Ropa tanieje w pierwszych dniach nowego porozumienia naftowego | Sejm popiera wdrożenie dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2

:Brent i WTI tracą na wartości pomimo wejścia w życie nowego porozumienia naftowego.

:Statek Akademik Czerski mający dokończyć Nord Stream 2 dotarł do Obwodu Kaliningradzkiego. USA na razie nie wprowadziły nowych sankcji uderzających w projekt.

:Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak odpowiedział na wezwanie Białorusi do rewizji cen dostaw gazu rosyjskiego i wytłumaczył niepełne dostawy ropy.

:Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo energetyczne wdrażające przepisy zrewidowanej dyrektywy gazowej, która ma podporządkować prawu sporny gazociąg Nord Stream 2.

Ropa tanieje w pierwszych dniach nowego porozumienia naftowego

Brent i WTI tracą na wartości pomimo wejścia w życie nowego porozumienia naftowego.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Nowy układ krajów OPEC+ obowiązuje od maja i zakłada redukcję wydobycia ropy w tym oraz następnym miesiącu o 9,7 mln baryłek dziennie. Do końca 2020 roku ma ona wynieść 7,7 mln baryłek dziennie, a potem 5,8 mln baryłek dziennie do końca 2022 roku.

Bloomberg ustalił, że kraje kartelu naftowego OPEC zwiększały wydobycie ropy nawet po zawarciu porozumienia naftowego 12 kwietnia 2020 roku. Jego rozmówcy przekonują, że powrót zapotrzebowania na ropę do poziomu sprzed pandemii koronawirusa może potrwać ponad rok, wbrew bardziej optymistycznym przewidywaniom zakładających jego odbicie w drugiej połowie 2020 roku.

Minister energetyki Algierii stojący na czele OPEC apeluje do krajów członkowskich o przekroczenie kwot cięć układu. Wydobycie na świecie spada niezależnie od układów politycznych, ze względu na tanią ropę. Liczba wiertni w USA spada siódmy tydzień z rzędu.

Mieszanki Brent i WTI notowały wzrost wartości w zeszłym tygodniu wraz z rosnącymi nadziejami wobec skutków nowego porozumienia naftowego. Obecnie tanieją, kosztując czwartego maja o 6.00 czasu polskiego odpowiednio 26,36 i 19,09 dolarów za baryłkę.

 

Akademik Czerski potrzebuje dwóch dni by dotrzeć na budowę Nord Stream 2

Statek Akademik Czerski mający dokończyć Nord Stream 2 dotarł do Obwodu Kaliningradzkiego. USA na razie nie wprowadziły nowych sankcji uderzających w projekt.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Reuters potwierdził, że Akademik Czerski zacumował u brzegów Obwodu Kaliningradzkiego. To ten statek ma dokończyć sporny gazociąg Nord Stream 2, który ma być gotowy do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

Agencja Reuters podaje, że Czerski potrzebowałby dwóch dni, by dotrzeć z Obwodu do okolic duńskiego Bornholmu, w których ma dojść do ukończenia ostatniego odcinka gazociągu Nord Stream 2. To projekt połączenia gazowego między Rosją a Niemcami przez Morze Bałtyckie o planowanej przepustowości 55 mld m sześc. rocznie.

Warto wspomnieć, że niemiecki dziennik Handelsblatt donosił w przeszłości o możliwości pojawienia się nowych sankcji amerykańskich, które uniemożliwią ukończenie Nord Stream 2. Waszyngton na razie ich nie wprowadził.

 

Rosja nie obniży cen gazu Białorusi, ale jest gotowa zwiększyć dostawy ropy

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak odpowiedział na wezwanie Białorusi do rewizji cen dostaw gazu rosyjskiego i wytłumaczył niepełne dostawy ropy.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Nowak ocenił, że nie ma podstaw do obniżki cen gazu dla Białorusi. Obecna cena to 127 dolarów za 1000 m sześc. Białorusini domagali się obniżki do okolic 80-90 dolarów analogicznie do cen na giełdach europejskich. Mińsk zadeklarował, że zamierza kupić tam część surowca. Litwa sugerowała, że może umożliwić dostawy, na przykład za pośrednictwem swapów z wykorzystaniem terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości przez Gazociąg Polska-Litwa, ale taka operacja wymagałaby współpracy Rosji.

Rosjanie nie dostarczyli Białorusi pełnego wolumenu 2 mln ton ropy w kwietniu. Nowak tłumaczy ten fakt opieszałością władz białoruskich w rozmowach na temat warunków dostaw, która spowodowała, że część ropy przeznaczona na ten rynek została przekierowana gdzie indziej. Minister zapewnił jednak, że jego kraj może zapewnić dodatkowe dostawy w razie zgłoszenia takiego zapotrzebowania przez rafinerie białoruskie.

Białorusini odbiorą 11 maja w Kłajpedzie pierwszą dostawę ropy z Arabii Saudyjskiej. Rozważają dalszą dywersyfikację źródeł dostaw, także przez Polskę i rewers Ropociągu Przyjaźń. Media rosyjskie ustaliły, że mają sprowadzać 100 tysięcy ton miesięcznie przez Polskę w porównaniu do 2 mln ton miesięcznie z Rosji.

 

 

Sejm popiera wdrożenie dyrektywy gazowej, która uderzy w Nord Stream 2

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo energetyczne wdrażające przepisy zrewidowanej dyrektywy gazowej, która ma podporządkować prawu sporny gazociąg Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

 

Dyrektywa gazowa wymusza wobec wszystkich projektów ukończonych po maju 2019 roku wdrożenie przepisów trzeciego pakietu energetycznego zakładających wyznaczenie niezależnego operatora, niezależne ustalanie taryf i wolny dostęp stron trzecich do przepustowości.

To wyzwanie dla gazociągu Nord Stream 2, który nadal nie został ukończony, a wiec powinien podlegać prawu znowelizowanej dyrektywy gazowej. Dostosowanie go do przepisów może wydłużyć proces budowy i zmniejszyć stopę zwrotu inwestycji realizowanej przez Nord Stream 2 AG należącą do Gazpromu, ale współfinansowany przez firmy zachodnioeuropejskie.

Nowela trafi z Sejmu do Senatu. BiznesAlert.pl informował, że wdrożenie dyrektywy gazowej odbywa się z opóźnieniem. Termin jej wkomponowania do prawa krajowego w Polsce minął 24 lutego 2020 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s