa stacji gazowej Ciechanów (jednokierunkowy układ regulacyjno-pomiarowy) – połączenie gazociągu tranzytowego z istniejącą siecią przesyłową w rejonie m. Ciechanów w celu zwiększenia możliwości przesyłu gazu w kierunku odbiorców zlokalizowanych w północnej części województwa mazowieckiego oraz w województwie warmińsko-mazurskim;
  • Rozbudowa węzła przesyłowego Lwówek (dwukierunkowy układ regulacyjno-pomiarowy) – rozbudowa istniejącego połączenia gazociągu tranzytowego z systemem przesyłowym w rejonie m. Lwówek na dwukierunkowe, umożliwiające zarówno zwiększony odbiór gazu w kierunku KSP, jak i przesył nadwyżek gazu w tym obszarze w kierunku SGT i zwiększenia tym samym możliwości odbioru gazu z gazociągu tranzytowego w innych punktach połączeń z systemem przesyłowym.

Powyższe inwestycje mogą umożliwić odbiór gazu na potrzeby Elektrowni Ostrołęka C w razie przestawienia projektu z węgla na gaz. Analizy ekonomiczne projektu, który został zawieszony w lutym 2020 roku, mają potrwać do 7 maja 2020 roku. Zakończą się tuż przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 10 maja.

Stacja Zambrów pozwoli odbierać gaz GIPL w Ostrołęce. Stacja Ciechanów oraz rozbudowa węzła przesyłowego Lwówek pozwoli wykorzystać do tego celu Gazociąg Jamalski. Istotny fakt to brak planów modernizacji tłoczni Jamału na potrzeby dostaw rewersowych do Ostrołęki, do których nie wystarczy istniejąca tłocznia Mallnow. Te jednak może sporządzić EuRoPol Gaz, operator tego gazociągu przesyłowego. Warto przy tym podkreślić, że inwestycje zaproponowane przez Gaz-System będą służyć odbiorcom gazu w Polsce bez względu na to, czy Ostrołeka zostanie ostatecznie przestawiona na gaz, czy nie.

Po wyborach choćby gaz

Projekt planu został przekazany do konsultacji. Gaz-System ogłosił jednocześnie zaproszenie odbiorców gazu zainteresowanych pozyskaniem przyłączenia do systemu przesyłowego. Może nim zostać Elektrownia Ostrołęka C, jeśli zostanie przestawiona na gaz. Operator polskich gazociągów przesyłowych przygotowuje się zatem na możliwość rewizji założeń tego projektu. Do rozstrzygnięć dojdzie zapewne tuż po wyborach prezydenckich, kiedy będą mogły zapaść bez presji związków zawodowych broniących węgla z jednej strony i zwolenników transformacji energetycznej z drugiej. Warto podjąć decyzję dającą korzyści ekonomiczne (zmiana paliwa na mniej emisyjne), ale jednocześnie nie wystawiającą Polaków na stare-nowe ryzyko polityczne (umowa z Gazpromem).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s