Problemy połączenia gazowego Ukraina-Słowacja. Wyzwanie dla PGNiG? | Amerykanie popierają współpracę atomową z Polską oraz Baltic Pipe i krytykują Nord Stream 2

Połączenia gazowe z Ukrainą. Fot. Ukrtransgaz
Połączenia gazowe z Ukrainą. Fot. Ukrtransgaz

:Ukraiński operator informuje, że dostawy gazu w punkcie połączenia międzysystemowego Budince między Słowacją a Ukrainą zostaną zatrzymane od 11 sierpnia do pierwszego października 2020 roku. Firmy składujące gaz na Ukrainie, jak polskie PGNiG, mogą mieć problem z odbiorem zapasów.

:Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem energii Danem Brouilette przy okazji wizyty w Białym Domu. Rozmawiał o atomie i LNG. Amerykański resort popiera budowę gazociągu Baltic Pipe i rozbudowę gazoportu w Świnoujściu.

Problemy połączenia gazowego Ukraina-Słowacja. Wyzwanie dla PGNiG?

Ukraiński operator informuje, że dostawy gazu w punkcie połączenia międzysystemowego Budince między Słowacją a Ukrainą zostaną zatrzymane od 11 sierpnia do pierwszego października 2020 roku. Firmy składujące gaz na Ukrainie, jak polskie PGNiG, mogą mieć problem z odbiorem zapasów.

ICIS/Wojciech Jakóbik

 

Operator GTS Ukrainy (OGTSU), czyli operator sieci gazociągów na Ukrainie, oraz jego słowacki odpowiednik Eustream nie znalazły dotąd rozwiązania pozwalającego utrzymać dostawy gazu pomimo przerwy wywołanej naprawami. Rewers fizyczny w Budincach umożliwia Ukrainie fizyczne dostawy gazu z Unii Europejskiej.

Zatrzymanie dostaw w tym punkcie odcina ponad 50 firm europejskich od około trzech mld m sześc. gazu zmagazynowanych na Ukrainie. Polacy z PGNiG także zgromadzili zapasy w magazynach ukraińskich. Alternatywny szlak dostaw do połączenie w Wielkich Kapuszanach, jednak jest ono wykorzystywane do dostaw gazu na Ukrainę i jest dostępne tylko w razie przerwy dostaw w tym kierunku. Kolejne rozwiązanie to stworzenie wspólnego punktu wirtualnego łączącego przepustowości w Budincach i Wielkich Kapuszanach na wzór połączenia gazowego Polska-Ukraina.

Słowacy przekonują, że czekanie z przerwą pracy w punkcie Budince jest nieuzasadnione, a stosowne prace zaplanowane przez Ukraińców można zrealizować niezwłocznie. OGTSU przekonuje, że powstrzymują go powodzie występujące obecnie na zachodzie Ukrainy. Rozmówcy ośrodka ICIS przekonują, że problem byłby łatwy do rozwiązania, gdyby połączenie w Budincach działało zgodnie z regulacjami europejskimi, a jego przepustowość była sprzedawana na aukcjach (wzorem polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego – przyp. red.).

 

 

Dostawy LNG z USA notują zadyszkę

U.S. Energy Information Administration przewiduje, że dostawy LNG z USA spadną z odpowiednio 7,0 i 5,8 mld stop sześc. w kwietniu i maju 2020 roku do 3,2 mld w lipcu 2020 roku. Natomiast później ma znów rosnąć.

Energy Information Administration/Wojciech Jakóbik

 

EIA przekonuje, że spadek cen gazu w Azji i Europie w okresie pandemii koronawirusa nie towarzyszył spadkowi cen na giełdzie Henry Hub w USA, bo dostawcy amerykańscy musieli liczyć w cenie koszty transportu i inne. Przez to część zamówień spotowych zaplanowanych na lato 2020 roku zostało odwołanych. Z tego powodu terminale LNG w USA między czerwcem a sierpniem tego roku mają być użytkowane w mniej niż 50 procentach.

 

 

Amerykanie popierają współpracę atomową z Polską oraz Baltic Pipe i krytykują Nord Stream 2

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem energii Danem Brouilette przy okazji wizyty w Białym Domu. Rozmawiał o atomie i LNG. Amerykański resort popiera budowę gazociągu Baltic Pipe i rozbudowę gazoportu w Świnoujściu.

Departament Energii USA/Wojciech Jakóbik

 

Departament Energii podaje, że sekretarz Brouilette towarzyszył prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi podczas spotkania z Andrzejem Dudą w Waszyngtonie. – Te rozmowy są częścią kontynuowanego dialogu wzmocnionego zeszłego lata podpisaniem memorandum o porozumieniu odnośnie do współpracy nuklearnej i sygnalizują nasze długoterminowe partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego programu cywilnego energetyki jądrowej oraz pokojowego wykorzystania energetyki tego rodzaju – poinformował resort.

Departament informuje także o serii kontraktów na dostawy LNG z USA zawartych między 2018 a 2019 roku, które pozwolą Polsce zmniejszyć zakupy surowca w Rosji. – Polska stała się wartościowym kupcem naszego gazu ziemnego, zapewniając dziesiątki milionów dolarów przychodu naszemu krajowi – czytamy w komunikacie Departamentu Energii.

Amerykanie deklarują również dalsze poparcie projektów gazowych, jak Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, bo wzmocnią niezależność energetyczną regionu oraz sprzeciw wobec projektów rosyjskich: Nord Stream 2 i Turkish Stream, ponieważ jej zaszkodzą.

 

 

Cena ropy podważa tegoroczny budżet Rosji

Bank Rosji przewiduje, że średnia cena mieszanki ropy Urals sięgnie w 2020 roku 27 dolarów. Budżet na ten rok zakłada baryłkę za 42,4 dolary. Średnia ma wzrosnąć do 35 dolarów w 2021 roku i 45 dolarów w 2022 roku.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Budżet rosyjski zakłada, że ropa Urals będzie kosztować 42,4 dolary za baryłkę. Oznacza to, że Rosjanie będą sprzedawać w tym roku ropę poniżej ceny założonej w budżecie i potrzebować zastrzyku finansowego z rezerw lub cięć wydatków, aby go zrealizować.

To kolejne uderzenie w Rosję, która pozostaje uzależniona od sprzedaży ropy. Agencja Argus informowała, że Rosjanie sprzedawali w kwietniu ropę do Europy w cenach poniżej kosztów wydobycia, „zarabiając” na niej minus trzy dolary za baryłkę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s