Sankcje wobec Rosji pozostają w mocy. Trwa kryzys poszukiwań ropy przez tanią baryłkę | Gazprom może nie podporządkować się wyrokowi arbitrażu wygranego przez PGNiG

:Rosjanie zaproponowali Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ poluzowanie sankcji wobec nich w obliczu pandemii koronawirusa. Propozycja została odrzucona, między innymi głosem Ukrainy.

:Media rosyjskie sugerują, że Gazprom nie wykona wyroku arbitrażu wygranego przez PGNiG poprzez przekazanie Polakom sumy, którą wyliczyli na 1,5 mld dolarów.

:Prezydent USA Donald Trump poinformował, że rozważa zawieszenie importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej w celu ochrony rynku amerykańskiego dotkniętego kryzysem cen baryłki. Tankowce saudyjskie mogą zostać przekierowane do Azji lub Europy.

Sankcje wobec Rosji pozostają w mocy. Trwa kryzys poszukiwań ropy przez tanią baryłkę

Rosjanie zaproponowali Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ poluzowanie sankcji wobec nich w obliczu pandemii koronawirusa. Propozycja została odrzucona, między innymi głosem Ukrainy.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Federacja Rosyjska jest objęta sankcjami międzynarodowymi za nielegalną aneksję Krymu oraz agresję na wschodzie Ukrainy. Obejmują one sektor bankowy, naftowy i zbrojeniowy. Rosjanie nie mogą między innymi korzystać z wsparcia finansowego, technologicznego i współpracować przy wydobyciu głębinowym i niekonwencjonalnym ropy. Rosjanie chcieli przekonać Zgromadzenie Ogólne ONZ do poluzowania tych obostrzeń, ale nie osiągnęli tego celu przez opór szeregu krajów, w tym Ukrainy. Podobna propozycja wpłynęła do ZO ONZ na początku kwietnia i także została odrzucona.

Tymczasem Rosgeologia, największy holding geologiczny Federacji Rosyjskiej, informuje o tym, że grozi jej bankructwo przez to, że firmy przestały się zgłaszać po koncesje poszukiwawcze surowców. Zerwały przetargi zaplanowane w 2020 roku warte około 30 mld rubli odpowiadające za ponad jedną trzecią rocznych przychodów Rosgeologii.  Zapewnia ona jednak o konstruktywnym dialogu z bankami, które mogą wesprzeć jej refinansowanie. Powodem ograniczenia poszukiwań ma być pandemia koronawirusa oraz spadająca cena ropy naftowej. Rosgeologia jest odpowiedzialna za poszukiwania geologiczne w Rosji. Należy do państwa w 100 procentach. Współpracuje z Gazpromem, Rosnieftem, Łukoilem, Siewierstalem czy Norilsk Niklem.

Baryłka Brent kosztowała 24 kwietnia o 6.00 rano 22,61 dolary i zyskiwała na wartości. Podobnie było z WTI, która kosztowała 17,88 dolarów. Pomimo ujemnej ceny kontraktów majowych, które zostały już zamknięte, terminowe umowy na czerwiec kosztują już ponad 20 dolarów.

 

 

Gazprom może nie podporządkować się wyrokowi arbitrażu wygranego przez PGNiG

Media rosyjskie sugerują, że Gazprom nie wykona wyroku arbitrażu wygranego przez PGNiG poprzez przekazanie Polakom sumy, którą wyliczyli na 1,5 mld dolarów.

Rytm Eurazji/Wojciech Jakóbik

 

Rosyjski portal Rytm Eurazji pochyla się nad zwycięstwem PGNiG nad Gazpromem w arbitrażu przed sądem w Sztokholmie, które ma przynieść 1,5 mld dolarów Polakom za niesprawiedliwą cenę dostaw gazu w kontrakcie jamalskim.

Portal przypomina, że poprzedni zarząd PGNiG pod wodzą Piotra Woźniaka zapowiadał, że Polacy chcą porzucić dostawy z Rosji w ogóle. Tymczasem w listopadzie 2019 roku doszło do „skandalicznych” zatrzymań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach śledztwa w sprawie kontraktu jamalskiego obejmujących byłych pracowników EuRoPol Gazu będącego technicznym operatorem Gazociągu Jamalskiego w Polsce. Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia za narażenie spółki na stratę sięgającą miliarda złotych ze względu na niekorzystne warunki renegocjacji kontraktu jamalskiego w 2010 roku.

Portal odwołuje się do analizy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który wylicza, że pieniądze ze zwycięstwa w arbitrażu mogłyby posłużyć do dofinansowania nowych koncesji wydobywczych w Norwegii i rozwoju zielonych technologii. PGNiG chce sprowadzać przez gazociąg Baltic Pipe ponad 8 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z podmorskich złóż norweskich, z których część znajduje się pod kontrolą tej firmy. Rytm Eurazji przypomina, że Polacy mogą wydobyć tam samodzielnie prawie 3 mld m sześc. rocznie. Dlatego zdaniem rosyjskiego portalu Polacy będą przepłacać do za kontrakty z innymi dostawcami, bo większość z nich jest już zarezerwowana na lata.

Rytm Eurazji sugeruje także, że spłata długu Gazpromu nie jest pewna. – Gazprom nie jest gotów potwierdzić tej sumy i deklaruje, że jest za wcześnie, by podawać jakiekolwiek wyliczenia na temat płatności – przypomina. Odnosi się także do planów rozwoju eksportu LNG przez terminal w Kłajpedzie oraz plan budowy Gazociągu Polska-Litwa. – Ambicje Polski są jasno widoczne. Warszawa chce zbudować własne imperium energetyczne. Jednak droga od planów do realizacji jest długa i Polacy mogą napotkać szereg ukrytych i nieprzewidzianych mielizn na tym szlaku – ostrzega Rytm Azji.

Informacje Rytmu Eurazji sugerują, że rosyjski Gazprom może nie podporządkować się wyrokowi arbitrażu na korzyść PGNiG. W przeszłości nie wykonywał podobnego wyroku w sporze z ukraińskim Naftogazem, zmuszając Ukraińców do uruchomienia windykacji na terytorium Unii Europejskiej.

 

 

Ropa saudyjska dla USA może trafić także do Europy

USA rozważają zatrzymanie importu ropy z Arabii Saudyjskiej. Tankowce mogą zawrócić do Europy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że rozważa zawieszenie importu ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej w celu ochrony rynku amerykańskiego dotkniętego kryzysem cen baryłki. Tankowce saudyjskie mogą zostać przekierowane do Azji lub Europy.

Reuters donosi, że źródła saudyjskie przekonują tę agencję, iż Arabia jest gotowa do przekierowania tankowców transportujących około 40 mln baryłek ropy do USA po to, by trafiły ostatecznie do Azji lub Europy, jeżeli Amerykanie faktycznie zablokują dostawy jej surowca.

Pomysł zatrzymania importu ropy saudyjskiej jest rozważany przez zapełnienie magazynu ropy w Cushing, którego pojemność została już w pełni zarezerwowana. Ropa przekierowana z USA może trafić na inne rynki, tworząc z jednej strony okazję do tańszych zakupów, ale z drugiej presję na moce magazynowe w okresie nadpodaży ropy.

Tymczasem klienci Saudi Aramco już korzystają na przecenie baryłki. Reuters donosił o tym, że Europejczycy, w tym Polacy, zwiększyli zakupy saudyjskiego surowca ze względu na korzystne rabaty oferowane przez tę spółkę z Rijadu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s