Spór o ropę hamuje integrację Białorusi i Rosji | S&P: Recesja już trwa. Zagrożenie dla eksporterów ropy jak Rosja

Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR
Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR

:Dziennik RBK ustalił, że Moskwa domagała się od Mińska stworzenia dwunastu instytucji ponadnarodowych, w tym wspólnego regulatora rynków gazu, ropy i energii elektrycznej. Białoruś odmawia rozmów na ten temat do czasu zakończenia sporu o warunki dostaw ropy rosyjskiej.

:Analitycy S&P oceniają, że gospodarka globalna zanotuje wzrost Produktu Krajowego Brutto o nie więcej niż 1-1,5 procent w 2020 roku, czyli wejdzie w recesję zgodnie z definicją Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

:Fundusz kartelu OPEC przekazał 200 mln dolarów na walkę z koronawirusem. Irak wzywa do spotkania kryzysowego grupy OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego.

Spór o ropę hamuje integrację Białorusi i Rosji

Dziennik RBK ustalił, że Moskwa domagała się od Mińska stworzenia dwunastu instytucji ponadnarodowych, w tym wspólnego regulatora rynków gazu, ropy i energii elektrycznej. Białoruś odmawia rozmów na ten temat do czasu zakończenia sporu o warunki dostaw ropy rosyjskiej.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Propozycja miała zostać zawarta w trzydziestej pierwszej mapie drogowej integracji. Białorusini zatrzymali rozmowy na ten temat i nie potwierdzają rozmów o stworzeniu nowych instytucji, które miałyby się zajmować podatkami czy wspólną walutą. Mińsk odmawia rozmów na temat głębszej integracji, oczekując porozumienia o warunkach dostaw ropy w 2020 roku. Obecnie dostawy świadczą rosyjskie firmy prywatne z Grupy Safmar. Nie ma porozumienia z tradycyjnymi dostawcami – Rosnieftem i Tatnieftem. Na początku marca minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej ocenił, że nie ma podstaw do rozmów o integracji do czasu rozstrzygnięcia sporu o ropę.

Rosjanie zgodzili się zrekompensować tzw. manewr podatkowy zmniejszający marżę rafinerii białoruskich poprzez wprowadzenie odwróconego podatku akcyzowego, który według RBK oznaczałby faktyczne subsydiowanie tych podmiotów. Będzie to jednak możliwe dopiero po unifikacji prawa podatkowego Związku Białorusi i Rosji. Manewr podatkowy wchodzi w życie w 2024 roku, a ujednolicenie podatków nastąpi dopiero po dalszej integracji obu krajów. Z tego względu Białoruś i Rosja negocjują rozwiązanie tymczasowe na 2020 rok. Na początku marca firmy rosyjskie zgodziły się obniżyć marżę na dostawach na Białoruś.

Negocjacje trwają nadal i dotyczą wolumenu 18 mln ton ropy, który miałby dotrzeć w tym roku na Białoruś. W międzyczasie Mińsk wysyła sygnały o gotowości do dywersyfikacji, w tym za pośrednictwem rewersu Ropociągu Przyjaźń w Polsce. Za tymi deklaracjami idą testowe dostawy z różnych kierunków, ale póki co nie umowy terminowe.

 

S&P: Recesja już trwa. Zagrożenie dla eksporterów ropy jak Rosja

Analitycy S&P oceniają, że gospodarka globalna zanotuje wzrost Produktu Krajowego Brutto o nie więcej niż 1-1,5 procent w 2020 roku, czyli wejdzie w recesję zgodnie z definicją Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

MFW uznaje, że jeśli gospodarka światowa rozwija się wolniej, niż w tempie 2,5 procent, nadchodzi recesja. S&P przewiduje ujemną dynamikę w USA (0 do minus 0,5 procent), strefie euro (minus 0,5 do minus 1 procent) i spowolnienie w Chinach (2,7 do 3,2 procent). Ostatni raz wzrost PKB na świecie zwolnił poniżej 2,5 procent w czasie kryzysu finansowego w 2009 roku.

S&P przewiduje istotne ryzyko budżetowe dla krajów z wysokim długiem zagranicznym i uzależnionych od eksportu ropy naftowej, w tym Rosji. Z kolei importerzy ropy z niedużym długiem za granicą mogą wręcz zyskać na obecnej sytuacji. Ropa naftowa tanieje przez nadpodaż i zanotowała kryzys cenowy przez porażkę porozumienia naftowego OPEC+ na początku marca. W lutym kosztowała około 55 dolarów, a obecnie jest to już niewiele ponad 30 dolarów.

Dodatkowy czynnik, który może pogorszyć powyższe prognozy to epidemia koronawirusa ograniczająca działalność gospodarczą. Według S&P może ona wywołać jeszcze większe spowolnienie.

 

OPEC wesprze walkę z koronawirusem. Irak apeluje o powrót do porozumienia naftowego

Fundusz kartelu OPEC przekazał 200 mln dolarów na walkę z koronawirusem. Irak wzywa do spotkania kryzysowego grupy OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego.

TASS/OPEC/Wojciech Jakóbik

 

Epidemia koronawirusa skłoniła kartel naftowy OPEC do przekazania 200 mln dolarów pożyczek z jego funduszu na pomoc na rzecz jej zwalczenia. Ma także poluzować warunki przyznawania takiego finansowania.

Tymczasem wicepremier i minister ropy Iraku Tamir al-Gadban wezwał do kryzysowego spotkania grupy OPEC+ zrzeszającej kraje OPEC i dwunastu producentów spoza kartelu, w tym Rosję. Spotkanie komitetu technicznego OPEC+ zostało odwołane ze względu na brak konsensusu między Arabią Saudyjską i Rosjanami odnośnie do możliwości przedłużenia porozumienia naftowego o skoordynowanej redukcji wydobycia na okres po marcu 2020 roku. Iracki minister napisał 17 marca list, w którym przekonuje, że kryzys cen ropy powinien skłonić strony układu do powrotu do rozmów.

Rosja deklaruje gotowość do powrotu do rozmów. Arabia Saudyjska rozczarowana niepowodzeniem negocjacji z początku marca nie zamierza rozmawiać, maksymalizuje wydobycie i sprzedaż ropy, oferując rabaty w celu wywalczenia jak największych udziałów rynkowych. To zjawisko zwane wojną cenową spowodowało depresję cenową na rynku ropy. Baryłka kosztuje już około 30 dolarów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s