Już 40 procent gazu trafia do Polski spoza Rosji | Rosja przygotowuje się do rozmów o powrocie do porozumienia naftowego

Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG
Tankowiec LNG w gazoporcie. Fot. PLNG

:PGNiG zwiększyła przychody ze sprzedaży o 2 procent do 42,02 mld zł pomimo rosnącej nadpodaży LNG na świecie i niskich cen węglowodorów.

:PGNiG zmniejszył w 2019 roku zależność od gazu z Rosji dzięki wzrostowi importu LNG.

:Agencja TASS podaje, że minister energetyki Aleksander Nowak spotka się ze spółkami naftowymi by omówić sytuację na globalnym rynku ropy dotkniętym depresją cen po porażce rozmów o układzie na rzecz ich podniesienia.

:Dyskusja o rozwoju technologii wodorowych w Europie przyniosła postulat celu udziału wodoru w gospodarce. Polacy z Lotosu i Orlenu mogą włączyć się do sojuszu europejskiego na rzecz technologii wykorzystania tego paliwa po rozstrzygnięciu, która będzie preferowana.

 

PGNiG radzi sobie z nadpodażą LNG na świecie

PGNiG zwiększyła przychody ze sprzedaży o 2 procent do 42,02 mld zł pomimo rosnącej nadpodaży LNG na świecie i niskich cen węglowodorów.

PGNiG/Wojciech Jakóbik

 

– W minionym roku sprzedaliśmy ogółem o około 6 proc. więcej gazu i to mimo wyższych temperatur w I i IV kwartale 2019 roku, lecz z drugiej strony nadpodaż LNG miała i ma cały czas wpływ na niskie ceny surowca na światowych rynkach. Na Towarowej Giełdzie Energii gaz był średniorocznie aż o 35 procent tańszy niż rok wcześniej, co istotnie wpłynęło na poziom przychodów z jego sprzedaży – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. – Wszyscy uczestnicy na globalnym rynku gazu zmagają się obecnie z wyzwaniem niskich cen surowca. Nie należy jednak zapominać, że wciąż znacząco rośnie popyt na to paliwo, co potwierdzają światowe prognozy. W tych okolicznościach konsekwentnie i dynamicznie rozwijamy dywersyfikację importu gazu ziemnego, zapewniając w ten sposób Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W 2019 roku sprowadziliśmy do Polski ponad 27 procent więcej LNG niż rok wcześniej – dodał.

PGNiG zanotował niższe wyniki sprzedaży ropy naftowej i kondensatu przez tańszą baryłkę oraz wydobycie mniejsze o 10 procent. Spadek cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii przyniósł przychody niższe o około 1,45 mld zł.

– Na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG wpływ miało również zawiązanie odpisów na rzeczowy majątek trwały w IV kwartale 2019 roku – przede wszystkich w segmentach Poszukiwanie i Wydobycie (na poziomie 212 mln zł) oraz Obrót i Magazynowanie (na poziomie 339 mln zł), a także odpisu związanego z aktualizacją wartości pakietu udziałów w Polskiej Grupie Górniczej na kwotę ok. 272 mln zł – czytamy w komunikacie spółki.

Już 40 procent gazu trafia do Polski spoza Rosji

PGNiG zmniejszył w 2019 roku zależność od gazu z Rosji dzięki wzrostowi importu LNG.

PGNiG/Wojciech Jakóbik

 

– 2019 rok przyniósł wyraźną zmianę w strukturze importu. Udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji spadł z 67 do 60 procent. Wzrósł natomiast udział LNG: z 20 do 23 procent – podaje spółka w komunikacie. – W 2019 roku PGNiG odebrało 31 ładunków skroplonego gazu ziemnego w ramach kontraktów długo-, średnio- i krótkoterminowych (spot), natomiast w 2018 roku odbyły się 23 dostawy LNG do Polski. Wolumen importu skroplonego gazu wzrósł z 2,71 mld m sześc. w 2018 roku do 3,43 mld m sześc. w 2019 roku – wylicza.

PGNiG sprowadza gaz skroplony z całego świata na mocy umów spotowych oraz kontraktów długoterminowych z katarskim Qatargas, amerykańskim Cheniere Energy oraz innymi firmami z USA.

 

Rosja przygotowuje się do rozmów o powrocie do porozumienia naftowego

Agencja TASS podaje, że minister energetyki Aleksander Nowak spotka się ze spółkami naftowymi by omówić sytuację na globalnym rynku ropy dotkniętym depresją cen po porażce rozmów o układzie na rzecz ich podniesienia.

TASS/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Nowak przyznał wcześniej, że jest gotów do rozmów z krajami-sygnatariuszami porozumienia naftowego OPEC+, które kończy się z końcem marca. Przekonywał, że Rosja oferowała partnerom przedłużenie układu na obecnych warunkach, ale naciskali oni na zwiększenie cięć i Rosjanie musieli odrzucić tę ofertę. – Wierzymy, że w obecnych warunkach nie jest to najlepsza opcja – powiedział Nowak. – Należałoby utrzymać wydobycie na obecnych poziomach osiągniętych w pierwszym kwartale. Podjęliśmy taką inicjatywę, ale niestety nasi partnerzy nie zgodzili się z naszą propozycją – dodał.

Bloomberg podał, że Arabia Saudyjska odpowiedziała na woltę Rosji zwiększeniem podaży ropy o milion baryłek dziennie do 13 mln baryłek (w tym 12,3 mln wydobycia i reszta z rezerw strategicznych) oraz przeceną w kontraktach w wysokości 6-8 dolarów na baryłce. Według Nowaka oznacza to chęć walki o udziały rynkowe. Mimo to Rosjanie są gotowi do dalszych negocjacji – powiedział cytowany przez TASS.

Nowak spotka się 12 marca z firmami naftowymi z Rosji. – Spotykamy się regularnie. Następne spotkanie odbędzie się jutro (12 marca – przyp. red.). Omówimy sytuację na rynku ropy, plany wydobycia i dalszą pracę – zadeklarował. Rosjanie zadeklarowali wcześniej gotowość szybkiego zwiększenia wydobycia o 200-300 tysięcy baryłek dziennie, a w przyszłości o 500 tysięcy baryłek. – Byłby to wolumen faktycznie obniżony z poziomu z października 2019 roku. Firmy zawsze mówiły, że mogą go szybko odzyskać. Omówimy ten temat – dodał.

Międzynarodowa Agencja Energii zapowiada spadek zapotrzebowania na ropę w pierwszym kwartale 2020 roku. Kartel OPEC przewiduje minimalny wzrost o 60 tysięcy baryłek w całym 2020 roku przez pandemię koronawirusa.

 

Zielony wodór w unijnej strategii przemysłowej? Lotos i Orlen mogą wejść do sojuszu wodorowego

Dyskusja o rozwoju technologii wodorowych w Europie przyniosła postulat celu udziału wodoru w gospodarce. Polacy z Lotosu i Orlenu mogą włączyć się do sojuszu europejskiego na rzecz technologii wykorzystania tego paliwa po rozstrzygnięciu, która będzie preferowana.

EurActiv/Energate/Wojciech Jakóbik

 

Niemiecki think tank Agora Energiewende przekonuje, że strategia przemysłowa Unii Europejskiej powinna doprowadzić do wsparcia tzw. zielonego wodoru wytwarzanego z użyciem Odnawialnych Źródeł Energii.

Według Agora Energiewende cytowanego przez EurActiv.com niebieski wodór wytwarzany z gazu to rozwiązanie pośrednie, które w przyszłości będzie kosztowne dla przemysłu ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Gaz pozostaje emisyjny pomimo niższej emisyjności od węgla. Cena uprawnienia do emisji CO2 z systemu handlu emisjami EU ETS w wysokości 30 dolarów oznaczałaby koszt produkcji stali o około 500 mln euro wyższy niż obecnie.

Agora Energiewende przekonuje zatem, że Unia Europejska powinna wesprzeć rozwój zielonego wodoru poprzez wprowadzenie cel udziału tej technologii na wzór celu OZE z pakietu energetyczno-klimatycznego oraz kontrakty różnicowe i inne formy wsparcia mające przynieść szybszy rozwój tej rodzącej się branży. Póki co wytwarzanie wodoru z użyciem elektrolizy napędzanej OZE jest drogie i niekonkurencyjne. Jest to jednak zdaniem Agory rozwiązanie bardziej zrównoważone w długim terminie i warto w nie zainwestować.

Agora Energiewende kojarzona z Partią Zielonych nie jest jedynym uczestnikiem dyskusji w Niemczech opowiadającym się za zielonym wodorem. Minister środowiska Niemiec Svenja Schulze oraz jej partia SPD cytowane przez Energate opowiadają się za inwestycją w zielony wodór. Do rozstrzygnięcia pozostaje stanowisko ministerstwa gospodarki i energetyki Petera Altmaiera, które broni niebieskiego wodoru, za którego użyciem opowiada się sektor gazowy liczący na wykorzystanie paliwa dostarczanego gazociągami, jak Nord Stream 2.

Wodór może się stać przedmiotem współpracy Niemiec, Polski i Francji, które zabiegają o tworzenie europejskich czempionów i poluzowanie prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Polacy chcą w ten sposób zwiększyć szanse na fuzję PKN Orlen-Grupa Lotos. Obie firmy deklarują zainteresowanie rozwojem sektora wodorowego. Możliwe, że w przyszłości mogłyby wejść do sojuszu wodorowego, którego powstanie już ogłosiły media.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s