Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative
Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative

Strategia wodorowa Niemiec, która miała zostać przyjęta jeszcze w 2019 roku, zostanie dodatkowo opóźniona przez koronawirusa. Tymczasem bez wsparcia nowe technologie wodorowe nie staną się konkurencyjne.

:Prezydent USA Donald Trump poinformował o rozmowach Arabii Saudyjskiej i Rosji na temat spotkania poświęconego reakcji na kryzys cen ropy. Trump ma do nich dołączyć „w odpowiednim momencie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

:Aurora Energy Research i BCG opublikowały raport, z którego wynika, że koronawirus uderzy w fundamenty sektora energetycznego, który znajdzie się na łasce rządów.

:27 marca powstał Sekretariat Techniczny inicjatywy Trójmorza mający przygotować następny szczyt państw członkowskich w Tallinie.

 

Koronawirus opóźnia dodatkowo strategię wodorową Niemiec

Strategia wodorowa Niemiec, która miała zostać przyjęta jeszcze w 2019 roku, zostanie dodatkowo opóźniona przez koronawirusa. Tymczasem bez wsparcia nowe technologie wodorowe nie staną się konkurencyjne.

Energate/BNEF/Wojciech Jakóbik

 

Chociaż rząd federalny zapowiadał decyzję w sprawie strategii wodorowej w marcu, terminarz posiedzeń kwietniowych nie uwzględnia decyzji w sprawie tzw. narodowej strategii wodorowej. Decyzja mająca zapaść z końcem 2019 roku została przełożona na 18 marca. Nie ma jej jednak w planach na kwiecień. Portal Energate sugeruje, że powodem może być pandemia koronawirusa.

BiznesAlert.pl informował w przeszłości o sporze w rządzie niemieckim o zapisy strategii wodorowej. Zwolennicy niebieskiego wodoru wytwarzanego z gazu związani z ministerstwem gospodarki i energetyki ścierają się z proponentami wodoru zielonego wytwarzanego z użyciem nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE).

BloombergNEF opublikował Hydrogen Economy Outlook, z którego wynika, że rozwój gospodarki wykorzystującej wodór może przynieść spadek globalnej emisji gazów cieplarnianych o 34 procent. Jedyny warunek to wsparcie gwarantujące spadek kosztów technologii wodorowych. Raport BNEF sugeruje, że wodór mógłby powstawać w cenie 0,8-1,6 dolarów za kilogram do 2050 roku i byłby wówczas konkurencyjny cenowo względem gazu ziemnego w cenie zakładanej na 6-12 dolarów za MMBtu. Dostawy wodoru zielonego wytwarzanego z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii mogłoby kosztować 2 dolary za kilogram (15 dolarów za mmBtu) w 2030 roku i dolar za kilogram (7,4 dolary za mmBtu) w 2050 roku.

 

Trwają rozmowy o szczycie Arabia Saudyjska-Rosja-USA o kryzysie cen ropy

Prezydent USA Donald Trump poinformował o rozmowach Arabii Saudyjskiej i Rosji na temat spotkania poświęconego reakcji na kryzys cen ropy. Trump ma do nich dołączyć „w odpowiednim momencie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Arabia Saudyjska i Rosja nie doszły do konsensusu w sprawie przedłużenia porozumienia naftowego OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy w celu podniesienia jej ceny na giełdach. Potem zadeklarowały gotowość do wojny cenowej. Cena ropy spadła z 55 do 30 dolarów za baryłkę, a obecnie mieszanka Brent kosztuje już poniżej 25 dolarów.

Trump zapowiedział, że rozmowy o spotkaniu trzech krajów się toczą. – Oni się zbiorą razem i my to zrobimy, by zobaczyć co da się zrobić – przyznał prezydent USA cytowany przez Bloomberga. – Te dwa kraje o tym rozmawiają, a ja włączę się w odpowiednim czasie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Prezydent amerykański skrytykował spadek cen ropy. – Nie chcemy stracić przemysłu, a możemy go stracić z tego powodu – przyznał. Z drugiej strony pochwalił zalety kryzysu cenowego. – To największa ulga podatkowa jaką kiedykolwiek mieliśmy – dodał.

Porozumienie naftowe OPEC+ zakończyło się z końcem marca 2020 roku. Producenci ropy nie zdołali wynegocjować warunków jego przedłużenia przez spór Arabii i Rosji.

 

Energetyka na łasce rządów. Analitycy apelują o działanie

Aurora Energy Research i BCG opublikowały raport, z którego wynika, że koronawirus uderzy w fundamenty sektora energetycznego, który znajdzie się na łasce rządów.

Aurora&BCG/Wojciech Jakóbik

 

Najwięksi producenci energii notowani w indeksach S&P 500 oraz S&P 500 Utilities zanotowali spadek wartości akcji o 20-40 procent w ostatnim miesiącu. Pandemia koronawirusa ogranicza mobilność ich siły roboczej, zakłóca łańcuchy dostaw, zmniejsza płynność i zdolność kredytową, a także wzmacnia wpływ rządu w związku z pakietami stymulującymi gospodarki.

Przede wszystkim jednak koronawirus doprowadził do spadku zapotrzebowania na energię elektryczną i gaz. Roczne zużycie energii ma spaść o 10-20 procent przez spadek produkcji i uderzenie izolacją społeczną w sektor usług. Ludzie spędzają więcej czasu w domu, mniej kupują i produkują. Spadają przez to hurtowe ceny węgla, węglowodorów i energii, a także marże producentów. Niektórzy z nich ogłaszają wpływ siły wyższej i ograniczają lub zamykają działalność.

Ceny gazu spadają nie tylko przez koronawirusa. Wpływa na nie także ciepła zima, rozwój dostaw LNG z USA i nie tylko, a także rekordowe zapasy w magazynach. Koronawirus ma jedynie pogłębić ten trend. Aurora i BCG uznają, że Europa stała się rynkiem docelowym nadwyżek gazu skroplonego, który jest wykorzystywany na kontynencie do zwiększania zapasów. Europy Północno-Zachodnia zwiększyła import LNG w 2019 roku o 71 procent rok do roku, przez co magazyny są zapełnione prawie w stu procentach. Z tego powodu ceny gazu w Europie i Azji zbliżają się do siebie, a importerzy, którzy zakontraktowali dostawy na 2020 rok mogą odnieść straty.

Ceny uprawnień do emisji CO2 również spadają. W marcu spadły o 28 procent z 23 do 17 euro za tonę ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie sektora lotniczego ograniczonego przez koronawirusa, mniejszą produkcję przemysłową i zapotrzebowanie na energię. Mimo to Komisja Europejska zadeklarowała gotowość do dalszej reformy polityki klimatycznej w celu skurczenia rynku uprawnień i podniesienia ich ceny. Aurora i BCG odnotowują sceptycyzm przedstawicieli rządu Polski wobec takiego działania. Mimo to przewidują, że rezerwa stabilności rynkowej MSR pozwoli zdjąć nadwyżkę uprawnień z rynku.

Aurora i BCG rekomendują sektorowi energetycznemu „samopomoc” w celu zapewnienia przepływów finansowych i utrzymania fundamentalnych projektów. Jednak oceniają, że ich los będzie zależał głównie od interwencji rządowych.

 

Powstał sekretariat Trójmorza

27 marca powstał Sekretariat Techniczny inicjatywy Trójmorza mający przygotować następny szczyt państw członkowskich w Tallinie.

Wojciech Jakóbik

 

Trójmorze to inicjatywa dwunastu państw unijnych: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Jej celem jest rozwój więzi biznesowych w sektorach energetyki, infrastruktury i cyfryzacji. Rozwój infrastruktury tego typu ma wesprzeć wzrost gospodarczy w krajach inicjatywy.

Następny szczyt Trójmorza odbędzie się 19-20 października w stolicy Estonii. W ostatnim czasie inicjatywa zyskała wsparcie finansowe USA, które przekazały miliard dolarów na realizację jej projektów.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading