Przyspieszone spotkanie OPEC+? Porozumienie naftowe nie jest realizowane w pełni | Sankcje USA jednak wobec Rosjan budujących Nord Stream 2?

Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR
Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR

:Spotkanie online OPEC+ poświęcone ocenie skutków porozumienia naftowego może się odbyć wcześniej. Po pierwszym miesiącu obowiązywania układy sygnatariusze nie wywiązali się z niego w pełni.

:Źródła Reutersa przekonują, że senatorzy Ted Cruz (Republikanin) i Jeanne Shaheen (Demokratka) zamierzają przedstawić w poniedziałek pierwszego czerwca propozycję nowych sankcji USA wobec Nord Stream 2, które dotknęłyby Rosjan, a nie firmy zachodnie.

Przyspieszone spotkanie OPEC+? Porozumienie naftowe nie jest realizowane w pełni

Spotkanie online OPEC+ poświęcone ocenie skutków porozumienia naftowego może się odbyć wcześniej. Po pierwszym miesiącu obowiązywania układy sygnatariusze nie wywiązali się z niego w pełni.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Minister energetyki Algierii Mohammed Arkab obejmujący prezydencję OPEC w 2020 roku poinformował, że część państw członkowskich porozumienia opowiedziała się za przeniesieniem spotkania z 9-10 na 4 czerwca. Powodem ma być chęć uwzględnienia planów sprzedaży ropy z Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejtu.

Grupa OPEC+ zgodziła się zredukować wydobycie ropy o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu 2020 roku, by obniżyć cięcia do 7,6 mln bary0ek do końca 2021 roku i 5,6 mln baryłek do kwietnia 2022 roku. Kraje członkowskie rozważają jednak przedłużenie najwyższego pułapu cięć na kolejne miesiące.

Kraje OPEC+ mają rozważyć możliwość przedłużenia obecnych cięć o następne kilka miesięcy w celu przedłużenia ich oddziaływania na rynek. Póki co jednak cięcia nie zostały nadal wdrożone w pełni. Ankieta Reutersa sugeruje, że cięcia w maju wyniosły 4,48 mln baryłek dziennie, czyli 74 procent ustalonej kwoty. Niektóre kraje układu osiągnęły jeszcze gorszy wynik, jak Irak (38 procent) czy Nigeria (19 procent). Inne, jak Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wprowadziły dobrowolne cięcia ponadprogramowe o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie.

Ropa naftowa reaguje na te wieści spadkiem wartości. Brent kosztował pierwszego czerwca o 6.00 37,67 dolarów za baryłkę, a WTI – 35,35 dolarów. Obie notowały w ostatnich dniach spadki wartości po trzech tygodniach jej wzrostu.

 

 

Sankcje USA jednak wobec Rosjan, a nie firm zachodnich?

Źródła Reutersa przekonują, że senatorzy Ted Cruz (Republikanin) i Jeanne Shaheen (Demokratka) zamierzają przedstawić w poniedziałek pierwszego czerwca propozycję nowych sankcji USA wobec Nord Stream 2, które dotknęłyby Rosjan, a nie firmy zachodnie.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Poprzednie sankcje przygotowane przez ten duet doprowadziły do opuszczenia budowy spornego gazociągu przez szwajcarską firmę Allseas i opóźnienia projektu o około rok. Cruz zdradził wcześniej Atlantic Council, że nowe sankcje obejmą jakikolwiek statek, który spróbuje dokończyć gazociąg. Jego załoga miałaby zakaz wkraczania na terytorium USA, a ich aktywa zostałyby zablokowane.

Gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i połączyć Rosję z Niemcami. Projekt nie został ukończony przez szereg przeciwności z sankcjami USA wśród nich. Rosjanie planują ukończyć go na wodach duńskich z wykorzystaniem statku Akademik Czerski, który mógłby się stać celem sankcji amerykańskich. W mediach pojawiły się także sugestie innych rozwiązań, jak obostrzenia wobec firm sprowadzających gaz przez sporną magistralę albo samego Gazpromu, do którego należy Nord Stream 2 AG realizująca projekt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s