Baryłka ropy kosztuje już 30 dolarów | Nord Stream 2 na celowniku ekologów. Może dostać obstawę floty | Powstaje europejski sojusz wodorowy. Czy dołączą do niego giganci z Polski?

Notowania Brent i dwie daty: pierwszej informacji o koronawirusie i publikacji zaleceń WHO. Grafika autora
Notowania Brent i dwie daty: pierwszej informacji o koronawirusie i publikacji zaleceń WHO. Grafika autora

:Ropa traci na wartości po załamaniu rozmów o porozumieniu naftowym

:Statek mający dokończyć sporny Nord Stream 2 może otrzymać obstawę floty rosyjskiej na wypadek akcji ekologów. Ekolodzy krytykują tę inwestycję.

:Financial Times informuje, że Komisja Europejska przedstawi w tym tygodniu wspólną strategię przemysłową, uwzględniającą plany rozwoju wodoru. Mogą do niego dołączyć firmy z Francji i Niemiec. Polacy także interesują się wodorem.

Baryłka ropy kosztuje już 30 dolarów

Ropa traci na wartości po załamaniu rozmów o porozumieniu naftowym. Baryłka Brent kosztuje już 31,38 dolarów a WTI – 27,37 dolarów.

Wojciech Jakóbik

 

Ropa tanieje po wieściach o tym, że kraje OPEC+ zaangażowane w skoordynowaną redukcję wydobycia tego surowca o w sumie 2,1 mln baryłek dziennie nie doszły do porozumienia o przedłużeniu układu ani zwiększeniu cięć. Rosjanie odpowiedzialni za porażkę rozmów zasugerowali, że oznacza to wolną rękę w polityce wydobywczej poszczególnych z uczestników układu. Arabia Saudyjska zareagowała obietnicą szybkiego zwiększenia wydobycia i powrotu do walki ceną na rynku.

Ropa naftowa staniała z około 50 dolarów za baryłkę czwartego marca do około 30 dziewiątego marca.

 

 

Nord Stream 2 na celowniku ekologów. Może dostać obstawę floty

Statek mający dokończyć sporny Nord Stream 2 może otrzymać obstawę floty rosyjskiej na wypadek akcji ekologów. Ekolodzy krytykują tę inwestycję.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Akademik Czerski zmierzający na Morze Bałtyckie by dokończyć budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 może otrzymać obstawę floty Federacji Rosyjskiej. Portal branżowy Neftegaz.ru sugeruje, że okręt Jarosław Mądry kierujący się obecnie do portu w Kolombo (Sri Lanka) może wpłynąć na Bałtyk by chronić Akademika Czerskiego. Czerski miał także płynąć do Kolombo, ale ostatecznie skierował się do Cieśniny Sueskiej. Portal sugeruje, że ów statek do układania rur może stać się celem protestów ekologów, którzy mogliby spróbować zakłócić prace i dodatkowo opóźnić budowę Nord Stream 2 opóźnionego już co najmniej o rok. Z tego względu możliwe będzie możliwe objecie Czerskiego obstawą floty rosyjskiej.

Gazociąg Nord Stream 2 ma zostać ukończony z końcem 2020 roku lub w pierwszym kwartale 20201 roku i zapewnić alternatywny szlak dostaw gazu z Rosji do Europy z pominięciem Ukrainy. Jego opóźnienie spowodowało, że Rosjanie musieli podpisać nowy kontrakt przesyłowy z Ukraińcami. Było spowodowane między innymi przez sankcje USA zmuszające Rosjan do samotnego ukończenia budowy przez Akademika Czerskiego.

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe domaga się ponownej oceny wniosku o zgodę na budowę Nord Stream 2 na wodach Niemiec. Przeciwko budowie spornego gazociągu opowiedział się także Greenpeace.

 

Powstaje europejski sojusz wodorowy. Czy dołączą do niego giganci z Polski?

Financial Times informuje, że Komisja Europejska przedstawi w tym tygodniu wspólną strategię przemysłową, uwzględniającą plany rozwoju wodoru. Mogą do niego dołączyć firmy z Francji i Niemiec. Polacy także interesują się wodorem.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Wodór może stać się paliwem zdekarbonizowanym ciężkiego przemysłu i napędzać jego konkurencyjność pomimo faktu, że konkurencja w Chinach nie prowadzi ambitnej polityki klimatycznej. Europejski sojusz na rzecz wodoru ma działać analogicznie do inicjatywy EU Battery Alliance, w którym znalazła się między innymi Polska, wspierając rozwój rodzącej się branży.

Rozmówcy Financial Timesa nie sprecyzowali jakie technologie wodorowe będą premiowane. Do wyboru jest zielony wodór z elektrolizy zasilanej Odnawialnymi Źródłami Energii, wodór niebieski pochodzący z gazu i inne rozwiązania pozwalające wykorzystać paliwa kopalne, a nawet energetykę jądrową, do pozyskania cennego pierwiastka.

FT podaje, że rozmowy o sojuszu wodorowym przyciągnęły już uwagę francuskiego Air Liquide i niemieckiego Boscha. Polacy także interesują się technologiami wodorowymi i zapowiadają przyjęcie strategii wodorowej. Firmy deklarujące chęć rozwoju tej branży to m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, PGNiG czy KGHM.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s