Dziś odbędzie się szczyt o powrocie do porozumienia naftowego | Niemcy wytworzą wodór nawet z węgla. Sojusz z udziałem partnera Nord Stream 2

:Dziś rusza spotkanie OPEC+ o powrocie do porozumienia naftowego. Kolejne deklaracje cięć wydobycia ropy podnoszą cenę baryłki.

:Operator gazociągów przesyłowych na Ukrainie ostrzega, że Rosjanie blokują Europejczykom odbiór gazu na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

:Komisja Europejska konsultuje założenia zrównoważonego finansowania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Od kształtu tego rozwiązania może zależeć przyszłość polskiej strategii energetycznej.

:Komisja Europejska konsultuje założenia zrównoważonego finansowania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Od kształtu tego rozwiązania może zależeć przyszłość polskiej strategii energetycznej.

Dziś odbędzie się szczyt o powrocie do porozumienia naftowego

Dziś rusza spotkanie OPEC+ o powrocie do porozumienia naftowego. Kolejne deklaracje cięć wydobycia ropy podnoszą cenę baryłki.

Reuters/Interfax/TASS/Bloomberg/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Algieria sugeruje, że spotkanie może się skończyć cięciami sięgającymi 10 mln baryłek dziennie w krajach OPEC+. Rosja zasugerowała gotowość do ograniczenia wydobycia o około 1,6 mln baryłek dziennie. Regulator sektora naftowego w USA, Ryan Seatton stojący na czele Texas Railways Commission, zadeklarował, że nie weźmie udziału w szczycie OPEC+ zaplanowanym na godzinę 16.00 czasu polskiego 9 kwietnia, ale gdyby miał się na nim pojawić, to sugerowałby, że rynek potrzebuje cięć w wysokości co najmniej 20 mln baryłek dziennie. Sekretarz energii USA Dan Brouillette weźmie udział w spotkaniu G20 poświęconym kryzysowi cen ropy dzień później. Amerykanie nie zadeklarowali dotąd gotowości do cięć, choć przyznają, że w ich sektorze może nastąpić automatyczne ograniczenie wydobycia w odpowiedzi na spadek cen ropy o 4 mln baryłek dziennie. Pojawiają się niepotwierdzone informacje Investing.com o tym, że USA mogłyby „ręcznie” ograniczyć wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uznał, że cięcia automatyczne nie mogą być traktowane jak dobrowolne ograniczenie wydobycia.

Poziom wydobycia może być liczony od pierwszego kwartału 2020 roku, w którym Arabia Saudyjska osiągnęła rekordowy wynik produkcji w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie (wzrost o 2,5 mln baryłek. Wydobycie rosyjskie wyniosło wtedy około 11,29 mln baryłek i było stabilne. Stany Zjednoczone produkowały wówczas 13 mln baryłek. Według TASS rozważana jest redukcja wydobycia ropy o 10 mln baryłek dziennie do końca roku, ale wciąż nie doszło do oficjalnego podziału obciążeń między poszczególne kraje OPEC+. Kartel naftowy OPEC szacuje, że brak porozumienia oznaczałby nadwyżkę podaży ropy na rynku o 14,7 mln baryłek dziennie, która spowodowałaby zapełnienie wszystkich dostępnych magazynów surowca na świecie do końca drugiego kwartału 2020 roku.

Bloomberg ustalił, że na spotkaniu o powrocie do porozumienia naftowego pojawią się Argentyna, Brazylia, Norwegia, Kolumbia, Egipt, Indonezja oraz Trynidad i Tobago.

Porozumienie naftowe zakończyło się z końcem marca i spowodowało wzrost podaży ropy oraz spadek jej wartości na giełdach z około 55 do 30 dolarów za baryłkę. Obecnie ropa drożeje ze względu na oczekiwanie porozumienia na szczycie OPEC+. Ropa Brent kosztuje ponad 33 dolary, WTI – 25 dolarów. Obie notowały 8 kwietnia znaczy wzrost wartości ze względu na kolejne deklarację cięć składane przez państwa OPEC+.

 

 

Operator gazociągów na Ukrainie: Gazprom znów utrudnia dostawy gazu

Operator gazociągów przesyłowych na Ukrainie ostrzega, że Rosjanie blokują Europejczykom odbiór gazu na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

Serhiy Makogon stojący na czele Operatora GTS Ukrainy (OGTSU) ostrzegł agencję UNIAN, że szereg firm europejskich zgłosił się do odbioru gazu na granicy ukraińsko-rosyjskiej, ale nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi od Gazpromu. Nowy kontrakt przesyłowy Ukraina-Rosja zakłada dostawy minimum 65 mld m sześc. przez terytorium ukraińskie w 2020 roku i 40 mld m sześc. w czterech następnych latach.

Natomiast wdrożenie unijnych regulacji trzeciego pakietu energetycznego zakłada między innymi przeniesienie punktów odbioru gazu rosyjskiego z zachodniej na wschodnią granicę Ukrainy w celu przeniesienia odpowiedzialności za przesył surowca przez terytorium ukraińskie na Ukraińców. Informacje OGTSU sugerują, że Rosjanie blokują ten proces.

 

 

Niemcy wytworzą wodór nawet z węgla. Sojusz z udziałem partnera Nord Stream 2

Siemens połączy siły z Uniperem w celu rozwoju wykorzystania wodoru – zielonego i tego z gazu oraz węgla.

Uniper/Wojciech Jakóbik

 

Firmy ogłosiły 8 kwietnia, że podpisały umowę o współpracy na rzecz dekarbonizacji sektora wytwarzania energii i łączenia go z innymi sektorami (sector coupling). Uniper to jeden z największych użytkowników paliw kopalnych do wytwarzania energii. Siemens rozwija technologię elektrolizy pozwalającą pozyskać wodór z wykorzystaniem nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Pierwsze instalacje zielonego wodoru Unipera powstały w Falkenhagen w 201 roku i Hamburgu w 2015 roku.

Siemens ma wykorzystać elektrownie gazowe i magazyny gazu Unipera do wytwarzania oraz transportu wodoru. Prezes Unipera Andreas Schierenbeck zadeklarował, że dekarbonizacja sektora gazowego jest jednym z priorytetów przemysłu niemieckiego. – Po odejściu od węgla i przejściu na dostawy energii z gazu, wykorzystanie gazu przyjaznego środowisku będzie znaczącym krokiem ku udanej transformacji sektora energetycznego, więc dekarbonizacja sektora gazowego, w tym sektora wytwarzania energii z gazu, jest kluczowa, jeśli Niemcy i Europa mają osiągnąć cele klimatyczne – ocenił. Unia Europejska chce być neutralna klimatycznie do 2050 roku, co oznacza dekarbonizację gospodarki do stopnia dającego neutralny wpływ na środowisko do końca tego półwiecza. Uniper chce być neutralny klimatycznie do 2035 roku.

Siemens ma także ocenić możliwość wykorzystania do tego celu elektrowni węglowych znajdujących się w portfolio Unipera, który zadeklarował, że zamknie je lub przekształci do 2025 roku. Tymczasem latem 2020 roku ma zostać przyłączony do sieci nowy, czwarty blok węglowy Elektrowni Datteln należącej do tej firmy.  – Jesteśmy gotowi inwestować i przyjąć kurs strategiczny na przyspieszenie dekarbonizacji naszego portfolio. W tym celu ważne jest łączenie różnych rodzajów energetyki, otwarte poszukiwanie technologii i współpraca z zaufanymi partnerami wysokotechnologicznymi jak Siemens – powiedział Schierenbeck. – Nasza przyszłość to wodór – powiedział Jochen Eickholt, członek zarządu Siemensa.

Rząd niemiecki rozważa jaką technologię wodorową wesprzeć w strategii wodorowej, która miała zostać przyjęta do końca 2019 roku, ale prace nad nią opóźniły się przez spór między zwolennikami zielonego wodoru z OZE a niebieskiego wodoru z gazu, który mógłby pochodzić nawet ze spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji. Oficjalnie rząd niemiecki opóźnia prace nad strategią ze względu na pandemię koronawirusa.

 

 

Los polskiej strategii energetycznej może zależeć od zrównoważonego finansowania

Komisja Europejska konsultuje założenia zrównoważonego finansowania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Od kształtu tego rozwiązania może zależeć przyszłość polskiej strategii energetycznej.

Wojciech Jakóbik

 

Ruszyły konsultacje założeń zrównoważonego finansowania w Unii Europejskiej. Obywatele unijni, organizacje i firmy są zaproszone przez Komisję Europejską do składania uwag na temat nowej strategii, która ma promować inwestycje zrównoważone, a więc korzystne dla środowiska.

Budowa zielonego finansowania to element planu Europejskiego Zielonego Ładu proponowanego przez Komisję. Celem jest określenie kryteriów wsparcia inwestycji z punktu widzenia ich wpływu na środowisko. Te z nich, które będą wpływać korzystnie, a więc nie prowadzić do wzrostu emisji i wspierać dekarbonizację, będą mogły łatwiej uzyskać wsparcie, a te, które będą szkodzić celom klimatycznym – przeciwnie.

Według ustaleń BiznesAlert.pl stanowisko Polski w tej sprawie zakłada, że należy wspierać inwestycje w paliwa kopalne, które wesprą długofalowy cel dekarbonizacji, na przykład nowe projekty elektrowni gazowych i gazociągów, które posłużą Polakom do redukcji emisji CO2. Krytycy tego podejścia przekonują, że takie aktywa przywiążą sektor energetyczny do paliw kopalnych na dłużej i powinien nastąpić skok od razu ku Odnawialnym Źródłom Energii. Kontrargument to fakt, że źródła odnawialne nadal potrzebują zabezpieczenia w postaci źródeł konwencjonalnych, na przykład polski sektor morskiej energetyki wiatrowej (offshore) ma być zabezpieczony nowymi elektrowniami gazowymi. Takie rozwiązanie zostało zapisane w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, zwanym strategią energetyczną.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s