Ropa saudyjska dla Białorusi dotarła do Kłajpedy | Tania ropa masakruje wyniki firm z Arabii Saudyjskiej i Rosji

Prace na wiertni Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco
Prace na wiertni Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

:Tankowiec z ropą saudyjską dla Białorusi dotarł do naftoportu w Kłajpedzie. Ma trafić do Rafinerii Naftan 16 maja.

:Tania ropa naftowa uderza w przychody największych producentów ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji. Jej cena pozostaje niska pomimo wejścia w życie nowego porozumienia naftowego.

:Litwa ma podpisać w maju porozumienie z Białorusią o wczesnym powiadomieniu na temat ewentualnego incydentu jądrowego. To sposób na zmniejszenie obaw o bezpieczeństwo jądrowej Elektrowni Ostrowiec powstającej u granic litewskich.

Ropa saudyjska dla Białorusi dotarła do Kłajpedy

Tankowiec z ropą saudyjską dla Białorusi dotarł do naftoportu w Kłajpedzie. Ma trafić do Rafinerii Naftan 16 maja.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

 

Tankowiec zawierał 87 tysięcy ton ropy saudyjskiej zamówionej jednorazowo przez białoruski Biełnaftachim. Jego rozładunek potrwa do 14 maja, po czym surowiec zacznie być transportowany do rafinerii w Nowopołocku.

Mińsk zakupił jednorazowe dostawy z Azerbejdżanu, Arabii Saudyjskiej i Norwegii, ale deklaruje chęć dostaw długoterminowych. Rozważa wykorzystanie różnych szlaków: przez Kłajpedę, Gdańsk i Odessę. Amerykanie zadeklarowali, że są gotowi zapewnić Białorusinom sto procent zapotrzebowania na ropę surowcem spoza Rosji. Rozmowy na ten temat trwają bez konkluzji.

 

Tania ropa masakruje wyniki firm z Arabii Saudyjskiej i Rosji

Tania ropa naftowa uderza w przychody największych producentów ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji. Jej cena pozostaje niska pomimo wejścia w życie nowego porozumienia naftowego.

Saudi Aramco/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Wyniki Saudi Aramco z pierwszego kwartału 2020 roku pokazują spadek przychodów netto o 25 procent do 16,7 mld dolarów, kiedy średnia cena ropy Brent wynosiła 51 dolarów. W drugim kwartale 2020 roku wynosi już średnio 27,5 dolarów i wróży dalszy spadek przychodów Aramco.

Goldman Sachs przewiduje, że spadek wydobycia ropy naftowej w dobie kryzysu cen baryłki ma spowodować obniżkę EBITDA firm rosyjskich o 30 procent. Przykładowo, EBITDA Rosnieftu spadnie z dwóch bln rubli w 2019 roku do 1,4 bln w 2020 roku. Ta firma nie publikowała jeszcze wyników, ale może zanotować spadki analogiczne do Aramco.

Cena baryłki utrzymuje się w okolicach 30 dolarów za Brent pomimo wejścia w życie w maju nowego porozumienia naftowego OPEC+, które zakłada redukcję wydobycia ropy o 9,7 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu 2020 roku, a potem stopniową obniżkę kwot. Arabia, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły dobrowolnie wprowadzić dodatkowe cięcia o w sumie 1,2 mln baryłek. OPEC+ ma ocenić w czerwcu skuteczność układu.

 

Porozumienie ma zmniejszyć obawy Litwy względem rosyjskiego atomu na Białorusi

Litwa ma podpisać w maju porozumienie z Białorusią o wczesnym powiadomieniu na temat ewentualnego incydentu jądrowego. To sposób na zmniejszenie obaw o bezpieczeństwo jądrowej Elektrowni Ostrowiec powstającej u granic litewskich.

The Baltic Course/Wojciech Jakóbik

 

Litewski Państwowy Inspektorat Bezpieczeństwa Energetyki Jądrowej (VATESI) poinformował agencje LETA/BNS, że porozumienie z Białorusinami ma zostać podpisane w maju i trudno uzasadnić tak długie prace nad jego przyjęciem. Wilno apelowało o podpisanie tego dokumentu przez Mińsk jeszcze przed dostawami paliwa jądrowego do Ostrowca, które zostały zrealizowane na początku maja.

Porozumienie zakłada wzajemne informowanie się Białorusi i Litwy o ewentualnych incydentach jądrowych. Ostrowiec znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Wilna. Litwini nie chcą importować energii z tego obiektu i przekonują, że stwarza on zagrożenie dla bezpieczeństwa ich kraju oraz regionu. Z kolei Polacy nie chcą importować energii z Elektrowni Ostrowiec, uznając go za projekt eksportowy Rosji, który może obniżyć rentowność krajowych mocy wytwórczych.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s