Energetyka oraz 5G na spotkaniu Dudy i Trumpa | Dania rozstrzygnie finał budowy Nord Stream 2 do miesiąca | Porozumienie naftowe dalej nie jest przestrzegane. Nadszedł czas weryfikacji

Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta RP
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

:Prezydent RP Andrzej Duda spotka się ze swym odpowiednikiem amerykańskim Donaldem Trumpem 24 czerwca w Białym Domu. Będzie rozmawiał między innymi o energetyce.

:Duńska Agencja Energii przekazała, że rozpatrzy wniosek budowniczych spornego gazociągu Nord Stream 2 o zezwolenie na nowe warunki dokończenia projektu na wodach duńskich w przeciągu czterech tygodni.

:Majowy raport OPEC przynosi wieści o prawie pełnym wdrożeniu cięć porozumienia naftowego OPEC+, które zakłada cięcia wydobycia w maju, czerwcu i lipcu o 9,7 mln baryłek dziennie. W maju osiągnęły one 9,2 mln baryłek na dobę.

Gazprom informuje o liście udziałowców i zarządu Belgazprombanku w sprawie zmiany zarządu uznawanej przez Rosjan za bezprawną.

Energetyka oraz 5G na spotkaniu Dudy i Trumpa

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się ze swym odpowiednikiem amerykańskim Donaldem Trumpem 24 czerwca w Białym Domu. Będzie rozmawiał między innymi o energetyce.

Wojciech Jakóbik

 

Biuro prasowe Trumpa podało, że prezydenci porozmawiają o współpracy obronnej, handlu, energetyce i bezpieczeństwie telekomunikacyjnym. Można zatem podejrzewać, że padną zagadnienia stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, współpracy gazowej i atomowej oraz 5G.

Polska importuje LNG z USA i zamierza rozwijać jego reeksport, np. na Ukrainę Te kraje podpisały memorandum trójstronne o wzmacnianiu współpracy tego rodzaju. Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w cywilnym sektorze jądrowym. Polacy szukają partnera technologicznego do budowy atomu. Polacy i Amerykanie podpisali także deklarację o bezpieczeństwie sieci 5G. USA opowiadają się przeciwko budowie tej sieci w oparciu o technologie chińskie z obawy o możliwość kradzieży danych przez Pekin.

 

Dania rozstrzygnie finał budowy Nord Stream 2 do miesiąca

Duńska Agencja Energii przekazała, że rozpatrzy wniosek budowniczych spornego gazociągu Nord Stream 2 o zezwolenie na nowe warunki dokończenia projektu na wodach duńskich w przeciągu czterech tygodni.

S&P Platts/Wojciech Jakóbik

 

– Duńska Agencja Energii spodziewa się, że będzie gotowa podjąć decyzję w sprawie wniosku Nord Stream 2 AG w ciągu czterech tygodni – podał rzecznik DEA 17 czerwca cytowany przez S&P Platts. Rosjanie z Nord Stream 2 AG zwrócili się do Duńczyków o zgodę na wykorzystanie do budowy statków z pozycjonowaniem z pomocą kotwicy. Do tej pory mieli zgodę na wykorzystanie jednostek z dynamicznym pozycjonowaniem. Mają jeden taki statek, czyli Akademik Czerski i nie mogą znaleźć partnerów zagranicznych posiadających kolejne, bo nad Nord Stream 2 wisi widmo sankcji USA, które uderzyłyby w firmy pomagające ukończyć sporny gazociąg.

Do ukończenia Nord Stream 2 pozostało 160 km rur do ułożenia na wodach duńskich. Budowa z wykorzystaniem pozycjonowania za pomocą kotwic może opóźnić dodatkowo budowę. Oficjalnie opóźnienie notowane obecnie ma doprowadzić do ukończenia gazociągu do końca 2020 roku lub pierwszego kwartału 2021 roku.

 

Porozumienie naftowe dalej nie jest przestrzegane. Nadszedł czas weryfikacji

Majowy raport OPEC przynosi wieści o prawie pełnym wdrożeniu cięć porozumienia naftowego OPEC+, które zakłada cięcia wydobycia w maju, czerwcu i lipcu o 9,7 mln baryłek dziennie. W maju osiągnęły one 9,2 mln baryłek na dobę.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

OPEC informuje o cięciach wydobycia w trzynastu krajach członkowskich kartelu o w sumie 6,2 mln baryłek z największym udziałem Arabii Saudyjskiej tnącej majowe wydobycie o 3,16 mln baryłek dziennie. Kuwejt zredukował je o 921 tysięcy, a Zjednoczone Emiraty Arabskie o 1,364 mln baryłek dziennie.

OPEC podaje także efekty redukcji w grupie OPEC+, czyli krajach kartelu oraz pozostałych, które podpisały się pod porozumieniem naftowym o ograniczeniu wydobycia ropy. OPEC+ miała zmniejszyć wydobycie w maju o 9,2 mln baryłek dziennie, czyli o pół mln baryłek mniej od celu wyznaczonego w układzie. Oznacza to, że porozumienie zostało wdrożone w 87 procentach.

18 czerwca odbędzie się spotkanie Komisji Monitorującej OPEC+ online, podczas którego ministrowie państw porozumienia naftowego ocenią jego efektywność. Nie wiadomo, czy odbędzie się w pełnym składzie. Bez niego nie będzie możliwe podjęcie decyzji odnośnie do układu. Wydobycie zostało zredukowane w maju w Iraku tylko o 46 procent planu, w Nigerii o 47 procent i Kazachstanie o 73 procent. Tymczasem Arabia Saudyjska i Rosja zadeklarowały we wspólnym oświadczeniu, że układ będzie mógł trwać tylko pod warunkiem jego skutecznej egzekucji.

 

Trwa spór o zatrzymania w banku Gazpromu na Białorusi

Gazprom informuje o liście udziałowców i zarządu Belgazprombanku w sprawie zmiany zarządu uznawanej przez Rosjan za bezprawną.

Regnum/Wojciech Jakóbik

 

– Udziałowcy i rada dyrektorów Belgazprombanku wyraża gotowość do zaangażowania się na rzecz rozwiązania tej sytuacji w zgodzie z obecną legislacją Republiki Białorusi oraz Kartą Belgazprombanku, także poprzez konsultacje z Narodowym Bankiem Republiki Białorusi w celu utworzenia ciał prawnych Banku – czytamy w liście przesłanym Bankowi. Rosjanie uznają zatrzymania za nielegalne.

Zarząd Belgazprombanku (spółka córka Gazpromu i Gazprombanku) został zmieniony decyzją Narodowego Banku Republiki Białorusi. Według Gazpromu jest ona niezgodna z prawem białoruskim oraz procedurami korporacyjnymi Karty Belgazprombanku. Poprzedni zarząd banku został odwołany ze względu na postępowanie kryminalne. Sprawa ma także kontekst polityczny, bo prezes Belgazprombanku, który zrezygnował w maju, Wiktar Babaryka, postanowił kandydować w wyborach prezydenckich. Mińsk przekonuje, że to próba ingerencji zagranicznej w politykę Białorusi. Wybory odbędą się w sierpniu.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s