Rosnieft ucieka z Wenezueli przez sankcje USA | Brent poniżej 25 dolarów

Prezes Rosnieftu Igor Sieczin

:Agencja TASS podaje, że rosyjski Rosnieft zdecydował się na sprzedaż wszystkich aktywów w Wenezueli w celu ochrony interesów akcjonariuszy. To odpowiedź na sankcje USA wobec jego spółek-córek.

:Cena ropy naftowej typu Brent spadła poniżej 25 dolarów za baryłkę, kontynuując spadek spowodowany upadkiem porozumienia naftowego oraz pandemią koronawirusa.

Rosnieft ucieka z Wenezueli przez sankcje USA

Agencja TASS podaje, że rosyjski Rosnieft zdecydował się na sprzedaż wszystkich aktywów w Wenezueli w celu ochrony interesów akcjonariuszy. To odpowiedź na sankcje USA wobec jego spółek-córek.

TASS/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

– Podjęliśmy decyzję w celu ochrony interesów udziałowców. Mamy prawo oczekiwać od regulatorów amerykańskich realizacji obietnic składanych publicznie – ocenił rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew. USA wprowadziły 18 lutego sankcje wobec Rosnieft Trading działającego w Wenezueli. 12 marca objęły nimi Rosnieft TNK Trading International. Powodem było wsparcie reżimu Nicolasa Maduro nieuznawanego w Waszyngtonie przez rosyjski sektor naftowy faktycznie subsydiujący tamtejszy budżet.

Rosnieft ma zachować 9,6 procent akcji w spółkach-córkach przeznaczonych do sprzedaży. Wycofa się z wszelkich projektów realizowanych we współpracy z rządem Wenezueli, w tym wydobywczych, serwisowych i handlowych. TASS podaje, że pozostałe udziały zostały przejęte przez Federację Rosyjską, ale nie precyzuje, o jaką firmę państwową chodzi.

Kommiersant sugeruje, że będzie nią Rosnieftegaz należący w stu procentach do rządu rosyjskiego. Na jego czele stoi jednak prezes Rosnieftu Igor Sieczin. Może być to forma zabezpieczenia na wypadek eskalacji sankcji amerykańskich.

 

Brent poniżej 25 dolarów

Cena ropy naftowej typu Brent spadła poniżej 25 dolarów za baryłkę, kontynuując spadek spowodowany upadkiem porozumienia naftowego oraz pandemią koronawirusa.

CNBC/Wojciech Jakóbik

 

Porozumienie naftowe o ograniczeniu wydobycia ropy wygasa z końcem marca. Spadek cen ropy jest potęgowany przez spodziewany spadek zapotrzebowania na naftę szacowany na 15-20 mln baryłek dziennie, czyli o 20 procent w porównaniu z rokiem wcześniej. Jego powodem ma być pandemia koronawirusa, która doprowadziła już do zarażenia ponad 500 tysięcy i śmierci około 32 tysięcy ludzi na całym świecie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s