Kolejne przeszkody stają przed Nord Stream 2, ale Gazprom nie przesuwa daty ukończenia budowy | Rynek sprzyja niemieckiej układance LNG. Czy Polska ułoży własną?

:Projekt gazociągu Nord Stream 2 napotyka na kolejne przeszkody, ale Gazprom nie zmienia, póki co planowanej daty ukończenia budowy, która już teraz jest opóźniona o rok.

:Japoński właściciel tankowców LNG Mitsui OSK Lines, partner projektu Wilhelmshaven FSRU w Niemczech, przewiduje korzystne warunki rozwoju sektora gazu skroplonego w 2021 roku. To szansa dla projektów w Niemczech i Polsce.

Kolejne przeszkody stają przed Nord Stream 2, ale Gazprom nie przesuwa daty ukończenia budowy

Projekt gazociągu Nord Stream 2 napotyka na kolejne przeszkody, ale Gazprom nie zmienia, póki co planowanej daty ukończenia budowy, która już teraz jest opóźniona o rok.

Seeking Alpha/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Sąd niemiecki uznał, że właściciel projektu Nord Stream 2 musi jeszcze uzasadnić skargę na decyzję niemieckiego regulatora o wdrożeniu dyrektywy gazowej, która podporządkuje ten gazociąg prawu unijnemu zmuszając prawdopodobnie do zmiany jego założeń. Gazprom ma czas do 15 września 2020 roku na uzasadnienie apelacji. W postępowaniu mogą wziąć udział strony, na które może oddziaływać Nord Stream 2, jak było w przeszłości w przypadku PGNiG.

Przedstawiciele sądu w Dusseldorfie, do którego zwróciła się Nord Stream 2 AG, do której należy projekt, przekonują o konieczności wymiany dokumentów, która sprawi, że pierwsze wysłuchania w sprawie wszczętej przez nią ruszą prawdopodobnie w 2021 roku. Wcześniej wszystkie podmioty biorące udział w postępowaniu dostaną czas na przedstawienie stanowiska.

Gazprom poinformował o utrzymaniu planu ukończenia Nord Stream 2 do końca 2020 roku lub pierwszego kwartału 2021 roku pomimo widma sankcji USA. Rosjanie poinformowali, że konieczność ubiegania się o nową zgodę Duńskiej Agencji Energii na budowę z wykorzystaniem statków z pozycjonowaniem przy użyciu kotwicy nie opóźni projektu. Do ukończenia zostało 160 km rury. Pierwotnie Nord Stream 2 miał być gotowy do końca 2019 roku. Gazprom szacuje, że średnia cena jego gazu w 2020 roku wyniesie 130-140 dolarów za 1000 m sześc. Przekonuje, że Nord Stream 2 pozwoli na obniżenie cen gazu w Europie, płacąc naukowcom za raporty na ten temat.

 

 

Rynek sprzyja niemiecko-węgierskiej układance LNG. Czy Polska ułoży własną?

Japoński właściciel tankowców LNG Mitsui OSK Lines, partner projektu Wilhelmshaven FSRU w Niemczech, przewiduje korzystne warunki rozwoju sektora gazu skroplonego w 2021 roku. To szansa dla projektów w Niemczech i Polsce.

Mitsui/Uniper/MOL/Wojciech Jakóbik

 

Mitsui jest zaangażowane w szereg projektów LNG na świecie, w tym te, które wykorzystują pływające jednostki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU). Jeden z nich to Wilhelmshaven FSRU w Niemczech realizowany z Uniperem. Projekt zakłada sprowadzenie FSRU o przepustowości do 10 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile gazociąg Baltic Pipe, więcej niż terminal LNG w Świnoujściu po rozbudowie – 7,5 mld m sześc. rocznie. Ma być gotowy w drugiej połowie 2022 roku. Mitsui przekonuje, że 2021 rok będzie pomyślny dla branży LNG i rozważa zaangażowanie w kolejne projekty.

Co ciekawe, Mitsui deklaruje gotowość zapewnienia Uniperowi 180 tysięcy m sześc. pojemności tankowców w grudniu 2020 roku. Warto przypomnieć, że Niemcy podpisali w 2015 roku kontrakt na dostawy 0,9 mln ton LNG rocznie LNG z USA na dwadzieścia lat.

Polacy z PGNiG, którzy mają podobne plany, również rozważają czarter tankowców na potrzeby ich działalności. – chcemy mieć 6 do 8 statków zaczynając od początku 2022 lub 2023 roku – mówił w 2019 roku Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. W środę 24 czerwca ma dojść do podpisania umów na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu, który ma zwiększyć przepustowość z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie do 2021 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s