Białorusini przekonują, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę są na finiszu | Niemcy pożyczą pieniądze na Nord Stream 2, ale każą mu sobie radzić samemu

Baltic Pipe a Nord Stream

:Białoruski Biełnaftachim informuje, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę znajdują się w etapie finałowym.

:Agencja Reuters podaje, że Saudi Aramco podniosło ceny lekkiej ropy, sygnalizując w ten sposób możliwość zakończenia wojny cenowej Arabii Saudyjskiej z Rosją wraz z rozpoczęciem obowiązywania nowego porozumienia naftowego.

:Niemiecki Uniper przekazał kolejną transzę pożyczki na sporny gazociąg Nord Stream 2 w wysokości 700 mln euro i wyraził nadzieję na ukończenie projektu, ale zaznaczył, że „jest tylko partnerem finansowym”, więc liczy, że projekt poradzi sobie sam z „wszystkimi wyzwaniami”.

Białorusini przekonują, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę są na finiszu

Białoruski Biełnaftachim informuje, że rozmowy o dostawach ropy przez Polskę znajdują się w etapie finałowym.

BelTA/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Tiszczenko poinformował media, że przygotowania do dostaw „szlakiem zachodnim” są w fazie finałowej przygotowań. – Wszystko, co należało dokończyć, zostało wpisane w jasny terminarz realizacji, w tym sprawa rewersu w Polsce i budowy połączenia Homel-Gorki – przekonywał rzecznik.

Zdradził także, że Białorusini rozmawiają o dostawach z różnych kierunków. – Kontynuujemy pracę z producentami amerykańskimi. Obecnie z powodów obiektywnych jest więcej niż potrzeba ofert i możliwości na rynku energetycznym. Kierunki i logistyka dywersyfikacji dostaw ropy zostały zdeterminowane, podobnie jak jej nieuchronność – powiedział rzecznik. Dodał, że Białoruś przygotowuje się w ten sposób na nowe realia rynku ropy po kryzysie i pandemii koronawirusa.

Wcześniej wicepremier Białorusi Dmitrij Krutoj przekonywał, że jego kraj nie zrezygnuje z dywersyfikacji, a rozmowy o dostawach przez polski naftoport w Gdańsku przyspieszą po usunięciu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

 

Koniec wojny cenowej? Saudyjczycy podnoszą ceny ropy

Agencja Reuters podaje, że Saudi Aramco podniosło ceny lekkiej ropy, sygnalizując w ten sposób możliwość zakończenia wojny cenowej Arabii Saudyjskiej z Rosją wraz z rozpoczęciem obowiązywania nowego porozumienia naftowego.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Z dokumentów widzianych przez Reutersa wynika, że Aramco podniosło cenę Arab Light w dostawach czerwcowych o 1,40 dolary w stosunku do maja, plasując ją 5,90 dolarów niżej, niż średnia w regionie. Ankieta Reutersa sygnalizuje rozczarowanie handlarzy, którzy liczyli na rabaty w czerwcu zgodnie z trendem notowanym od wiosny 2020 roku. Cena ropy Arab Light w USA wzrosła o 1,50 dolarów, w Zatoce Perskiej – o 1,50 dolarów, a w Europie Północno-Wschodniej o 6,55 dolarów za baryłkę. Jest nadal tańsza o 3,70 dolarów od Brent notowanego na giełdzie londyńskiej ICE.

Ruch Saudi Aramco może mieć związek z nowym porozumieniem naftowym zawartym przez kraje OPEC+, w tym Arabię Saudyjską i Rosję, który zakłada wprowadzenie ograniczeń wydobycia ropy o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie w maju oraz czerwcu 2020 roku i stopniowe zmniejszanie redukcji aż do 2022 roku.

Kreml informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin i jego amerykański odpowiednik Donald Trump omówili telefonicznie sytuację na światowym rynku ropy, podkreślając, że nowe porozumienie naftowe OPEC+ zostało zawarte „na czas”.

Reuters informuje, że spada wydobycie ropy w USA, które nie były stroną układu OPEC+, ale informowały, że kryzys cen ropy spowoduje spadek produkcji z ich złóż. Reuters ustalił, że największe firmy z USA oraz Kanady zredukowały już wydobycie o około 10 procent. Sekretarz stanu USA Dan Brouilette obecny na szczycie o nowym porozumieniu naftowym mówił, że wydobycie w jego kraju spadnie o 2-3 mln baryłek dziennie z powodów rynkowych. Lutowe wydobycie w USA sięgnęło według U.S. Energy Information Administration 12,8 mln baryłek dziennie. Dane z zeszłego tygodnia sugerują spadek do 11,9 mln baryłek dziennie, czyli o 900 tysięcy, ale Reuters podkreśla, że są one mniej wiarygodne niż dane podawane miesięcznie.

 

 

Niemcy pożyczą pieniądze na Nord Stream 2, ale każą mu sobie radzić samemu

Niemiecki Uniper przekazał kolejną transzę pożyczki na sporny gazociąg Nord Stream 2 w wysokości 700 mln euro i wyraził nadzieję na ukończenie projektu, ale zaznaczył, że „jest tylko partnerem finansowym”, więc liczy, że projekt poradzi sobie sam z „wszystkimi wyzwaniami”.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik Unipera Sasha Bibert powiedziała, że „ostatecznie Uniper jest tylko partnerem finansowym, a nie udziałowcem projektu”. – Jako inwestor oczekujemy zwrotu inwestycji. Ufamy operatorowi i wierzymy, że projekt zostanie ukończony, a także poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami – powiedziała rzecznik cytowana przez TASS.

W podobnym tonie wypowiadał się rząd niemiecki, odpowiadając na pytania w Bundestagu w sprawie Nord Stream 2. – Rząd federalny będzie nadal udzielał politycznego wsparcia firmom zaangażowanym w ten projekt – czytamy w odpowiedzi przesłanej do parlamentu niemieckiego. – Niemiecka infrastruktura dostaw gazu jest wystarczająco zdywersyfikowana, aby obejmować dostawy energii bezpieczne nawet w razie zatrzymania projektu.

Gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec miał pierwotnie powstać do końca 2019 roku, ale szereg wyzwań, w tym groźba sankcji USA, doprowadziły do opóźnienia, przez które według deklaracji oficjalnych ma być ukończony do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Media donoszą o możliwości pojawienia się kolejnych sankcji amerykańskich związanych z Nord Stream 2, tym razem wobec firm zachodnich wspierających go, jak Uniper.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s