Ropa za 10 dolarów? Rynek szykuje się na rzeź w kwietniu | PGNiG: Naftogaz interesuje się LNG z Polski. Odwierty na Ukrainie ruszą do końca roku

Depresja zapotrzebowania na ropę. Grafika: Rystad Energy
Depresja zapotrzebowania na ropę. Grafika: Rystad Energy

:Kraje upadłego porozumienia naftowego przygotowują się do zwiększenia eksportu ropy w ramach wojny cenowej. S&P sugeruje, że ropa może potanieć nawet do 10 dolarów za baryłkę przez koronawirusa.

:PGNiG szykuje się do wzmocnienia obecności na Ukrainie. Chce rozpocząć wydobycie węglowodorów do końca roku. Dostrzega zainteresowanie Naftogazu dostawami LNG przez Polskę.

Ropa za 10 dolarów? Rynek szykuje się na rzeź w kwietniu

Kraje upadłego porozumienia naftowego przygotowują się do zwiększenia eksportu ropy w ramach wojny cenowej. S&P sugeruje, że ropa może potanieć nawet do 10 dolarów za baryłkę przez koronawirusa.

Rystad Energy/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Póki co producenci ropy z całego świata składują ropę w dostępnych magazynach. Rystad Energy szacuje, że zapasy globalne sięgają już 7,2 mln baryłek dziennie, w tym 1,3-1,4 mln na tankowcach. Według ośrodka zapełnianie dostępnych mocy magazynowych mogłoby zająć jeszcze dziewięć miesięcy, ale zajmie mniej, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu. Część ekspertów podkreśla, że moce te nie mogą zostać wykorzystane w 100, ale około 85 procentach.

Tymczasem według Rystad Energy zapotrzebowanie na ropę może spaść w kwietniu o 16 mln baryłek dziennie rok do roku, czyli o 16 procent. Zapotrzebowanie na ropę z nowych projektów może spaść o 4,9 mln baryłek dziennie rok do roku z 99,9 mln w 2019 roku do 95 mln baryłek w 2020 roku. Wcześniej Rystad wróżył spadek o 2,8 mln baryłek dziennie, czyli podwoił jego prognozowany wolumen. W drugim kwartale 2020 roku podaż ma przewyższać zapotrzebowanie na ropę o 15 mln baryłek dziennie. Powodem mają być środki bezpieczeństwa wprowadzone przez pandemię koronawirusa, wśród których wymieniony został szczególnie stan wyjątkowy w Indiach, będących istotnym importerem ropy.

Pierwszego kwietnia kończy się porozumienie naftowe OPEC+. Departament Stanu USA zaapelował do Arabii Saudyjskiej o działania na rzecz ustabilizowania rynku. Póki co Saudyjczycy walczą o kurczące się udziały rynkowe, ale mogą zmienić zdanie, bo już teraz mają problem ze znalezieniem klientów. Obecni klienci Arabii w Europie Zachodniej zmniejszają zamówienia lub opóźniają odbiór dostaw. Wśród nich Reuters wymienia także polskie rafinerie. Jedno ze źródeł agencji przekonuje, że firmy naftowe mogą ograniczyć zamówienia ropy saudyjskiej o nawet jedną czwartą.

– Obserwujemy sytuację na rynku i będziemy podejmować decyzje w zależności od dynamiki na rynku ropy. Jesteśmy jeszcze przed analizą sytuacji w kwietniu i maju tego roku – informuje PKN Orlen w komentarzu dla Reutersa.

 

PGNiG: Naftogaz interesuje się LNG z Polski. Odwierty na Ukrainie ruszą do końca roku

PGNiG szykuje się do wzmocnienia obecności na Ukrainie. Chce rozpocząć wydobycie węglowodorów do końca roku. Dostrzega zainteresowanie Naftogazu dostawami LNG przez Polskę.

Wojciech Jakóbik

 

– Naturalne jest, że wzmocnienie obecności na Ukrainie wymaga ustanowienia pełnowymiarowego przedstawicielstwa w Kijowie. Poza tym oczywiście kontynuujemy nasze działania w zakresie dostaw i magazynowania gazu na Ukrainie – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Interesuje nas również poszukiwanie i wydobycie gazu. Pierwszą umowę w tym zakresie podpisaliśmy z ERU w zeszłym roku. Prace wiertnicze planujemy rozpocząć do końca tego roku.

– Specyfiką rynku ukraińskiego jest krótkoterminowe kontraktowanie dostaw gazu. PGNiG dostarczało już gaz do Naftogazu, w szczególności w marcu 2018 roku, kiedy Gazprom w ostatnim momencie wycofał się z uzgodnionego rozpoczęcia dostaw na Ukrainę, co groziło bezpieczeństwu systemu gazowego tego kraju. Jeśli chodzi o kontrakty długoterminowe, to widzimy zainteresowanie Naftogazu dostawami paliwa pochodzącego z regazyfikacji LNG. Jesteśmy gotowi do takiej współpracy i do podpisania takiego kontraktu – zadeklarował rozmówca BiznesAlert.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s