Rewersowe dostawy ropy z Polski na Białoruś mogłyby ruszyć przed końcem 2020 roku | Dalsze opóźnienie strategii wodorowej w Niemczech

:Prezes Biełneftechimu Andrej Rybakow ocenił, że jego firma liczy na rozpoczęcie pracy Ropociagu Przyjaźń w trybie rewersowym do końca roku. Wcześniej PERN informował o planowanej modernizacji odcinka polskiego tej infrastruktury.

:Rząd niemiecki nie może osiągnąć konsensusu w sprawie strategii wodorowej.

:Rosyjskie firmy naftowe nie chcą nowych cięć w ramach porozumienia naftowego pomimo epidemii koronawirusa. Pozostali uczestnicy układu OPEC+ rozważają zwiększenie ambicji w celu podniesienia zniżkujących cen ropy.

Rewersowe dostawy ropy z Polski na Białoruś mogłyby ruszyć przed końcem 2020 roku

Prezes Biełneftechimu Andrej Rybakow ocenił, że jego firma liczy na rozpoczęcie pracy Ropociagu Przyjaźń w trybie rewersowym do końca roku. Wcześniej PERN informował o planowanej modernizacji odcinka polskiego tej infrastruktury.

BiełTA/Kurier.lt/Wojciech Jakóbik

 

Rybakow poinformował, że prace na rzecz uruchomienia rewersowych dostaw ropy już trwają. 28 lutego operator polskich ropociągów przesyłowych PERN poinformował, że chce uruchomić rewers wschodniej części Ropociągu Przyjaźń. Wcześniej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przekonywał, że Polska jest w stanie uruchomić rewers na Białoruś, jeżeli będzie taka potrzeba. Mówił to w USA. Waszyngton zadeklarował, że mógłby uniezależnić Mińsk od ropy rosyjskiej w stu procentach.

Białoruś wciąż nie osiągnęła porozumienia z głównymi dostawcami ropy rosyjskiej – Rosnieftem i Tatnieftem. Wizyta prezesa tej pierwszej firmy Igora Sieczina w Mińsku poprawiła atmosferę rozmów, ale nadal nie ma informacji o podpisaniu kontraktu długoterminowego na 2020 rok. Dostawy odbywają się w niepełnym wymiarze na mocy porozumienia tymczasowego z „prywatną” Grupą Safmar.

Kłajpeda będzie gościć w środę 4 marca tankowiec naftowy Front Ocelot mający dostaczyć ropę rosyjską na potrzeb białoruskiej Rafinerii Naftan. Mińsk ma sprowadzić w sumie dwa ładunki po 85 000 ton ropy, które z portu kłajpedzkiego dotrą koleją na Białoruś. Kolejny ładunek dotrze na Litwę między 13 a 15 marca.

 

Dalsze opóźnienie strategii wodorowej w Niemczech

Rząd niemiecki nie może osiągnąć konsensusu w sprawie strategii wodorowej.

Zeitung fur Kommunale Wirtschaft/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Szkic strategii ma trafić na posiedzenie rządu najwcześniej 18 marca. Spór toczy się nadal o udział niebieskiego wodoru w strategii, o czym informował już BiznesAlert.pl. Ministerstwo gospodarki i energetyki Petera Altmaiera popiera wykorzystanie tego paliwa pochodzącego z gazu, na przykład z Nord Stream 2, ale sprzeciwia się temu resort środowiska kierowan przez Svenję Schulze. Ten popiera jak najszersze wykorzystanie zielonego wodoru pochodzącego z elektrolizy zasilanej Odnawialnymi Źródłami Energii.

Niemcy chcieli pierwotnie przyjąć strategię wodorową do końca 2019 roku. Polska także zamierza przygotować analogiczną strategię. Nie jest jednak znany termin jej publikacji. Ma problem z przyjęciem szkicu strategii energetycznej, który czeka na przyjęcie prawie trzy lata.

 

 

Rosyjski sektor krytykuje pomysł nowych cięć porozumienia naftowego

Rosyjskie firmy naftowe nie chcą nowych cięć w ramach porozumienia naftowego pomimo epidemii koronawirusa. Pozostali uczestnicy układu OPEC+ rozważają zwiększenie ambicji w celu podniesienia zniżkujących cen ropy.

PRIME/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Prezes Gazprom Nieftu Aleksander Djukow przekonuje, że OPEC+ powinna poczekać z wprowadzeniem nowych cięć na rozwój sytuacji wokół epidemii koronawirusa, która póki co niesie ze sobą niepewność i sprzeczne informacje. Djukow uznał, że reagowanie rewizją porozumienia naftowego na „każde zdarzenie na rynku” to złe podejście.

Podobnego zdania jest prezes Rosnieftu Igor Sieczin, który przekonywał prezydenta Władimira Putina do porzucenia porozumienia naftowego. Ograniczenia układu utrudniają mu rozwój wydobycia w ramach programu Wostok Nieft.

Rosjanie mogą przyłączyć się do nowych cięć, opowiedzieć się przeciwko nim lub wystąpić z układu. Tymczasem dalszy rozwój epidemii koronawirusa rodzi plotki na temat spotkania OPEC+ w Wiedniu zaplanowanego na 5-6 marca. Pojawiła się informacja jakoby jego uczestnicy zastąpili spotkanie na zywo telekonferencją w celu uniknięcia ewentualnego zarażenia. Te wieści zostały jednak zdementowane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s