Porozumienie naftowe nie jest przestrzegane w pełni | Przygotowania do finału budowy Nord Stream 2 widać z kosmosu

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Gabinet Królestwa Arabii Saudyjskiej wzywa kraje OPEC+ do pogłębienia cięć wydobycia ropy naftowej poza kwoty wyznaczone w nowym porozumieniu naftowym. Nie wszystkie przestrzegają ustaleń.

:Arabia Saudyjska i Rosja, czyli najwięksi producenci porozumienia naftowego OPEC+, przekonują opinię publiczną, że widoczne jest już odrodzenie zapotrzebowania na ropę naftową na świecie ze względu na luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

:Zdjęcia satelitarne przeglądnięte przez Bloomberga sugerują, że statek Akademik Czerski znajdujący się w porcie Mukran odbiera sprzęt niezbędny do ukończenia gazociągu Nord Stream 2.

Porozumienie naftowe nie jest przestrzegane w pełni

Gabinet Królestwa Arabii Saudyjskiej wzywa kraje OPEC+ do pogłębienia cięć wydobycia ropy naftowej poza kwoty wyznaczone w nowym porozumieniu naftowym. Nie wszystkie przestrzegają ustaleń.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Gabinet poparł decyzję o unilateralnym zwiększeniu cięć wydobycia przez Arabię o mln baryłek dziennie. – To ruch mający przekonać pozostałe kraje porozumienia OPEC+ oraz innych producentów do przestrzegania kwot cięć i zapewnienia większych w celu dołożenia się do wysiłku na rzecz przywrócenia oczekiwanej równowagi na światowych rynkach ropy – czytamy w stanowisku przytoczonym przez Reutersa. Wiadomo już oficjalnie, że Irak obniżył do tej pory wydobycie o 700 tysięcy baryłek dziennie, a jego kwota w porozumieniu OPEC+ to 1,06 mln baryłek w maju i czerwcu, kiedy kraje układu mają wspólnie obniżyć wydobycie o 9,7 mln baryłek dziennie.

Tymczasem kartel naftowy OPEC tnie prognozę zapotrzebowania na ropę. Według analityków tej organizacji zapotrzebowanie globalne na ropę spadnie w 2020 roku o 9,1 procent, czyli 9,07 mln baryłek dziennie. Wcześnie OPEC prognozował spadek o 6,85 mln baryłek dziennie. Dalszy spadek popytu może mieć wpływ na ceny ropy większy niż ograniczenia podaży porozumienia naftowego.

Pojawiły się spekulacje, jakoby OPEC+ miało w lipcu nie redukować cięć do zaplanowanych 7,3 mln baryłek, ale pozostawić je na obecnym poziomie. Drugiego i trzeciego czerwca zbierze się wirtualnie Komisja Techniczna OPEC+. Spotkanie wirtualne Ministerialnej Komisji Monitorującej OPEC+ odbędzie się 8 czerwca. 9 i 10 czerwca odbędzie się szczyt ministerialny OPEC+, także wirtualnie.

 

Arabia i Rosja przekonują, że rynek ropy zdrowieje wraz z luzowaniem obostrzeń koronawirusa

Arabia Saudyjska i Rosja, czyli najwięksi producenci porozumienia naftowego OPEC+, przekonują opinię publiczną, że widoczne jest już odrodzenie zapotrzebowania na ropę naftową na świecie ze względu na luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Saudyjczycy i Rosjanie zdecydowali się na wystosowanie wspólnego oświadczenia prasowego po rozmowie telefonicznej swych ministrów energetyki Abdulaziza bin Salmana i Aleksandra Nowaka.

– Jesteśmy zadowoleni z ostatnich sygnałów poprawy wskaźników ekonomicznych i rynkowych, a szczególnie wzrostu zapotrzebowania na ropę i spadku obaw o limity magazynowe ze względu na to, że różne kraje na całym świecie zaczęły wychodzić z ostrych ograniczeń – można przeczytać w stanowisku Arabii i Rosji, które przekonują, że pozostają zaangażowane w stabilizację rynku i wierzą w równe zaangażowanie pozostałych krajów OPEC+.

Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały się na dobrowolne, dodatkowe cięcia wydobycia ropy o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie. Rosja przyjęła tę decyzję z zadowoleniem.

Szczyt OPEC+, na którym ma dojść do rewizji postępów porozumienia naftowego, ma odbyć się wirtualnie w dniach 9-10 czerwca.

 

 

Przygotowania do finału budowy Nord Stream 2 widać z kosmosu

Zdjęcia satelitarne przeglądnięte przez Bloomberga sugerują, że statek Akademik Czerski znajdujący się w porcie Mukran odbiera sprzęt niezbędny do ukończenia gazociągu Nord Stream 2.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Czerski ma dokończyć sporny gazociąg Nord Stream 2. To rosyjski statek, bo zachodni kontraktorzy projekty Allseas wycofali się z budowy przez groźbę sankcji USA. Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Bloomberga pokazują załadunek rur w Mukran. Miały tam także się zjawić pogłębiarka i statek do układania rur, które prawdopodobnie będą towarzyszyć Czerskiemu na budowie Nord Stream 2 na wodach duńskich.

Gazociąg Nord Stream 2 miał być gotowy do końca 2019 roku i pozwolić Rosjanom ominąć Ukrainę przy dostawach gazu do Europy. Jest jednak opóźniony. Ma zostać ukończony do końca 2020 roku lub pierwszego kwartału 2021 roku. Amerykanie grożą wprowadzeniem sankcji wobec tego projektu, a także podmiotów, które będą go wspierać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s