Arabia Saudyjska może ograniczyć dostawy ropy do Europy, ale PKN Orlen się zabezpieczył | Nord Stream 2 znów poczeka na zgodę Danii

Prace w rafinerii Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco
Prace w rafinerii Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

:Majowy raport Międzynarodowej Agencji Energii sugeruje, że odbudowa popytu na ropę następuje szybciej, niż w prognozach.

:Nieoficjalnie można usłyszeć, że Arabia Saudyjska ograniczy dostawy ropy na Stary Kontynent, ale PKN Orlen zabezpieczył się umowami gruntującymi współpracę z saudyjskim Saudi Aramco.

:Rzecznik Duńskiej Agencji Energii informuje, że budowa Nord Stream 2 na wodach duńskich nie może ruszyć od razu po dotarciu statku Akademik Czerski na Bałtyk. Duńczycy muszą najpierw przyjrzeć się dokumentom.

MAE łagodzi prognozę spadku popytu na ropę, ale druga fala koronawirusa może ją zaostrzyć

Majowy raport Międzynarodowej Agencji Energii sugeruje, że odbudowa popytu na ropę następuje szybciej, niż w prognozach.

Międzynarodowa Agencja Energii/Wojciech Jakóbik

 

Znoszenie części ograniczeń związanych z pandemią na świecie pozwala obniżyć prognozę spadku zapotrzebowania na ropę w drugim kwartale 2020 roku o 3,2 mln baryłek dziennie, które jednak mimo to spadnie o 19,9 mln baryłek dziennie. W całym 2020 roku ma ono spaść o 8,6 mln baryłek dziennie, o 0,7 mln więcej niż w poprzednim raporcie. MAE przyznaje, że kolejna fala zarażeń jest największym czynnikiem ryzyka w tej prognozie.

Podaż ropy na świecie ma spaść o 12 mln baryłek w maju do dziewięcioletniego niżu 88 mln baryłek dziennie po tym, jak OPEC+ zawarło nowe porozumienie naftowe, a poza nim doszło do cięć wydobycia ze względu na niską cenę ropy. Cięcia wydobycia w USA i Kanadzie wyniosły w kwietniu około 3 mln baryłek dziennie. W czerwcu może on sięgnąć 4 mln baryłek dziennie. Amerykanie mają doprowadzić do największych cięć wśród wszystkich producentów ropy, które mogą sięgnąć 2,8 mln baryłek dziennie w 2020 w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Arabia Saudyjska może ograniczyć dostawy ropy do Europy, ale PKN Orlen się zabezpieczył

Nieoficjalnie można usłyszeć, że Arabia Saudyjska ograniczy dostawy ropy na Stary Kontynent, ale PKN Orlen zabezpieczył się umowami gruntującymi współpracę z saudyjskim Saudi Aramco.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Źródła Bloomberga informują, że klienci Arabii Saudyjskiej w Europie mogą być stratni na jej działaniach na rzecz ustabilizowania ceny ropy naftowej. Saudyjczycy mają zmniejszyć dostawy do USA i Europy o połowę w czerwcu 2020 roku.

Dostawy do niektórych klientów saudyjskich mogą spaść o 60-70 procent. To element działań na rzecz ustabilizowania ceny ropy podjętych przez Arabię Saudyjską w ramach porozumienia naftowego OPEC+ i unilateralnych, jak podwyżka cen na wszystkich rynkach w maju po rabacie zaoferowanym w kwietniu w ramach wojny cenowej z Rosją.

Polscy kupcy ropy saudyjskiej komunikowali w maju, że zwiększają zakupy z tego kierunku. Dzięki temu PKN Orlen mógł pochwalić się w kwietniu, że już połowa ropy sprowadzanej przez tę firmę pochodziła spoza Rosji. Rafineria Płocka odbiera miesięcznie około 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego około 700 tysięcy pochodzi spoza Rosji, w tym z Arabii Saudyjskiej.

W styczniu 2020 roku PKN Orlen i Saudi Aramco podpisały aneks do umowy długoterminowej zakładający wzrost miesięcznych dostawa Arabian Light z 300 do 400 tysięcy ton na potrzeby Rafinerii Płockiej, ale także obiektów tego typu w Czechach i na Litwie.

W marcu doszło do podpisania umowy PKN Orlen z Saudi Aramco Products Trading Company pozwalającej sprowadzić do 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy. Umowy ze spółką córką Saudi Aramco to nowa forma współpracy dwustronnej polegającej na dostawie surowca i odbiorze gotowych produktów. Testujemy różne możliwości zaopatrzenia, a przy okazji budujemy strategiczne partnerstwo z dostawcą z Arabii Saudyjskiej. Podejmowane działania wynikają przede wszystkim z globalnych uwarunkowań, w tym ze zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe, m.in. diesla. Umacniając relacje w rejonie Zatoki Perskiej realnie przyczyniamy się więc do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił przy tej okazji Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Według danych Refinitiv Eikon z kwietnia w zeszłym miesiącu naftoport w Gdańsku miał odebrać do 560 tys. ton ropy saudyjskiej na potrzeby różnych klientów korzystających z tej infrastruktury. Nie wiadomo, czy ten trend się utrzyma po redukcji rabatów oraz dostaw w maju.

 

 

Nord Stream 2 znów poczeka na zgodę Danii

Rzecznik Duńskiej Agencji Energii informuje, że budowa Nord Stream 2 na wodach duńskich nie może ruszyć od razu po dotarciu statku Akademik Czerski na Bałtyk. Duńczycy muszą najpierw przyjrzeć się dokumentom.

EA Daily/Wojciech Jakóbik

 

Rosyjski statek Akademik Czerski jest już na Morzu Bałtyckim w porcie logistycznym projektu Nord Stream 2 w niemieckim Mukran. Mimo to prace przy dokończeniu spornego gazociągu z Rosji do Niemiec na wodach duńskich nie ruszą od razu. Prace prawdopodobnie nie zostaną wznowione w najbliższych dniach.

– W celu wznowienia układania rur operator Nord Stream 2 AG jest zobowiązany do informowania nas i przedstawienia zaktualizowanego planu – mówi Ture Falbe-Hansen, rzecznik DEA, zapytany przez EADaily. – Kiedy DEA go otrzyma, zostanie on oceniony z punktu widzenia zgodności z pozwoleniem oraz oceną oddziaływania na środowisko – dodaje.

W przeszłości procedura administracyjna DEA związana z przygotowaniem do wydania pozytywnej decyzji o budowie Nord Stream 2 na wodach duńskich sprawiła, że została ona ogłoszona dopiero w październiku 2019 roku. Budowa miała zakończyć się do końca 2019 roku, ale w grudniu stanęła na jej drodze groźba sankcji USA, które spowodowały wycofanie się z budowy szwajcarskiego Allseas. Obecny plan zakłada ukończenie budowy do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku dzięki Akademikowi Czerskiemu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s