Białoruś rozmawia z Polską o dostawach ropy pomimo przełomu z Rosją | Naftogaz bez zmiany prezesa. PGNiG wciąż bez umowy

:Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiali z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem o dostawach ropy pomimo przełomu Mińsk-Moskwa.

:Ropa tanieje po tym, jak prysły nadzieje na układ kartelu OPEC i USA o ograniczeniu wydobycia ropy w celu podniesienia cen baryłki. Nafciarze ze Stanów i Rosji zachowują spokój.

:20 marca rząd ukraiński zatwierdził decyzję rady nadzorczej Naftogazu o utrzymaniu stanowiska  przez Andrieja Kobolewa, dotychczasowego prezesa spółki.

:Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabakow powiedział agencji TASS, że USA chcą podłożyć minę pod sporny projekt Nord Stream 2.

 

Białoruś rozmawia z Polską o dostawach ropy pomimo przełomu z Rosją

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiali z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem o dostawach ropy pomimo przełomu Mińsk-Moskwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/BiełTA/Wojciech Jakóbik

 

Ministerstwo spraw zagranicznych RP informuje o rozmowie telefonicznej Czaputowicza i Makieja z inicjatywy Polski. Spotkanie ma się odbyć po uporaniu się Europy z epidemią koronawirusa. – Nawiązując do wcześniejszej rozmowy ministra Makieja z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, min. Naimskim, omówiono kwestie polskiego wsparcia dla Białorusi w zakresie dostaw surowców energetycznych, w tym ropy naftowej – czytamy w komunikacie MSZ. – Podczas rozmowy omówiono także kwestie relacji Białorusi z Unią Europejską oraz NATO, dalszej współpracy gospodarczej, a także możliwości wstąpienia Białorusi do Światowej Organizacji Handlu. Minister Czaputowicz przypomniał, że znaczenie Białorusi w międzynarodowym systemie współpracy i organizacjach międzynarodowych będzie wzrastać wraz z demokratyzacją państwa oraz wzrostem swobód obywatelskich i gospodarczych.

Warto przypomnieć, że prezes białoruskiego Biełneftechimu Andrej Rybakow przekonywał na początku marca, że dostawy rewersowe ropy przez Polskę na Białoruś mogłyby ruszyć przed końcem roku, a PERN rozpoczął modernizację polskiej infrastruktury przesyłowej która może posłużyć między innymi dostawom na terytorium białoruskie.

Jeszcze przed konwersacjami telefonicznymi z Polakami odbyły się rozmowy na wyższym szczeblu z udziałem premierów Białorusi i Rosji, o których informował BiznesAlert.pl. Siarhiej Rumas oraz Michaił Miszustin mieli dojść telefonicznie do porozumienia co do zasady porozumień o parametrach współpracy w sektorze naftowym z uwzględnieniem interesów obu stron. Implementacja tych porozumień ma zapewnić dostawy ropy rosyjskiej Republice Białorusi „w pełnym wymiarze i na ustalonych warunkach”.

Szef Kancelarii Prezydenta Republiki Białorusi Igor Sergiejenko poinformował agencję BiełTA, że Rosja w pełni popiera warunki dostaw ropy w 2020 roku przedstawione przez Białorusinów. Sergiejenko spotkał się z przedstawicielami białoruskiego sektora naftowego, któremu przewodniczył prezydent Aleksandr Łukaszenka.

Białorusini wielokrotnie w przeszłości sugerowali zmniejszenie zależności od dostaw ropy rosyjskiej poprzez rozwój importu m.in. przez Polskę. Zwykle wracali do importu z Rosji po zakończeniu sporów cenowych. Jednakże zmiany podatkowe w Rosji zaplanowane do 2024 roku pozbawią ich przewagi konkurencyjnej w pośrednictwie dostaw surowca rosyjskiego do Europy i mogą skłonić do sięgnięcia po trwałą alternatywę.

 

 

Pryskają nadzieje na udział USA w porozumieniu naftowym

Ropa tanieje po tym, jak prysły nadzieje na układ kartelu OPEC i USA o ograniczeniu wydobycia ropy w celu podniesienia cen baryłki. Nafciarze ze Stanów i Rosji zachowują spokój.

Bloomberg/Lenta.ru/Wojciech Jakóbik

 

Wstępna informacja o tym, że komisarz teksańskiego regulatora rynku ropy pojawi się na spotkaniu OPEC została wyparta przez krytykę jego udziału przez polityków i biznes w USA. Ropa tanieje.

Członek Komisji Texas Railroad Ryan Sitton przyjął zaproszenie na spotkanie OPEC zaplanowane na czerwiec 2020 roku. Ten ruch został odczytany jako szansa na włączenie się Amerykanów do układu o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej w celu podniesienia ceny baryłki zwanego porozumieniem naftowym. Brak porozumienia grupy OPEC+ z udziałem Rosji spowodował kryzys cen surowca pozwalający wartości ropy spaść z około 55 do 30 dolarów za baryłkę.

Jednakże ruch Sittona reprezentującego teksańskiego regulatora zarządzającego surowcami tego stanu USA oraz jego apel o ograniczenie wydobycia w Teksasie spotkały się z krytyką Wayne’a Christiana, przewodniczącego komisji, do której należy. Ten uznał, że jako konserwatywny wolnorynkowiec nie może poprzeć takiego ruchu i nie ma gwarancji, że inne państwa poszłyby śladem USA w razie ograniczenia wydobycia. Według Bloomberga trzeci i ostatni członek komisji teksańskiej Christi Craddick zachowała rezerwę wobec pomysłu Sittona.

Biały Dom przekonuje, że mógłby zainterweniować na rynku ropy, ale zrobi to „w odpowiednim momencie”. Prezydent Donald Trump wyraził nadzieję, że przemysł naftowy poradzi sobie z kryzysem cenowym jak wielokrotnie w przeszłości.

Również prezes rosyjskiego Rosnieftu przekonywał na antenie Wiesti 24, że upadek porozumienia naftowego doprowadzi do „korekty na rynku ropy”, która zmusi niektórych producentów do zmniejszenia wydobycia, a inni będą mogli dzięki temu je zwiększyć. – Rynek się dostosuje. Wygląda na to, że nie będzie to duży problem dla sektora naftowego w Rosji. Mamy jedną z najlepszych baz surowcowych na świecie – przekonywał prezes Igor Sieczin. Twierdzi, że koronawirus może obniżyć zapotrzebowanie na ropę, ale „nie warto dramatyzować”.

Baryłka Brent taniała 23 marca o 6.30 czasu polskiego. Kosztowała 26,02 dolary i zanotowała spadek wartości o 3,56 procent w stosunku do poziomu z zeszłego tygodnia.

Naftogaz bez zmiany prezesa. PGNiG wciąż bez umowy

20 marca rząd ukraiński zatwierdził decyzję rady nadzorczej Naftogazu o utrzymaniu stanowiska  przez Andrieja Kobolewa, dotychczasowego prezesa spółki.

Wojciech Jakóbik

 

Kobolew jest prezesem spółki od marca 2014 roku, czyli okresu zmian władzy na Ukrainie po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza. Przyczynił się do porzucenia dostaw od rosyjskiego Gazpromu w listopadzie 2015 roku. Jego kontrakt został przedłużony o cztery lata do 22 września 2024 roku. Poprzedni wygasał 22 marca 2020 roku.

W przeszłości pojawiały się informacje o tym, że PGNiG wciąż negocjuje warunki ewentualnego kontraktu długoterminowego z Naftogazem. Rozmowy nie przyniosły dotąd rezultatu.

 

Rosjanie oskarżają: USA chcą podłożyć minę pod Nord Stream 2

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabakow powiedział agencji TASS, że USA chcą podłożyć minę pod sporny projekt Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Jego zdaniem Amerykanie otwarcie szukają sposobu na zaszkodzenie projektowi Nord Stream 2 uznając działania Rosji w sektorze energetycznym za wrogie. Zrobił to według TASS przedstawiciel Departamentu Stanu USA, który miał stwierdzić, że Rosjanie są wrogim graczem, który używa energetyki do wrogich celów.

Gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku. Jednakże jego budowa opóźniona z wielu powodów została zatrzymana przez groźbę sankcji USA, które spowodowały wycofanie się z budowy firmy Allseas. Rosjanie mogą zastąpić jej statki własnym Akademikiem Czerskim, ale już teraz szacują, że gazociąg będzie gotowy do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Projekt ma posłużyć do zastąpienia szlaku ukraińskiego dostaw gazu z Rosji do Europy szlakiem przez Niemcy. W międzyczasie niemiecki Handelsblatt sugeruje, że Amerykanie mogliby wprowadzić kolejne sankcje w celu eliminacji Nord Stream 2.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s