Niemcy mogą odpowiedzieć na sankcje USA wobec Nord Stream 2, jeśli uderzą w ich agencję | Rosja chce uratować wydobycie ropy pomimo kryzysu

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Agencja Bloomberg informuje, że Niemcy zamierzają zareagować na sankcje USA wobec Nord Stream 2.

:Rosjanie zamierzają wykorzystać Sbierbank i Wnesznoekonombank do pożyczenia firmom wydobywającym ropę łupkową do 400 mld rubli z prawie zerowym procentem, by mogły dokończyć prawie 3000 odwiertów nieukończonych przez kryzys cen ropy.

Niemcy mogą odpowiedzieć na sankcje USA wobec Nord Stream 2, jeśli uderzą w ich agencję

Agencja Bloomberg informuje, że Niemcy zamierzają zareagować na sankcje USA wobec Nord Stream 2.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Jej źródła przekonują, że rząd niemiecki rozważa podjęcie działań na poziomie Unii Europejskiej bazując na założeniu, że sankcje USA mogłyby uderzyć także w agencję rządową Bundesnetzagentur, na co Berlin nie chce się zgodzić. Katalog podmiotów objętych ewentualnymi sankcjami USA został poszerzony w projekcie, który trafił do senatu USA w czerwcu 2020 roku. Znalazły się na nim podmioty certyfikujące sporny gazociąg Nord Stream 2. Trwa spór o to, czy chodzi o certyfikację techniczną prowadzoną przez firmy, czy certyfikację regulacyjną, której dokonuje regulator, w tym przypadku niemiecki Bundesnetzagentur. Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier skrytykował projekt sankcji USA, uznając go za niezgodny z prawem międzynarodowym i zagrażający współpracy międzynarodowej.

Gazociąg Nord Stream 2 nadal nie został ukończony. Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby posłużyć do jego ukończenia stacjonuje w Niemczech. Plan zakłada ukończenie gazociągu do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

 

 

Rosja chce uratować wydobycie ropy pomimo kryzysu

Rosjanie zamierzają wykorzystać Sbierbank i Wnesznoekonombank do pożyczenia firmom wydobywającym ropę łupkową do 400 mld rubli z prawie zerowym procentem, by mogły dokończyć prawie 3000 odwiertów nieukończonych przez kryzys cen ropy.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Rosja musi dokonywać nowych odwiertów w celu utrzymania wydobycia pomimo zczerpywania się starych złóż ropy. Niskie ceny ropy naftowej obniżają rentowność takich operacji, więc pożyczki państwowe mają pozwolić na ich ponowne uruchomienie, gdy warunki rynkowe się poprawią.

Dodatkowy czynnik obniżający wydobycie w Rosji to porozumienie naftowe OPEC+, które zakłada obniżkę produkcji o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie od maja do lipca 2020 roku, a potem stopniowe obniżenie cięć do kwietnia 2022 roku. Rosjanie zamierzają wyłączyć odwierty stare i mniej produktywne oraz zainwestować w nowe, nieukończone, kiedy będzie to już możliwe.

Kwota ustalona przez Reutersa, czyli 400 mld rubli, może wystarczyć na ukończenie około 3000 odwiertów. Wsparcie tego rodzaju ma być elementem rozwiązań na rzecz wychodzenia Rosji z kryzysu wywołanego pandemia koronawirusa. Ma także uwzględnić ulgi podatkowe dla firm wydobywczych. Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy zapotrzebowanie na ropę będzie w przyszłości na tyle duże, by ropa rosyjska znalazła klienta.

 

 

Wenezuelczycy chcą płacić pracownikom paliwem i produktami naftowymi

Sytuacja w wenezuelskiej firmie naftowej PDVSA jest na tyle zła, że rozważa ona opłacanie wykonawców paliwem i produktami naftowymi – ustalił Reuters.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

PDVSA i Wenezuela są objęte sankcjami USA, które utrudniają im dostęp do gotówki. Problemy sektora wydobywczego przełożyły się na niedobory paliwa w tym kraju i jego import z Iranu. Rozwiązanie proponowane przez Caracas może umożliwić sprzedaż paliwa oraz innych produktów naftowych przez firmy serwisujące wydobycie wenezuelskie, a przez to eksport z pominięciem sankcji USA. Reuters ustalił, że ten temat został poruszony przez firmy zachodnie działające w Wenezueli z Departamentem Stanu USA, który odmówił komentarza.

 

 

Kongresmeni USA podbijają stawkę sankcji wobec Nord Stream 2

W kongresie USA znalazł się kolejny projekt rozszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2. Mają także objąć projekt Turkish Stream z Rosji do Turcji.

Wojciech Jakóbik

 

Kongresmeni Adam Kinzinger, Denny Heck, Mike Turner I Ruben Gallego przedstawili projekt rozszerzenia i uściślenia sankcji wobec Nord Stream 2. Projekt uściśla definicje układania rur, działalności z nim związanej, a także nakłada na Departament Stanu USA obowiązek publikacji raportu na temat sankcji do 90 dni od ich wdrożenia.

W projekcie jest wymieniony także projekt gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji, który mógłby potencjalnie zaopatrywać w gaz Bałkany i południowe kraje Unii Europejskiej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s