Nord Stream 2 straszy drogim gazem w odpowiedzi na nowe sankcje USA | Rozmowy o porozumieniu naftowym OPEC+ mają się odbyć w weekend

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Operator projektu gazociągu Nord Stream 2 przekonuje rosyjską gazetę RBK, że nowe sankcje USA wobec niego zaproponowane w Senacie USA „pokazują jasny brak poważania interesów klientów indywidualnych i przemysłowych w Europie”.

:Agencja Bloomberg przekonuje, że szczyt online sygnatariuszy porozumienia naftowego OPEC+ odbędzie się szóstego czerwca. Data została ustalona po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja przekonały kraje niewypełniające cięć do ich przestrzegania.

 

Nord Stream 2 straszy drogim gazem w odpowiedzi na nowe sankcje USA

Operator projektu gazociągu Nord Stream 2 przekonuje rosyjską gazetę RBK, że nowe sankcje USA wobec niego zaproponowane w Senacie USA „pokazują jasny brak poważania interesów klientów indywidualnych i przemysłowych w Europie”.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Operator Nord Stream 2 AG przekonuje, że jeśli ten nowy gazociąg z Rosji do Niemiec nie powstanie, odbiorcy gazu w Unii Europejskiej „zostaną zmuszeni płacić o miliardy więcej za gaz”. Wysiłki Amerykanów „pomijają prawo Unii Europejskiej do samookreślenia swej przyszłości energetycznej”.

Nord Stream 2 opłacił w przeszłości raport, z którego wynika, że uruchomienie magistrali zapewni tańszy gaz krajom Europy, w tym Polsce. Jednakże fakt, że Nord Stream 2 ma docelowo zastąpić dostawy przez Ukrainę, a nie dać nowe dostawy, podważa taki scenariusz. Ponadto istnieje ryzyko ugruntowania z jego pomocą pozycji dominującej Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej w celu utrudnienia rozwoju konkurencji. Póki co Rosjanie tracą rynek europejski na rzecz LNG tańszego w obliczu kryzysu cen węglowodorów.

 

 

Rozmowy o porozumieniu naftowym OPEC+ mają się odbyć w weekend

Agencja Bloomberg przekonuje, że szczyt online sygnatariuszy porozumienia naftowego OPEC+ odbędzie się szóstego czerwca. Data została ustalona po tym, jak Arabia Saudyjska i Rosja przekonały kraje niewypełniające cięć do ich przestrzegania.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Bloomberg ustalił, że Moskwa i Rijad zdołały przekonać Angolę, Irak, Kazachstan i Nigerię do wdrożenia cięć, które w sumie powinny wynieść w maju i czerwcu 9,7 mln baryłek dziennie. Irak zrealizował to zobowiązanie w maju w połowie. Spór o realizację cięć uniemożliwił szybsze spotkanie, które miało zostać przeniesione z 9-10 na 4-5 czerwca.

Chociaż kraje układu rozmawiają o możliwości przedłużenia największych cięć poza maj i czerwiec, to Irakowi będzie ciężko przyjąć nowe zobowiązania. Póki co porozumienie zakłada, że od lipca do końca 2020 roku cięcia spadną do 7,6 mln baryłek dziennie, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 roku – do 5,6 mln.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s