OPEC+ będzie pilnować przestrzegania porozumienia naftowego | Niemcy bronią nowego węgla przed ekologami i Nord Stream 2 przed sankcjami USA

:Szczyt online OPEC+ zakończył się przedłużeniem okresu obowiązywania największych cięć, ale skupił się głównie na dopilnowaniu, aby tym razem kraje członkowskie zrealizowały je w pełni. Arabia Saudyjska i Rosja mają zdradzić więcej na ten temat na dodatkowej konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie.

:Udział państwowego Rosnieftegazu w Rosniefcie został obniżony, ale nie pomoże tej firmie uniknąć sankcji USA wprowadzonych po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy.

:Prezes niemieckiego Unipera reaguje na protesty przeciwko uruchomieniu jego nowej elektrowni węglowej oraz groźbę sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2, który ten koncern wspiera finansowo.

OPEC+ będzie pilnować przestrzegania porozumienia naftowego. Arabia i Rosja przedstawią szczegóły

Szczyt online OPEC+ zakończył się przedłużeniem okresu obowiązywania największych cięć, ale skupił się głównie na dopilnowaniu, aby tym razem kraje członkowskie zrealizowały je w pełni. Arabia Saudyjska i Rosja mają zdradzić więcej na ten temat na dodatkowej konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Kraje OPEC+ przedłużą cięcia o 9,7 mln baryłek dziennie zaplanowane na maj i czerwiec 2020 roku do lipca. Państwa, które dotąd nie wywiązały się z cięć, mają je uzupełnić do września 2020 roku.

Wspólna Ministerialna Komisja Monitorująca (JMMC) OPEC+ ma rewidować stan rynku, cięć i zgodność z celami porozumienia naftowego, spotykając się co miesiąc do grudnia 2020 roku. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2020 roku. Następny szczyt OPEC+ ma się odbyć 1 grudnia 2020 roku w Wiedniu na żywo. W całym 2020 roku zapotrzebowanie na ropę ma spaść o 9 mln baryłek dziennie.

Ministrowie odpowiedzialni za energetykę w Arabii Saudyjskiej i Rosji wystąpią na konferencji prasowej 8 czerwca o godzinie 13.00 czasu moskiewskiego, by zdradzić więcej szczegółów na temat ustaleń szczytu OPEC+.

 

 

Zmiany w Rosniefcie nie pozwolą mu uniknąć sankcji USA

Udział państwowego Rosnieftegazu w Rosniefcie został obniżony, ale nie pomoże tej firmie uniknąć sankcji USA wprowadzonych po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Rosnieft znalazł się na liście firm objętych sankcjami sektorowymi w 2014 roku po agresji rosyjskiej na Ukrainie. W maju zmniejszył się udział państwowego Rosnieftegazu w akcjonariacie Rosnieftu z 50 do 40,4 procent, ale Federacja Rosyjska nadal posiada większość głosów pośrednio lub bezpośrednio.

Departament Skarbu USA poinformował Reutersa, że ten zabieg nie doprowadzi do zniesienia sankcji wobec Rosjan, bo „zmiana struktury kapitałowej Rosnieftu nie usuwa przyczyny wpisania tej firmy na listę”.

 

 

Niemcy bronią nowego węgla przed ekologami i Nord Stream 2 przed sankcjami USA

Prezes niemieckiego Unipera reaguje na protesty przeciwko uruchomieniu jego nowej elektrowni węglowej oraz groźbę sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2, który ten koncern wspiera finansowo.

Business Insider/Wojciech Jakóbik

 

Alexander Schierenbeck odniósł się do protestów przeciwko uruchomieniu Elektrowni Datteln, której czwarty blok węglowy został oddany do pracy w maju 2020 roku. – To temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Na pierwszy rzut oka trudno się z nim uporać i wydaje się paradoksalny. Jednakże gdyby protestujący przyjrzeli mu się lepiej, okazałby się całkowicie zrozumiały – przekonywał prezes Unipera w rozmowie z Business Insiderem. Zapewnił, że Datteln 4 pozwala redukować emisję CO2, bo będzie emitował prawie tak mało tego gazu cieplarnianego jak bloki gazowe. Uniper planuje wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe poza tym blokiem do 2025 roku. Przekonuje, że celem krytyki powinny być elektrownie na węgiel brunatny, które są bardziej szkodliwe dla środowiska. Schierenbeck przekonuje, że w młodości pewnie sam uczestniczyłby w Piątkach dla Przyszłości, czyli protestach zainspirowanych przez aktywistkę Gretę Thunberg, gdyby były wówczas organizowane. Mimo to jego zdaniem transformacja energetyczna powinna być przemyślana i stopniowa. – Kluczowe pytanie to jak ją przeprowadzić i w jakim tempie. Można o tym dyskutować – ocenił.

Prezes Unipera, który pożycza pieniądze na realizację spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 przez spółkę-córkę Gazpromu, skrytykował nowe sankcje USA wobec tego przedsięwzięcia przedstawione w Kongresie USA. – Możliwe sankcje wobec Nord Stream 2 to błąd. Sprawy energetyki europejskiej powinny być rozstrzygane w Europie. Jesteśmy partnerem finansowym tego projektu. Uznajemy, że dyskusja na jego temat w USA nie jest racjonalna – ocenił prezes Schierenbeck.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s