Tania ropa i koronawirus uderzają w budżet Rosji | Rosjanie straszą Białoruś przerwą dostaw gazu

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Budżet rosyjski zanotował deficyt przez spadek wpływów podatkowych, w tym ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego.

:Media rosyjskie powtarzają niepotwierdzoną plotkę o tym, że Gazprom mógłby zatrzymać dostawy gazu na Białoruś od lipca. Spiera się z nią o wycenę gazu dostarczonego w przeszłości. Mińsk nie uznaje rosyjskich wyliczeń.

:Spółka Nord Stream 2 zwróciła się do Duńskiej Agencji Energetycznej o zgodę na wykorzystanie statków z kotwicami przy budowie spornego gazociągu o tej samej nazwie na wodach duńskich. Nie były one uwzględnione w pozwoleniu przyznanym wcześniej.

Tania ropa i koronawirus uderzają w budżet Rosji

Budżet rosyjski zanotował deficyt przez spadek wpływów podatkowych, w tym ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Ministerstwo finansów Rosji informuje, że między styczniem i majem 2020 roku wydatki przerosły przychody, zwiększając deficyt do 409 mld rubli. Przychody budżetowe sięgnęły w tym okresie 7,891 bln rubli, czyli 38 procent planu rocznego. Przychody ze sprzedaży ropy i gazu sięgnęły zaś 2,437 bln rubli, czyli 32 procent sumy zaplanowanej na cały 2020 rok. Deficyt majowy, kiedy ropa rosyjska Urals kosztowała średnio 31 dolarów za baryłkę, wyniósł 656 mld rubli przy przychodach w wysokości 889 mld rubli i wydatkach 1,545 bln rubli.

Deficyt byłby jeszcze większy, gdyby nie wydatki z Funduszu Bogactwa Narodowego, który wydał 1,066 bln rubli na wykup pakietu kontrolnego akcji w Sbierbanku od Banku Centralnego. Kommiersant oblicza, że bez tej transakcji deficyt budżetowy Rosji sięgnąłby około 3 procent Produktu Krajowego Brutto w pierwszych pięciu miesiącach tego roku. Spadająca cena ropy i pandemia koronawirusa mają sprawić, że według ministerstwa finansów deficyt budżetowy w Rosji ma sięgnąć w całym 2020 roku 4-6 procent PKB.

 

 

Rosjanie straszą Białoruś przerwą dostaw gazu

Media rosyjskie powtarzają niepotwierdzoną plotkę o tym, że Gazprom mógłby zatrzymać dostawy gazu na Białoruś od lipca. Spiera się z nią o wycenę gazu dostarczonego w przeszłości. Mińsk nie uznaje rosyjskich wyliczeń.

REGNUM/Wojciech Jakóbik

 

Agencja REGNUM donosi, że spór narósł w okresie finalizacji rozmów o warunkach dostaw gazu na Białoruś w 2021 roku. Mińsk chciałby rabatu cenowego, którego nie chce przyznać Gazprom. Ta firma wyliczyła jednak, że Białorusini muszą zapłacić za gaz dostarczony w przeszłości 166 mln dolarów, bazując na własnych wyliczeniach kaloryczności tego paliwa, których nie uznaje strona białoruska.

– Możliwe, że dostawy gazu na Białoruś zostaną zatrzymane od pierwszego lipca – ostrzega REGNUM. Sytuacja jest dodatkowo zaogniona przez fakt aresztowania członków zarządu Belgazprombanku przez władze białoruskie. Jego prezesem był w przeszłości potencjalny kontrkandydat Aleksandra Łukaszenki na stanowisko prezydenta Białorusi – Wiktar Babaryka.

 

 

Nord Stream 2 znów czeka na zgodę Danii

Spółka Nord Stream 2 zwróciła się do Duńskiej Agencji Energetycznej o zgodę na wykorzystanie statków z kotwicami przy budowie spornego gazociągu o tej samej nazwie na wodach duńskich. Nie były one uwzględnione w pozwoleniu przyznanym wcześniej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

DEA deklaruje, że jej decyzja będzie „czysto administracyjna” i nie będzie miał na nią wpływu fakt, że w senacie USA pojawił się projekt precyzujący cel sankcji przeciwko Nord Stream 2, które może przyjąć parlament i podpisać prezydent.

Statki z kotwicami używają ich do pozycjonowania podczas budowy. Nord Stream 2 AG nie wymieniło żadnego z nazwy. Jednak media rosyjskie już piszą, że chodzi o statek Fortuna, który mógłby towarzyszyć przy pracach Akademikowi Czerskiemu, który może już pracować w oparciu o stare pozwolenie, bo posiada inny system pozycjonowania.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s