Senatorzy ze stanów łupkowych apelują do Arabii Saudyjskiej o zakończenie wojny cenowej | Pierwszy krok ku sieci gazociągów na zielony wodór w Niemczech

Gazociąg w Niemczech. Fot: OGE
Gazociąg w Niemczech. Fot: OGE

:Trzynastu senatorów republikańskich ze stanów naftowych wezwało Arabię Saudyjską do ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy.

:BP, Evonik, Nowega, OGE i RWE Generation podpisały memorandum o porozumieniu dotyczącym realizacji projektu GET H2 Nukleus zakładającego przystosowanie gazociągów do dostaw zielonego wodoru z OZE.

Senatorzy ze stanów łupkowych apelują do Arabii Saudyjskiej o zakończenie wojny cenowej

Trzynastu senatorów republikańskich ze stanów naftowych wezwało Arabię Saudyjską do ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy.

Reuters/Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Senatorzy z Alaski, Dakoty Północnej, Luizjany, Oklahomy, Teksasu i Wyoming wyrazili rozczarowanie decyzją Arabii Saudyjskiej o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej pomimo epidemii koronawirusa. – Gdy USA i reszta świata, w tym Królestwo Arabii Saudyjskiej, walczy z pandemią COVID-19, dodatkowy wpływ zdestabilizowanych, globalnych rynków surowców jest niepożądany – czytamy w liście. Senatorzy przypominają, że USA były wiernym sojusznikiem Arabii, więc ruch ku obniżeniu cen i zwiększeniu podaży ropy został przyjęty w Waszyngtonie z niepokojem.

– Wysocy oficjele saudyjscy wielokrotnie przekonywali Amerykanów, w tym nas, że KAS jest siłą stabilizującą globalne rynki. Ostatnie działania Saudyjczyków zakwestionowały tę tezę. Wzywamy Królestwo do konstruktywnej oceny roli lidera stabilizacji światowej gospodarki poprzez uspokojenie niepokoju sektora ropy i gazu w czasie, gdy kraje na całym świecie walczą z pandemią – apelują senatorzy.

Biały Dom przekonuje, że gospodarka amerykańska nie odczuje wojny cenowej wywołanej przez Arabię Saudyjską po upadku rozmów o przedłużeniu porozumienia naftowego z Rosją. Jednakże wymienieni senatorzy reprezentują między innymi Alaskę, Luizjanę i Teksas, na terytorium których znajdują się amerykańskie zagłębia łupkowe, w których trwa wydobycie węglowodorów.

– To wielkie uderzenie w Rosję, bo można zobaczyć, że cała ich gospodarka bazuje na ropie, która ma obecnie najniższą cenę od dekad. Powiedziałbym, że to także zła wiadomość dla Arabii Saudyjskiej, ale ona jest na wojnie cenowej, w której walczy podażą. Zareaguję w odpowiednim czasie – zadeklarował prezydent USA Donald Trump. Wall Street Journal sugeruje, że Amerykanie mogliby wprowadzić sankcje w celu zakończenia wojny cenowej, ale te informacje nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia w oficjalnych stanowiskach Białego Domu.

 

Pierwszy krok ku sieci gazociągów na zielony wodór w Niemczech

BP, Evonik, Nowega, OGE i RWE Generation podpisały memorandum o porozumieniu dotyczącym realizacji projektu GET H2 Nukleus zakładającego przystosowanie gazociągów do dostaw zielonego wodoru z OZE.

Wojciech Jakóbik

 

Wodór ma powstawać z wykorzystaniem hydrolizerów o mocy 100 MW w Lingen w Dolnej Saksonii i być transportowany do firm, jak rafinerie, w Lingen, Marl i Gelsenkirchen z wykorzystaniem istniejących gazociągów. Te mają zostać przystosowane do dostaw nawet 100 procent wodoru i umożliwić rozpoczęcie dostaw do końca 2022 roku. OGE to zachodnioniemiecki operator gazociągów przesyłowych zarządzający siecią o łącznej długości ponad 12 tysięcy km rur.

Grupa firm zaangażowana w projekt GET H2 Nukleus ma także zabiegać o subsydia rządu federalnego dla technologii tego rodzaju. Alternatywa to tzw. niebieski wodór wytwarzany z gazu, do którego przekonuje między innymi rosyjski Gazprom sugerujący, że mógłby go dostarczać do Niemiec przez Nord Stream 2.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s