Porozumienie naftowe zadziała, jeśli będzie przestrzegane. Rosnący popyt na ropę pomoże | Białoruś rozmawia o umowach długoterminowych na ropę spoza Rosji. Przez Polskę?

Prognoza popytu i podaży na ropę 2019-2021. Grafika: Rystad Energy
Prognoza popytu i podaży na ropę 2019-2021. Grafika: Rystad Energy

:Według Rystad Energy przedłużenie największych cięć porozumienia naftowego o lipiec może doprowadzić do wytworzenia się niedoboru ropy na rynku pod warunkiem, że będzie przestrzegany. Popyt ma przewyższyć podaż już w czerwcu 2020 roku.

:Przedstawiciel białoruskiego Biełnaftachimu wytłumaczył, dlaczego Białoruś musi stopniowo zmniejszyć zależność od ropy rosyjskiej do 2024 roku. Zdradził, że rozmawia o kontraktach z Arabią Saudyjską i Azerbejdżanem. Nie wiadomo, czy mogłyby być realizowane przez Polskę.

Porozumienie naftowe zadziała, jeśli będzie przestrzegane. Rosnący popyt na ropę pomoże

Według Rystad Energy przedłużenie największych cięć porozumienia naftowego o lipiec może doprowadzić do wytworzenia się niedoboru ropy na rynku pod warunkiem, że będzie przestrzegany. Popyt ma przewyższyć podaż już w czerwcu 2020 roku.

Rystad Energy/Wojciech Jakóbik

 

Kraje OPEC+ podpisane pod porozumieniem naftowym ustaliły, że przedłużą cięcia wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie zaplanowane na maj i czerwiec o lipiec. Państwa, które nie wywiązały się z nich w pełni, mają je uzupełnić w kolejnych miesiącach do września 2020 roku.

Rystad Energy szacuje, że ten ruch może doprowadzić do przewyższenia podaży ropy i produktów ropopochodnych przez popyt od czerwca 2020 roku. Oznaczałoby to usunięcie nadwyżki powodującej utrzymywanie się cen ropy na niskim poziomie poniżej 45 dolarów za baryłkę.

Globalny deficyt produkcji ropy w czerwcu ma wynieść około 1,5 mln baryłek dziennie, w lipcu – 4,6 mln baryłek dziennie i 4,2 mln baryłek w sierpniu. Największy deficyt na się pojawić w styczniu 2021 roku i wynieść 5,2 mln baryłek dziennie, a potem zmniejszać się.

Rystad Energy zastrzega, że ta prognoza się spełni, jeżeli kraje OPEC+ wywiążą się z cięć. Komisja monitorująca ma rewidować postępu wdrażania układu co miesiąc, poczynając od połowy czerwca tego roku.

Podaż ropy ma sięgnąć 71,4 mln baryłek w czerwcu i 78,4 mln baryłek w grudniu tego roku. Popyt ma rosnąć szybciej i sięgnąć 72,9 mln baryłek dziennie w czerwcu 2020 roku i przekroczyć 80 mln baryłek we wrześniu, sięgając 82,3 mln baryłek dziennie w grudniu. Tempo wzrostu popytu na ropę i produkty naftowe zależy od tego jak szybko gospodarka globalna będzie wychodzić z izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

 

 

Białoruś rozmawia o umowach długoterminowych na ropę spoza Rosji. Przez Polskę?

Przedstawiciel białoruskiego Biełnaftachimu wytłumaczył, dlaczego Białoruś musi stopniowo zmniejszyć zależność od ropy rosyjskiej do 2024 roku. Zdradził, że rozmawia o kontraktach z Arabią Saudyjską i Azerbejdżanem. Nie wiadomo, czy mogłyby być realizowane przez Polskę.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Rusłan Labut odpowiedzialny za relacje zagraniczne w Biełnaftachimie zdradził, że jego firma planuje stopniową dywersyfikację źródeł dostaw ropy i ma plan stopniowego zwiększania udziału ropy nierosyjskiej w portfelu dostaw do 2024 roku. Ta data jest istotna ze względu na to, że Rosjanie wdrożą wówczas do końca tzw. manewr podatkowy pozbawiający Białorusinów przewagi konkurencyjnej wynikającej z niższych cen importu ropy rosyjskiej. Wtedy także wzrośnie konkurencyjność dostaw z innych kierunków.

– Mamy horyzont planów do 2024 roku. Kalkulujemy możliwe wolumeny dostaw przez następne pięć lat. Zdecydowaliśmy, że Biełnaftachim będzie jedynym ich operatorem – zdradził Labut. Odwołał się do próbnych dostaw z Azerbejdżanu, Norwegii i Arabii Saudyjskiej z 2020 roku. Przyznał, że Biełnaftachim rozmawia o umowach długoterminowych z Azerami i Saudyjczykami. Nie odniósł się do rozważanego planu uruchomienia dostaw rewersowych przez Ropociąg Przyjaźń w Polsce.

 

Gazprom ma sposób na kryzys eksportu gazu do Europy

Gazprom dostarczy do 45 mld m sześc. gazu do zakładu przetwarzania w Ust-Łudze, w którym zamieni się on w LNG i inne produkty potrzebne na rynku rosyjskim. W ten sposób zmniejszy zależność od eksportu notującego gorsze wyniki w dobie kryzysu cen gazu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kontrakt podpisany przez Gazprom i Rusgasdobyczę opiewa na 45 mld m sześć. rocznie przez 20 lat. 18 mld m sześc. z tego wolumenu ma trafić z powrotem do gazociągów przesyłowych pod kontrolą Gazpromu, a reszta zostanie zamieniona w LNG, LPG i etan. Etan ma trafić do fabryki polimerów Rusgazdobyczy. Podobny kontrakt może zostać podpisany z Siburem, by zapewnił surowiec Kombinatowi Wydobywczo-Chemicznemu Amur.

Gazprom zanotował w pierwszym kwartale 2020 roku spadek eksportu gazu o 20 procent przez rekordowe zapasy, spadek popytu i rozwój konkurencji na rynku europejskim. Rosjanie po raz pierwszy w historii rozpoczęli rok ze stratą finansową sięgającą 306 mld rubli.

 

Porozumienie naftowe wspiera rewolucję łupkową w USA

Według Bank of America obecna cena ropy naftowej wynikająca między innymi z porozumienia naftowego OPEC+ gwarantuje rentowność wydobycia tego surowca z łupków w USA.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Porozumienie naftowe OPEC+ wywindowało cenę ropy powyżej 40 dolarów za baryłkę Brent w okolicach której jest szacowana średnia rentowność wydobycia ropy z łupków w USA. Międzynarodowa Agencja Energii przekonuje, że niebawem rozpocznie się odrodzenie wydobycia łupkowego w Ameryce Północnej.

Póki co jednak rewolucja łupkowa przygasa. Ilość aktywnych wiertni w USA w zeszłym tygodniu spadła do 206 jednostek. Historyczne minimum z 2009 roku to 176 wiertni. Potrzebne są inwestycje w nowe instalacje tego typu w celu skutecznego podniesienia produkcji na dłuższy czas. Nie wiadomo, czy firmy łupkowe w USA doświadczone przez obecny kryzys mogą sobie na nie już pozwolić.

 

Kongresmeni wzywają do wdrożenia sankcji wobec Nord Stream 2 i przypominają o Trójmorzu

Grupa kongresmenów USA zajmujących się Ukrainą wezwała sekretarza stanu Mike’a Pompeo do jak najszybszego wdrożenia nowych sankcji wobec Nord Stream 2 zaproponowanych w kongresie amerykańskim. Przypomniała też o inicjatywie Trójmorza.

UNIAN/Wojciech Jakóbik

 

– Pomimo trwającej pandemii koronawirusa długoterminowe zainteresowanie USA bezpieczeństwem energetycznym Europy i sprzeciw wobec Nord Stream 2 pozostają silne. Pozostajemy zaangażowani w obronę suwerenności Ukrainy i sojuszników europejskich oraz naszych partnerów przed złym wpływem Rosji – napisali kongresmeni w liście do Pompeo. Przypomnieli o tym, że Kreml używa energetyki do celów politycznych, czego dowodami były kryzysy gazowe w 2006 i 2009 roku.

– Ostatnio władze rosyjskie próbują ukończyć Nord Stream 2, który stanie się bronią polityczną i ekonomiczną pozwalającą zatrzymać dostawy gazu przez Ukrainę, naród walczący o przetrwanie w obliczu agresji rosyjskiej i okupacji części jego terytorium, a także zwiększyć wpływ w Europie – czytamy w liście. – Dlatego szereg krajów Europy Wschodniej, nordyckich i bałtyckich dołączyło się do obaw USA względem tego projektu.

Politycy podpisani pod listem ostrzegają, że Rosja może użyć zamieszania związanego z pandemią koronawirusa do dokończenia projektu Nord Stream 2 z użyciem statków Akademik Czerski i Fortuna. Po ukończeniu spornego gazociągu mogłaby zyskać wspomniane narzędzia wpływu na Ukraine oraz Europę.

– Z tego względu wzywamy do wdrożenia sankcji względem firm, do których należą te statki, a także jakichkolwiek innych firm, które zaangażowałyby się w układanie rur czy wsparcie techniczne – apelują autorzy listu. Przekonują przy tym, że Amerykanie powinni zaoferować Europie alternatywę z wykorzystaniem inicjatywy Trójmorza zapoczątkowanej przez Polskę i Chorwację.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s