
:Departament Stanu USA wezwał Arabię Saudyjską do zakończenia wojny cenowej z Rosją w celu przywrócenia stabilności na rynku ropy. Baryłka ropy zareagowała nieznacznym wzrostem wartości.
:Ministerstwo finansów Rosji przewiduje, że przychody ze sprzedaży węglowodorów skurczą się z 40 do 35 procent przychodów budżetowych w 2022 roku. Łukoil szacuje dziennie straty państwa na 100-150 mln dolarów.
USA apelują do Saudyjczyków o zakończenie wojny cenowej
Departament Stanu USA wezwał Arabię Saudyjską do zakończenia wojny cenowej z Rosją w celu przywrócenia stabilności na rynku ropy. Baryłka ropy zareagowała nieznacznym wzrostem wartości.
Departament Stanu USA/Wojciech Jakóbik
Stanowisko Departamentu głosi, że sekretarz Mike Pompeo rozmawiał z księciem Mohamedem bin Salmanem, przywódcą Arabii Saudyjskiej. – Sekretarz podkreślił, że jako lider grup G20 i ważny dostawca surowcaów, Arabia ma prawdziwą możliwość wykorzystać okazję i uspokoić globalne rynki energetyczne oraz finansowe wobec faktu, że świat czeka poważna niepewność ekonomiczna – czytamy w komunikacie.
Arabia Saudyjska nie doszła do porozumienia z Rosją i resztą krajów grupy OPEC+ w sprawie przedłużenia porozumienia naftowego ograniczającego podaż ropy na rynku, a przez to zwiększającego cenę baryłki. Porozumienie wygasa z końcem marca, jeśli nie zostanie przedłużone. Rosjanie sygnalizowali gotowość do powrotu do rozmów, ale odmówiła ich Arabia.
Cena ropy naftowej zareagowała depresją na wieści o porozumieniu naftowym. 26 marca o 6.30 rano czasu polskiego mieszanka Brent kosztowała 27,27 dolarów za baryłkę, a WTI – 24,18 dolarów. Obie zanotowały spadek wartości o kilka dziesiątych procent w odpowiedzi na stanowisko Departamentu Stanu USA.
Zielony wodór posłuży przemysłowi, jeśli otrzyma 150 mld dolarów wsparcia
Według Bloomberg BNEF rozwój zielonego wodoru mógłby pozwolić na redukcję globalnej emisji gazów cieplarnianych o 34 procent, jeżeli ta technologia zostałaby wsparta subsydiami o wartości około 150 mld dolarów. Polska jeszcze nie wie jaką technologię pozyskiwania wodoru wybrać.
Bloomberg BNEF/Wojciech Jakóbik
Wytwarzanie wodoru z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii pozwoliłoby zdaniem autorów raportu na magazynowanie tego paliwa i zasilanie według uznania wszelkiej działalności gospodarczej, w tym ciężkiego przemysłu, np. stalowego czy stoczniowego.
Koszty wytwarzania tzw. zielonego wodoru mają spaść do 0,8-1,6 dolarów za kilogram do 2050 roku. Cena z uwzględnieniem magazynowania i transportu w Chinach, Indiach i Europie Zachodniej mogą spaść do około dwóch dolarów za kilogram w 2030 roku i jednego w 2050 roku. Konieczna byłaby jednak budowa nawet trzy-cztery razy większej infrastruktury magazynowej wartej 637 mld dolarów do 2050 roku.
Z tego względu Bloomberg BNEF sugeruje wsparcie zielonego wodoru subsydiami wartymi około 150 mld dolarów do 2030 roku. Polska zapowiedziała przygotowanie strategii wodorowej, w której może określić którą technologię wodorową zamierza wspierać. Alternatywa do wodoru zielonego, to wytwarzanie surowca z wykorzystaniem gazu, czyli tzw. niebieski wodór.