Gazprom obniża prognozę przychodów przez przegraną z PGNiG | Rewolucja łupkowa w USA daje radę, a Rosja płaci za „błąd strategiczny”

:Interfax podaje, że Gazprom obniżył prognozę przychodów netto przez przegraną w sporze arbitrażowym z polskim PGNiG.

:Duński Vestas kupił pierwszą partię łopat do farm wiatrowych od rosyjskiej firmy Manufacturing Rus (joint venture Vestasa oraz rosyjskich Rusnano i Akvilonu).

:Ambasador Niemiec w Rosji udzielił wywiadu agencji Interfax, w którym wyraził nadzieję, że sporny gazociąg Nord Stream 2 zostanie zrealizowany pomimo oporu.  – Firmy zaangażowane w ten projekt powinny same ocenić jak obecny kryzys na nie wpłynie – przyznał, odnosząc się do sankcji amerykańskich wobec tego projektu.

:Nowe porozumienie naftowe wywołało krótkotrwały wzrost cen ropy naftowej, które obecnie znów spadły. Liczba wiertni za ropą łupkową w USA ma spaść nieznacznie. Rosjanie przyznają, że zapłacą teraz za „błąd strategiczny” w postaci porzucenia poprzedniego układu naftowego.

Gazprom obniża prognozę przychodów przez przegraną z PGNiG

Interfax podaje, że Gazprom obniżył prognozę przychodów netto przez przegraną w sporze arbitrażowym z polskim PGNiG.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Gazprom przewiduje zysk netto w 2019 roku na poziomie 1,202 bln rubli, czyli o 17,4 procent niższy niż w 2018 roku. Przychód netto w czwartym kwartale 2019 roku ma wynieść 154,327 mld rubli, czyli o 2,8 mniej niż w czwartym kwartale 2018 roku.

Jeszcze w lutym Gazprom prognozował przychód netto w 2019 roku na 1,385 bln rubli. Jednak po tych szacunkach pojawiła się informacja o przegranej tej firmy w sporze arbitrażowym o cenę dostaw gazu w kontrakcie jamalskim z polskim PGNiG, który szacuje należność Rosjan na około 1,5 mld dolarów.

Gazprom wciąż nie opublikował wyników rocznych z 2019 roku.

 

Duńczycy sprowadzą łopaty do farm wiatrowych z Rosji

Duński Vestas kupił pierwszą partię łopat do farm wiatrowych od rosyjskiej firmy Manufacturing Rus (joint venture Vestasa oraz rosyjskich Rusnano i Akvilonu).

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Partia 48 łopat została zamówiona do wykorzystania przy budowie nowej farmy wiatrowej o mocy 55 MW. Rusnano obwieszcza, że jest to pierwsza dostawa takiego towaru z Rosji w historii.

Vestas Manufacturing Rus działa od grudnia 2018 roku w klastrze lotniczym w Uljanowsku. Jednym z warunków uruchomienia zakładu było przeznaczenie na eksport co najmniej 5 procent produkcji. Firma zamierza wyprodukować ponad 250 łopat w 2020 roku i 300 rocznie od 2021 roku. Głównym kupcem ma być Fundusz Rozwoju Energetyki Wiatrowej założony przez rosyjskie Rusnano oraz fiński Fortum, który planuje zbudować 1800 MW farm wiatrowych do 2023 roku.

Rosjanie chcą zbudować około 5,5 GW Odnawialnych Źródeł Energii do 2024 roku. Najbardziej obiecujące obszary pod budowę to regiony w okolicach Murmańska, Archangielska, Rostowa i Uljanowska, a także Zatoka Fińska i Kraje Krasnodarski i Stawropolski. Wsparcie państwa dla OZE w Rosji jest uwarunkowane lokalizacją produkcji sięgającą 65 procent.

 

Ambasador Niemiec w Rosji broni Nord Stream 2 przed sankcjami USA

Ambasador Niemiec w Rosji udzielił wywiadu agencji Interfax, w którym wyraził nadzieję, że sporny gazociąg Nord Stream 2 zostanie zrealizowany pomimo oporu.  – Firmy zaangażowane w ten projekt powinny same ocenić jak obecny kryzys na nie wpłynie – przyznał, odnosząc się do sankcji amerykańskich wobec tego projektu.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

 

Jego zdaniem Nord Stream 2 to element polityki energetycznej Niemiec i ma działać długoterminowo, więc ambasador wyraził nadzieję na jego realizację pomimo sankcji USA, z którymi się nie zgadza. – Niemcy odrzucają sankcje eksterytorialne ogłoszone przez USA, także te wobec Nord Stream 2. W tej sprawie Niemcy mają inny punkt widzenia niż USA – ocenił ambasador.

Von Geyr wyraził również nadzieję, że Niemcy i Rosja będą rozwijać „stabilne relacje w sektorze energetycznym”. – Pomyślmy razem jak wykorzystać dalszy rozwój relacji niemiecko-rosyjskich do nowych inicjatyw z wykorzystaniem doświadczenia zebranego i do zebrania w czasie kryzysu – powiedział cytowany przez Interfax.

Sporny projekt Nord Stream 2 jest opóźniony o rok i ma być gotowy do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku i umożliwić dostawy o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Jego partnerami finansowymi są m.in. dwie niemieckie firmy: BASF/Wintershall i E.on/Uniper.

 

 

Rewolucja łupkowa w USA daje radę, a Rosja płaci za „błąd strategiczny”

Nowe porozumienie naftowe wywołało krótkotrwały wzrost cen ropy naftowej, które obecnie znów spadły. Liczba wiertni za ropą łupkową w USA ma spaść nieznacznie. Rosjanie przyznają, że zapłacą teraz za „błąd strategiczny” w postaci porzucenia poprzedniego układu naftowego.

Energy Information Administration/World Oil/Wojciech Jakóbik

 

Cena baryłki Brent spadła z okolic 33 do 30 dolarów dwa dni po ogłoszeniu nowego porozumienia OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy w celu podniesienia wartości ropy. Mieszanka WTI utrzymała się w okolicy 21 dolarów za baryłkę. Ceny ropy nie zareagowały wzrostem pomimo nadziei części uczestników układu naftowego. Algieria szacowała, że przyniesie on wzrost wartości baryłki o nawet 15 dolarów. Bank Goldman Sachs zachował rezerwę, przekonując, że nawet nowe cięcia z udziałem krajów G20 nie zdejmie nadwyżki ropy z rynku wywołanej pandemią koronawirusa.

Mimo to prognoza wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych przewiduje nieznaczny spadek na przełomie kwietnia i maja 2020 roku. Całkowite wydobycie ropy w kwietniu 2020 roku powinno wynieść 8,7 mln baryłek dziennie, a w maju – 8,5 mln. Spadek ma wynieść około 200 tysięcy baryłek dziennie. Te dane kontrastują z komentarzami sugerującymi, że wojna cenowa między producentami ropy skończy się największymi stratami sektora wydobywczego w USA. Mimo to sekretarz energii Dan Brouilette ocenił, że wydobycie ropy w Stanach może spaść w tym roku o 2 mln baryłek dziennie.

Andriej Kortunow, dyrektor rządowej Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych ocenił, że porzucenie poprzedniego porozumienia naftowego w marcu 2020 roku było „błędem strategicznym”, za który Rosja „płaci obecnie cenę” i ona jest wyższa od tej, którą płaciłaby, gdyby nie zrezygnowała z układu i nie weszła na ścieżkę wojny cenowej z Arabią Saudyjską. – To wygląda na zwycięstwo USA, a Rosja kończy jako większy przegrany, niż Arabia – ocenił Kortunow, odnosząc się do pandemii koronawirusa, która pogorszyła pozycję negocjacyjną Rosji w sprawie porozumienia naftowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s