Niemcy przygotowują ostatni blok węglowy do pracy. Ekolodzy protestują | Białoruś negocjuje ceny gazu i sprowadza ropę spoza Rosji. Moskwa grozi wojną pieczarkową

:Protesty ekologów towarzyszyły przygotowaniom do uruchomienia ostatniego bloku węglowego w Niemczech.

:Premier Białorusi Siarhiej Rumas zapowiedział dalsze negocjacje ceny gazu z Rosji. Jego zdaniem Mińsk może liczyć na rabat. Białorusini sprowadzają kolejne ładunki ropy spoza Rosji, w tym z USA. Tymczasem Rosjanie rozważają embargo na pieczarki białoruskie.

Niemcy przygotowują ostatni blok węglowy do pracy. Ekolodzy protestują

Protesty ekologów towarzyszyły przygotowaniom do uruchomienia ostatniego bloku węglowego w Niemczech.

DPA/Wojciech Jakóbik

 

17 maja odbył się protest ekologów przeciwko uruchomieniu czwartego bloku Elektrowni Datteln, który ma być opalany węglem kamiennym. Ma to być ostatnia inwestycja tego typu w Niemczech realizowana przez firmę Uniper. Dostawy energii z elektrowni rozpoczną się latem po testach, które są już prowadzone.

Policja poinformowała Niemiecką Agencję Prasową (DPA), że protesty przebiegły w pokojowej atmosferze. Demonstracje przeciwko Datteln 4 w lutym 2020 roku skończyły się interwencją służb porządkowych.

 

Białoruś negocjuje ceny gazu i sprowadza ropę spoza Rosji. Moskwa grozi wojną pieczarkową

Premier Białorusi Siarhiej Rumas zapowiedział dalsze negocjacje ceny gazu z Rosji. Jego zdaniem Mińsk może liczyć na rabat. Białorusini sprowadzają kolejne ładunki ropy spoza Rosji, w tym z USA. Tymczasem Rosjanie rozważają embargo na pieczarki białoruskie.

BiełTA/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Premier Rumas ocenił, że cena w wysokości 127 dolarów za 1000 metrów sześc. oferowana Białorusi daje Gazpromowi przychód większy niż w innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, więc Mińsk liczy na cenę sprawiedliwą, a nie preferencyjną. – Białorusini chcą sprawiedliwej ceny, która zapewni Gazpromowi taką samą opłacalność, jak w przypadku dostaw na inne rynki – przekonywał polityki białoruski.

– Obecne negocjacje nie uwzględniają łączenia rabatu cenowego z tematami Związku Rosji i Białorusi ani Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – zapewnił Rumas. Wcześniej pojawiły się spekulacje, że Rosjanie mogą powiązać te tematy w celu wykorzystania dostaw gazu do realizacji celów polityki zagranicznej, czyli zwiększenia zależności Białorusi od Rosji.

Rozmowy o dostawach gazu z Rosji mają się toczyć w maju z udziałem ambasadora białoruskiego Uładzimira Siemaszki w trybie zdalnym ze względu na pandemię koronawirusa. Premier Rumas liczy także na rozmowy z jego rosyjskim odpowiednikiem Michaiłem Miszustinem, które zostały odłożone przez jego chorobę.

W ostatnich dniach Białoruś odebrała ropę z Arabii Saudyjskiej i zakupiła pierwszy ładunek ropy amerykańskiej, który dotrze do niej w czerwcu przez port w litewskiej Kłajpedzie. Mińsk deklaruje gotowość do dalszej dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca, między innymi z wykorzystaniem rewersu Ropociągu Przyjaźń w Polsce.

W tym samym czasie agencja TASS informuje, że wicepremier Wiktoria Abramczenko poinstruowała rosyjskie ministerstwa rolnictwa, rozwoju gospodarczego, przemysłu i handlu oraz stosowne organy nadzorcze, aby przygotowały program sankcji ograniczających dostawy żywności w celu ograniczenia możliwości zarabiania przez Białoruś na reeksporcie żywności z Unii Europejskiej do Rosji.

Pandemia koronawirusa spowodowała spadek zapotrzebowania na różne produkty, w tym pieczarki. Abramczenko zareagowała na list wiceprzewodniczącego Rady Federacji Nikołaja Żurawlewa cytowany przez TASS, w którym ten polityk skarży się, że Białorusini sprowadzają pieczarki z Polski, a potem sprzedają je w Rosji. TASS cytuje dane ministerstwa rolnictwa Rosji, z których wynika, że Białoruś jest głównym dostawcą pieczarek na rynek rosyjski. Zostały one czasowo ograniczone w 2018 roku. Resort rozważa obecnie wprowadzenie embarga na pieczarki, truskawki i kapustę pekińską z Białorusi.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s