Solidarność zaapeluje o zawieszenie systemu handlu emisjami | Niemiecki partner Nord Stream 2 odsyła do Rosjan w sprawie opóźnienia

:Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zapowiedział interwencję w Komisji Europejskiej w celu zawieszenia systemu handlu emisjami CO2 na czas kryzysu koronawirusa.

:Regulator niemiecki Bundesnetzagentur zdecydował, że PGNiG będzie mogło wyrazić opinię w toku postępowania w sprawie ewentualnego wyłączenia spornego Nord Stream 2 spod prawa unijnego dyrektywy gazowej. Dopóki sprawa będzie trwać, gazociąg nie będzie mógł słać gazu z Rosji – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

:Ropa Brent kosztowała 19 marca o 6.00 czasu polskiego niewiele ponad 26 dolarów za baryłkę. Producenci ropy na Morzu Północnym obawiają się kryzysu.

Solidarność zaapeluje o zawieszenie systemu handlu emisjami

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zapowiedział interwencję w Komisji Europejskiej w celu zawieszenia systemu handlu emisjami CO2 na czas kryzysu koronawirusa.

TVP Info/Wojciech Jakóbik

 

Duda był gościem programu „W tyle wizji” na kanale TVP Info. Komentował rządowy program tarczy antykryzysowej mający ulżyć przedsiębiorcom doświadczonym epidemią koronawirusa, z którą wiąże się konieczność izolacji ograniczająca działalność gospodarczą.

Zdaniem przewodniczącego Dudy takim obciążeniem jest również „opłata klimatyczna”, czyli system handlu emisjami CO2 EU ETS zobowiązujący sektor energetyczny do wykupywania darmowych uprawnień lub opłacania nadprogramowych emisji dwutlenku węgla towarzyszących produkcji energii. Solidarność ma wystąpić do Brukseli o zawieszenie tych opłat.

 

 

Brent za 26 dolarów wróży kryzys przez wojnę cenową

Ropa Brent kosztowała 19 marca o 6.00 czasu polskiego niewiele ponad 26 dolarów za baryłkę. Producenci ropy na Morzu Północnym obawiają się kryzysu.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Instytucja handlowa zrzeszająca operatorów platform naftowych na brytyjskich wodach Morza Północnego OGUK ostrzega, że wojna cenowa Arabii Saudyjskiej i Rosji po upadku porozumienia naftowego oraz epidemia koronawirusa doprowadziły do bezprecedensowej sytuacji.

Raport OGUK sugeruje, że wydobywcy Morza Północnego będą musieli ciąć budżety o nawet 30 procent. Przychody z wydobycia mają spaść z 24,5 mld funtów w 2019 roku do 15 mld funtów w 2020 roku. Mogą pojawić się negatywne przepływy finansowe i stałoby się to po raz trzeci w historii wydobycia w tamtejszym regionie.

Producenci ropy z Morza Północnego doświadczeni poprzednim kryzysem cen ropy z 2014 roku mogą w tym roku nie wywiązać się z warunków pożyczek bankowych. Oznacza to, że branża może zwrócić się do rządu o subsydia analogiczne do tych, które otrzymują Odnawialne Źródła Energii.

 

Niemiecki partner Nord Stream 2 odsyła do Rosjan w sprawie opóźnienia

Niemiecki Wintershall Dea poinformował, że przekazał już około 75 procent finansowania spornego gazociągu Nord Stream 2 wyliczonego na 950 mln euro. Nie wie kiedy skończy się budowa.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Wintershall DEA jest jednym z pięciu partnerów finansowych Nord Stream 2 AG, spółki Gazpromu odpowiedzialnej za budowę spornego gazociągu z Rosji do Niemiec. Budowa jest opóźniona o co najmniej rok i ma się skończyć z końcem 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

Wintershall DEA podaje, że przekazał już 75 procent pożyczki opiewającej na 950 mln euro. On i pozostali partnerzy finansowi projektu z Zachodu (ENGIE, OMV, E.on/Uniper, Shell) nie weszli do akcjonariatu Nord Stream 2 AG przez opór Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Polsce, ale pożyczyli pieniądze na budowę. UOKiK bada czy nie jest to kolejne naruszenie prawa antymonopolowego.

Wintershall DEA odmówił komentarza na temat terminu zakończenia budowy Nord Stream 2. – Jako, że jesteśmy jedynie inwestorem finansowym projektu, nie możemy odpowiedzieć na pytanie o terminarz budowy. Powinni to zrobić koledzy z Nord Stream 2 AG, który jest operatorem projektu – poinformowała spółka.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s