Saudyjczycy zaciskają pasa przez kryzys cen ropy i koronawirusa | Rzeczywistość może przerosnąć nowe porozumienie naftowe

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Arabia Saudyjska ogłasza potrojenie wartości podatku VAT oraz ograniczenie dopłat do kosztów życia przez pandemię koronawirusa oraz kryzys cen ropy.

:Boston Consulting Group przewiduje, że średnia cena ropy naftowej utrzyma się w okolicach 30 dolarów do końca 2020 roku. Zapotrzebowanie na ten surowiec ma wzrosnąć dopiero w 2021 roku. Oznacza to, że cięcia wydobycia w krajach grupy OPEC+ mogą przekroczyć istotnie kwoty ustalone w układzie.

Saudyjczycy zaciskają pasa przez kryzys cen ropy i koronawirusa

Arabia Saudyjska ogłasza potrojenie wartości podatku VAT oraz ograniczenie dopłat do kosztów życia przez pandemię koronawirusa oraz kryzys cen ropy.

Podatek VAT wzrośnie z 5 do 15 procent od pierwszego czerwca. Dopłaty do kosztów życia zostaną zawieszone od pierwszego lipca. To odpowiedź na kryzys cen ropy ograniczający przychody ze sprzedaży baryłek oraz pandemię koronawirusa zmniejszającą pozostałe przychody budżetowe przez ograniczenia działalności gospodarczej.

Bank centralny Arabii notuje najszybszy spadek rezerw zagranicznych od dwudziestu lat i skurczył się już do poziomu z 2011 roku. Przychody ze sprzedaży ropy naftowej spadły w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku o 24 procent do 34 mld dolarów, obniżając całość przychodów o 22 procent. Rząd musiał przez to m.in. zawiesić inwestycje programu Wizja 2030, który miał zmniejszyć zależność saudyjską od ropy naftowej. Podobne środki zostały zastosowane podczas poprzedniego kryzysu cen ropy w 2015 roku.

Baryłka Brent kosztowała o 6.00 czasu polskiego 11 maja 30,70 dolarów, a WTI – 24,45 dolarów. Obie notowały spadek wartości po istotnym wzroście w zeszłym tygodniu. Jednak jeszcze w marcu 2020 roku kosztowały one odpowiednio około 55 i 40 dolarów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rzeczywistość może przerosnąć nowe porozumienie naftowe

Boston Consulting Group przewiduje, że średnia cena ropy naftowej utrzyma się w okolicach 30 dolarów do końca 2020 roku. Zapotrzebowanie na ten surowiec ma wzrosnąć dopiero w 2021 roku. Oznacza to, że cięcia wydobycia w krajach grupy OPEC+ mogą przekroczyć istotnie kwoty ustalone w układzie.

Nowe porozumienie naftowe zakłada, że kraje OPEC+ (w tym Arabia Saudyjska i Rosja) zredukują wydobycie w maju i czerwcu o 9,7 mln baryłek dziennie, do końca 2020 roku o 7,6 mln baryłek dziennie i o 5,6 mln baryłek do kwietnia 2022 roku z możliwością rewizji w grudniu 2021 roku.

Według BCG spadek zapotrzebowania na ropę w 2020 roku nie miał sobie równych w historii krajów OPEC+ i żaden z nich nie uniknie cięć budżetowych. Przychody budżetowe zaczną znów rosnąć „co najmniej” w 2021 roku.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s