Białoruś odbierze ropę przez Litwę, ale na razie z Rosji | Spółki łupkowe w USA zaciskają pasa przez wojnę cenową

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Trzeci tankowiec z ropą dla Białorusi dotrze 15 marca do portu w litewskiej Kłajpedzie. Do końca miesiąca Białorusini chcą odebrać jeszcze dwa takie ładunki.

:Wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją doprowadziła do spadku cen ropy, który zmusza spółki łupkowe z USA do zaciskania pasa.

Białoruś odbierze ropę przez Litwę, ale na razie z Rosji

Trzeci tankowiec z ropą dla Białorusi dotrze 15 marca do portu w litewskiej Kłajpedzie. Do końca miesiąca Białorusini chcą odebrać jeszcze dwa takie ładunki.

BNS/Wojciech Jakóbik

 

Tankowiec Wernadski Prospekt ma dostarczyć 80 tysięcy ton ropy do terminalu naftowego w Kłajpedzie – donosi agencja BNS. Zawiera ropę rosyjską, która trafi do Rafinerii Naftan w Nowopołocku. Kolejne tankowce dotrą do Kłajpedy między 19 a 21 oraz 29 a 30 marca. Nieoficjalnie można usłyszeć, że będą zawierać także ropę rosyjską.

Białoruś zamierza zwiększyć wykorzystanie naftoportu w Kłajpedzie do 300 tysięcy ton w marcu. Ten wolumen odpowiada jednej trzeciej miesięcznego zapotrzebowania tego kraju na ropę naftową w wysokości mln ton rocznie. Oznacza to, że Mińsk staje się istotnym partnerem długoterminowym Kłajpedy.

Białorusini odbierali przez Kłajpedę ropę spoza Rosji – z Azerbejdżanu i Norwegii. Mińsk deklaruje gotowość do poszukiwania alternatyw, w tym z wykorzystaniem rewersu na Ropociagu Przyjaźń na granicy z Polską.

 

Spółki łupkowe w USA zaciskają pasa przez wojnę cenową

Wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją doprowadziła do spadku cen ropy, który zmusza spółki łupkowe z USA do zaciskania pasa.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Agencja Reuters dotarła do listu dyrektora operacyjnego Parsley Energy Davida Dell-Osso, który wezwał pracowników do rewizji cennik i obniżenia kosztów pracy o nawet 25 procent. To odpowiedź na fakt, że firmy łupkowe planowały budżety w odniesieniu do ceny ropy na poziomie 55-65 dolarów za baryłkę, a kosztuje ona teraz około 35 dolarów.

Powodem jest wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją po porażce rozmów na temat przedłużenia porozumienia naftowego. Póki co nie jest jasne, czy dojdzie do spotkania grupy OPEC+, które mogłoby doprowadzić do powrotu do negocjacji na temat układu. Giełda zareagowała tygodniowym spadkiem cen baryłki najwyższym od 1991 roku z okolic 55 dolarów do około 30 dolarów, czyli o 28 procent. Ostatni podobny spadek został zanotowany w tygodniu następującym po 18 stycznia 1991 roku, kiedy rozpoczęła się pierwsza Wojna w Zatoce Perskiej.

Dell-Osso obarczył winą za tę sytuację powrót do maksymalizacji wydobycia przez największych producentów. Saudyjczycy zapowiedzieli wzrost podaży, usuwając dobrowolne cięcia spoza porozumienia naftowego, i zaoferowali rabaty cenowe. Rosjanie deklarują, że mogą zwiększyć wydobycie po pierwszym kwietnia, kiedy przestaną ich obowiązywać cięcia układu.

Jednakże branża łupkowa w USA może być niechętna obniżkom cen. Źródło Reutersa ocenia, że byłby to błąd. Inne rozwiązanie to porzucenie kontraktów, które przestały być opłacalne przez spadek cen ropy albo konsolidacja w celu ograniczenia kosztów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s