Rosjanie przekonują, że nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 go nie zatrzymają | Co piąta tona ropy na Białorusi pochodzi spoza Rosji

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

:Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział dziennikarzom, że USA nie będą w stanie zatrzymać spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Odpowiedział na pytanie dziennikarzy w tej sprawie. – Odpowiem krótko: nie – powiedział Antonow.

:Niemcy mają nowy cel udziału morskiej energetyki wiatrowej w miksie energetycznym. Ekolodzy obawiają się jej wpływu na ptaki na Bałtyku.

:Białoruś sprowadzi w czerwcu około miliona ton ropy z Rosji przez ropociągi i około 80 tysięcy ton koleją. Największa część dostaw będzie pochodziła od Rosnieftu, Łukoila, Basznieftu i Tatnieftu, a w sumie od dziesięciu firm rosyjskich. Już co piąta tona ropy na Białorusi pochodzi spoza Rosji.

Rosjanie przekonują, że nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 go nie zatrzymają

Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział dziennikarzom, że USA nie będą w stanie zatrzymać spornego projektu gazociągu Nord Stream 2. Odpowiedział na pytanie dziennikarzy w tej sprawie. – Odpowiem krótko: nie – powiedział Antonow.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Szkic ustawy Protecting Europe’s Energy Security Clarification Act dostał się w posiadanie Reutersa i Bloomberga. Obie agencje sugerują, że zakłada objęcie sankcjami podmiotów zaangażowanych w ukończenie gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich, w tym ewentualnych ubezpieczycieli statku Akademik Czerski, który potrzebuje ubezpieczenia, by zacząć pracę na wodach duńskich.

Ustawa musi zostać przyjęta w obu izbach Kongresu i uzyskać podpis prezydenta USA. Mimo to sama groźba sankcji może przekonać ewentualnych partnerów Nord Stream 2 do wycofania się z projektu. Było tak w grudniu 2019 roku, gdy groźba sankcji doprowadziła do wycofania się z budowy szwajcarskiego Allseas.

 

 

Niemcy chcą 40 GW offshore w 2040 roku. Ekolodzy martwią się o ptaki

Niemcy mają nowy cel udziału morskiej energetyki wiatrowej w miksie energetycznym. Ekolodzy obawiają się jej wpływu na ptaki na Bałtyku.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

Rząd niemiecki przyjął poprawkę ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, która zakłada podwojenie celu udziału energetyki tego typu w miksie energetycznym z 20 do 40 GW do 2040 roku.

Ministerstwo gospodarki i energetyki liczy na to, że nowy cel długoterminowy da pewność inwestorom i pozwoli Niemcom zrealizować cel udziału Odnawialnych Źródeł Energii ustalony na 40-45 procent do 2025 roku i 65 procent do 2030 roku.

Jednakże plany rządu zostały skrytykowane przez ekologów z organizacji NABU, którzy ocenili, że ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej na morzu zostały przedstawione bez uwzględnienia ochrony ekosystemów Morza Północnego i Bałtyckiego. Offshore ma zająć około 22 procent wyłącznej strefy ekonomicznej Niemiec na Bałtyku, zagrażając zdaniem NABU miejscowemu ptactwu płoszonemu hałasem turbin wiatrowych.

 

 

Co piąta tona ropy na Białorusi pochodzi spoza Rosji

Białoruś sprowadzi w czerwcu około miliona ton ropy z Rosji przez ropociągi i około 80 tysięcy ton koleją. Największa część dostaw będzie pochodziła od Rosnieftu, Łukoila, Basznieftu i Tatnieftu, a w sumie od dziesięciu firm rosyjskich. Już co piąta tona ropy na Białorusi pochodzi spoza Rosji.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

 

Rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Tiszczenko powiedział agencji RIA Novosti, że Białoruś sprowadzi w czerwcu także pierwszą dostawę ropy z USA przez naftoport w Kłajpedzie. Nie zdradził skąd będą pochodzić kolejne dostawy spoza Rosji. – Mogę tylko powiedzieć, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku mieliśmy już jedenaście tankowców, a ten z USA będzie dwunasty. Jeśli podsumować dostawy od stycznia do maja, co piąta tona ropy dotarła ze źródeł alternatywnych – powiedział rzecznik agencji RIA.

Rafinerie białoruskie przerobiły w tym czasie 5,4 mln ton ropy. Sprowadziły w maju około 1,17 mln ton ropy z Rosji. Białoruś szuka alternatywnych źródeł dostaw ropy po tym, jak nie doszła do porozumienia z Rosjanami o warunkach dostaw w 2020 roku ze względu na spór o ceny. Może sprowadzać ropę przez naftoporty w Kłajpedzie na Litwie i Odessie na Ukrainie, a potem koleją na własne terytorium. Mogłaby także skorzystać z rewersu Ropociągu Przyjaźń na granicy z Polską, ale na razie rozmowy na ten temat nie przyniosły rozstrzygnięć.

 

 

Putin zapowiada stan wyjątkowy, by ułatwić zatrzymanie wycieku paliwa w Norylsku

Putin wprowadza stan wyjątkowy po wycieku ponad 20 tysięcy ton paliwa dieslowskiego w Norylsku.

The Guardian donosi, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin na telekonferencji z prezesem Nornikiel oraz gubernatorem Kraju Krasnojarskiego poskarżył się, że o kryzysie dowiaduje się z mediów społecznościowych. Poinformował, że wprowadzi stan wyjątkowy, by ułatwić uporanie się z wyciekiem.

Komisja śledcza odpowiedzialna za największe sprawy kryminalne w Rosji rozpoczęła już postępowanie w którego ramach zatrzymała jednego z pracowników instalacji Nornikiela, w której doszło do wycieku.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s