Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Operator projektu gazociągu Nord Stream 2 przekonuje rosyjską gazetę RBK, że nowe sankcje USA wobec niego zaproponowane w Senacie USA „pokazują jasny brak poważania interesów klientów indywidualnych i przemysłowych w Europie”.

:Agencja Bloomberg przekonuje, że szczyt online sygnatariuszy porozumienia naftowego OPEC+ odbędzie się szóstego czerwca. Data została ustalona po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja przekonały kraje niewypełniające cięć do ich przestrzegania.

 

Nord Stream 2 straszy drogim gazem w odpowiedzi na nowe sankcje USA

Operator projektu gazociągu Nord Stream 2 przekonuje rosyjską gazetę RBK, że nowe sankcje USA wobec niego zaproponowane w Senacie USA „pokazują jasny brak poważania interesów klientów indywidualnych i przemysłowych w Europie”.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Operator Nord Stream 2 AG przekonuje, że jeśli ten nowy gazociąg z Rosji do Niemiec nie powstanie, odbiorcy gazu w Unii Europejskiej „zostaną zmuszeni płacić o miliardy więcej za gaz”. Wysiłki Amerykanów „pomijają prawo Unii Europejskiej do samookreślenia swej przyszłości energetycznej”.

Nord Stream 2 opłacił w przeszłości raport, z którego wynika, że uruchomienie magistrali zapewni tańszy gaz krajom Europy, w tym Polsce. Jednakże fakt, że Nord Stream 2 ma docelowo zastąpić dostawy przez Ukrainę, a nie dać nowe dostawy, podważa taki scenariusz. Ponadto istnieje ryzyko ugruntowania z jego pomocą pozycji dominującej Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej w celu utrudnienia rozwoju konkurencji. Póki co Rosjanie tracą rynek europejski na rzecz LNG tańszego w obliczu kryzysu cen węglowodorów.

 

 

Rozmowy o porozumieniu naftowym OPEC+ mają się odbyć w weekend

Agencja Bloomberg przekonuje, że szczyt online sygnatariuszy porozumienia naftowego OPEC+ odbędzie się szóstego czerwca. Data została ustalona po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja przekonały kraje niewypełniające cięć do ich przestrzegania.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Bloomberg ustalił, że Moskwa i Rijad zdołały przekonać Angolę, Irak, Kazachstan i Nigerię do wdrożenia cięć, które w sumie powinny wynieść w maju i czerwcu 9,7 mln baryłek dziennie. Irak zrealizował to zobowiązanie w maju w połowie. Spór o realizację cięć uniemożliwił szybsze spotkanie, które miało zostać przeniesione z 9-10 na 4-5 czerwca.

Chociaż kraje układu rozmawiają o możliwości przedłużenia największych cięć poza maj i czerwiec, to Irakowi będzie ciężko przyjąć nowe zobowiązania. Póki co porozumienie zakłada, że od lipca do końca 2020 roku cięcia spadną do 7,6 mln baryłek dziennie, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 roku – do 5,6 mln.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading