Trump zostawia ropę rynkowi | Przychody Gazpromu spadły o połowę jeszcze przed koronawirusem

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

:Według prezydenta USA sytuacja rynkowa spowoduje „automatyczne” cięcia wydobycia ropy w jego kraju. Stwierdził, że nie został poproszony o dołączenie do porozumienia naftowego.

:Transnieft rozpoczął dostawy ropy rosyjskiej na Białoruś, jednak Rosnieft przekonuje, że nie zrezygnował z premii wbrew zapewnieniom Mińska.

:Przychody Gazpromu ze sprzedaży gazu za granicą spadły o 51 procent w pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku. Mogą spadać dalej przez pandemię koronawirusa.

Trump zostawia ropę rynkowi

Według prezydenta USA sytuacja rynkowa spowoduje „automatyczne” cięcia wydobycia ropy w jego kraju. Stwierdził, że nie został poproszony o dołączenie do porozumienia naftowego.

Bloomberg/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Prezydent USA Donald Trump, który wcześniej wyraził nadzieję na powrót układu OPEC+ i cięcia sięgające 10 mln baryłek, obecnie twierdzi, że USA będą ciąć wydobycie ropy „automatycznie”, wskutek sił rynkowych decydujących o niskiej cenie baryłki. – Myślę, że cięcia będą automatyczne, jeśli wierzyć rynkowi – powiedział.

Grupa OPEC+ ma spotkać się 9 kwietnia o 16.00 czasu polskiego w Wiedniu. Nie jest jasne, czy w spotkaniu wezmą udział USA. Norwegia zadeklarowała gotowość do rozważenia udziału w razie uczestnictwa pozostałych państw-producentów ropy spoza OPEC+.

Opóźnienie spotkania OPEC+ o powrocie porozumienia naftowego spowodowało 6 kwietnia spadek wartości baryłek Brent i WTI o około 8 procent. 7 kwietnia o 6.00 rano czasu polskiego obie odzyskiwały wartość.

 

Rosnieft dostarczy ropę na Białoruś z rabatem, ale niższym od oczekiwań Łukaszenki

Transnieft rozpoczął dostawy ropy rosyjskiej na Białoruś, jednak Rosnieft przekonuje, że nie zrezygnował z premii wbrew zapewnieniom Mińska.

Regnum/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew powiedział Sputnikowi, że Rosnieft uwzględnił premię w wysokości 5 dolarów za tonę. Premia poprzedzająca spór Białorusi i Rosji o warunki dostaw ropy w 2020 roku wynosiła 12 dolarów.

Wcześniej prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka ocenił, że rezygnacja z premii w ogóle to warunek powrotu firm rosyjskich na rynek jego kraju. Zapewnił, że Mińsk będzie nadal szukał sposobów na dywersyfikację dostaw ropy z wykorzystaniem nowych kierunków. Zasugerował, że jeden z nich to naftoport w Polsce.

 

Przychody Gazpromu spadły o połowę jeszcze przed koronawirusem

Przychody Gazpromu ze sprzedaży gazu za granicą spadły o 51 procent w pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku. Mogą spadać dalej przez pandemię koronawirusa.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Rosyjska Federalna Służba Celna podaje, że przychody Gazpromu w okresie styczeń-luty 2020 roku spadły o 51,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Firma otrzymała za granicą za gaz 5,05 mld dolarów.

Fizyczny eksport surowca spadł o 24,6 procent i wyniósł 32,5 mld m sześc. W lutym za granicę dotarły 14,2 mld m sześc. surowca Gazpromu, czyli mniej o 22,5 procent niż rok wcześniej. Przychody z tego tytułu wyniosły dwa mld dolarów.

Spadek przychodów został spowodowany niezwykle ciepłą zimą pozwalającą Europejczykom zgromadzić rekordowe zapasy gazu w magazynach. Rosjanie mogą się jednak spodziewać przedłużenia tego trendu przez spodziewany spadek popytu na gaz z powodu pandemii koronawirusa.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s