Pomoc unijna dla Nord Stream 2? Niemcy boją się, że sankcje USA zatrzymają projekt | OPEC+ dyscyplinuje kraje niewywiązujące się z porozumienia naftowego

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:W debacie publicznej w Niemczech pojawił się pomysł przyznania Nord Stream 2 pomocy unijnej na wypadek, gdyby rozważane sankcje USA zatrzymały projekt. Media niemieckie liczą się z możliwością, że nie zostanie ukończony.

:Spotkanie komisji mającej monitorować przestrzeganie porozumienia naftowego OPEC+ zakończyło się deklaracją o woli uzupełnienia cięć, z których nie wywiązały się wszystkie kraje podpisane pod układem.

Pomoc unijna dla Nord Stream 2? Niemcy boją się, że sankcje USA zatrzymają projekt

W debacie publicznej w Niemczech pojawił się pomysł przyznania Nord Stream 2 pomocy unijnej na wypadek, gdyby rozważane sankcje USA zatrzymały projekt. Media niemieckie liczą się z możliwością, że nie zostanie ukończony.

Deutsche Welle/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie planują doprecyzowanie sankcji wobec spornego gazociągu Nord Stream 2. Michael Harms stojący na czele niemieckiej Komisji do spraw relacji gospodarczych z Europą Wschodnią twierdzi, że regulacja może uderzyć w każdy podmiot zaangażowany w ten projekt. Powtarza fałszywą tezę, że mogłyby dotknąć regulatora niemieckiego Bundesnetzagentur, choć według prawników tak nie będzie.

Chociaż lewicowy polityk Klaus Ernst zasugerował odpowiedź Niemiec w postaci kontrsankcji oraz zaangażowanie w sprawę Komisji Europejskiej, to Harms ma inną propozycję. Oczekuje, że Komisja Europejska stworzy pakiet pomocowy dla Nord Stream 2. Jego zdaniem byłby to silny sygnał do Waszyngtonu z Brukseli. Jego zdaniem jest to jedyny sposób na uratowanie projektu ze względu na ponadpartyjną zgodę w USA o konieczności objęcia go sankcjami.

Niemiecki Handelsblatt przekonuje, że sankcje amerykańskie – o ile zostaną wprowadzone w życie – mogą sprawić, że Nord Stream 2 nie zostanie ukończony. Przywołuje analizę Uniwersytetu w Kolonii zamówioną przez architektów tego projektu, która przekonuje, że bez Nord Stream 2 ceny gazu w Europie znacznie wzrosną.

 

OPEC+ dyscyplinuje kraje niewywiązujące się z porozumienia naftowego

Spotkanie komisji mającej monitorować przestrzeganie porozumienia naftowego OPEC+ zakończyło się deklaracją o woli uzupełnienia cięć, z których nie wywiązały się wszystkie kraje podpisane pod układem.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

18 czerwca doszło do spotkania online Połączonej Ministerialnej Komisji Monitorującej OPEC+ poświęconego ocenie efektów porozumienia naftowego. Zakłada ono w obecnym kształcie redukcję wydobycia ropy w krajach, które włączyły się w tę inicjatywę o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie od maja do lipca 2020 roku, a potem stopniową obniżkę cięć z podziałem na kwoty.

Komisja poinformowała, że porozumienie zostało zrealizowane w maju w 87 procentach. Zadeklarowała, że kraje, które dotąd nie wywiązały się w pełni z kwot cięć im przyznanych, mają to zrobić między lipcem a wrześniem 2020 roku. Poinformowała, że Irak i Kazachstan przedstawiły terminarz cięć wykraczających poza obowiązki układu, a pozostali spóźnieni mają to zrobić do 22 czerwca.

Komisja nie zdecydowała się na przedłużenie największych cięć o kolejny miesiąc pomimo plotek o takiej możliwości. Spotkanie odbyło się w niepełnym składzie, zmniejszając szanse na podjęcie multilateralnej decyzji.

Następne spotkanie Komisji odbędzie się 15 lipca.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s