Porozumienie naftowe uderza w Rosję i pomaga konkurencji. Ma zostać poluzowane | Pierwsza dostawa gazu z Polski na Ukrainę przez punkt wirtualny na granicy

:Sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić spóźniony projekt Nord Stream 2, ale jego architekci czekają z rewizją terminarza na ich wejście w życie.

:Eksport ropy z Rosji spadł do poziomu nie widzianego od 1999 roku. Norwegia wchodzi w pustkę stworzoną przez cięcia porozumienia naftowego OPEC+ i planuje rekordowy eksport ropy w wysokości 465 tysięcy baryłek dziennie w sierpniu. Wtedy także ma dojść do poluzowania układu, bo kraje OPEC+ nie chcą dłużej utrzymać najbardziej ambitnych ograniczeń.

:Prezes operatora gazociągów ukraińskich OGTSU Serhij Makogon poinformował, że pierwszego lipca doszło do pierwszej dostawy gazu z Polski na Ukrainę z użyciem wirtualnego punktu pozwalającego zarządzać dostawami fizycznymi przez punkty fizyczne w Drozdowiczach i Hermanowicach.

 

Poszerzone sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić Nord Stream 2

Sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić spóźniony projekt Nord Stream 2, ale jego architekci czekają z rewizją terminarza na ich wejście w życie.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Senat i kongres USA proponują doprecyzowanie sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę spornego gazociągu Nord Stream 2. Mogą uniemożliwić współpracę z firmami zachodnimi niezbędną do jego ukończenia. Chociaż rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonuje, że „nic nie jest w stanie zatrzymać” Nord Stream 2, to prezes austriackiego OMV zaangażowanego finansowo w ten projekt jest bardziej ostrożny. – Należy odpowiedzieć na pytanie o to jakie jeszcze sankcje zostaną wprowadzone. Wówczas konsorcjum będzie mogło ocenić możliwe opóźnienia z tego względu. Oczywiście to, jakie sankcje zostaną wprowadzone i jak odpowie Europa będzie bardzo istotne – powiedział prezes Rainer Seele.

Odniósł się w ten sposób do spekulacji na temat możliwości wprowadzenia ochrony firm europejskich dotkniętych sankcjami USA za Nord Stream 2. Te informacje jeszcze nie zostały potwierdzone, choć media rosyjskie i zwolennicy spornego gazociągu w Niemczech przekonują wręcz do kontrsankcji na import LNG z USA.

Sankcje amerykańskie muszą zostać przyjęte przez obie izby parlamentu i zostać podpisane przez prezydenta USA. Senatorzy stojący za projektem z ich izby chcą wpisać regulacje do budżetu obronnego w celu ułatwienia wprowadzenia ich w życie.

 

 

Porozumienie naftowe uderza w Rosję i pomaga konkurencji. Ma zostać poluzowane

Eksport ropy z Rosji spadł do poziomu nie widzianego od 1999 roku. Norwegia wchodzi w pustkę stworzoną przez cięcia porozumienia naftowego OPEC+ i planuje rekordowy eksport ropy w wysokości 465 tysięcy baryłek dziennie w sierpniu. Wtedy także ma dojść do poluzowania układu, bo kraje OPEC+ nie chcą dłużej utrzymać najbardziej ambitnych ograniczeń.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Eksport mieszanki rosyjskiej Urals drogą morską ma według Refinitiv Eikon spaść do 3,8 mln ton w lipcu. To poziom notowany ostatnio w 1999 roku, na początku prezydentury Władimira Putina. To wyzwanie dla rentowności infrastruktury eksportowej w portach w Primorsku i Ust-Łudze z maksymalną przepustowością 6,9 mln ton miesięcznie. Także naftoport w Noworosyjsku ma być załadowany w lipcu mniej niż w połowie.

Eksport norweski ma wzrosnąć z 429 tysięcy baryłek dziennie w lipcu do 465 tysięcy w sierpniu. Będzie możliwy pomimo deklaracji norweskiego Equinora o ograniczeniu wydobycia ropy w czerwcu o 20 procent w odniesieniu do porozumienia naftowego OPEC+. Redukcja ma obowiązywać w drugim kwartale i ma zostać nadrobiona w trzecim oraz czwartym. Warto dodać, że mieszanka Johan Svedrup jest ciężka i może stanowić zamiennik Urals. Tymczasem sprzedawcy ropy rosyjskiej rezerwują sobie wysokie marże sięgające dwóch dolarów za baryłkę, coraz bardziej odstraszając klientów.

Refinitiv Eikon informuje, że rośnie eksport lekkiej ropy z USA do Europy, sięgając rekordowego poziomu ponad 4 mln ton w marcu 2020 roku. Dostawy w czerwcu mają spaść do około 3 mln ton, ale pozostają znaczne pomimo spadku wydobycia ropy w USA ze względu na niską cenę ropy o 2,1 mln baryłek dziennie w porównaniu z marcem tego roku.

Sygnatariusze układu z kartelu OPEC i spoza niego, jak Rosja, zdecydowali o cięciach w wysokości w sumie 9,7 mln baryłek dziennie od maja do czerwca, potem przedłużając je do lipca. Reuters informuje, że państwa porozumienia naftowego nie chcą ich przedłużyć do sierpnia i zamierzają wtedy wdrożyć niższe kwoty zaplanowane pierwotnie na lipiec, czyli 7,6 mln baryłek dziennie. Od początku 2021 roku kwota ma zmaleć do 5,6 mln baryłek dziennie i obowiązywać do kwietnia 2022 roku z opcją rewizji w grudniu 2021 roku.

Ropa Brent kosztowała o godzinie 7.00 czasu polskiego pierwszego lipca 2020 roku 41,15 dolarów za baryłkę i notowała spadek wartości. WTI kosztowała 39,70 dolarów i wzrastała na wartości. Obie potaniały po informacji o woli poluzowania porozumienia naftowego.

 

 

Pierwsza dostawa gazu z Polski na Ukrainę przez punkt wirtualny na granicy

Prezes operatora gazociągów ukraińskich OGTSU Serhij Makogon poinformował, że pierwszego lipca doszło do pierwszej dostawy gazu z Polski na Ukrainę z użyciem wirtualnego punktu pozwalającego zarządzać dostawami fizycznymi przez punkty fizyczne w Drozdowiczach i Hermanowicach.

Wojciech Jakóbik

 

– Dziś postawiliśmy kolejny kamień milowy integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazu – pisze Makogon na Facebooku. – Pierwsze 5,4 mln m sześc. gazu dotrze dziś na Ukrainę.

Prezes przypomniał, że utworzenie punktu wirtualnego w zgodzie z przepisami europejskimi pozwala na elastyczny handel przepustowością dostępnych połączeń gazowych na jednej platformie internetowej. – Pełna integracja Ukrainy z europejskim rynkiem gazu oraz dostępność alternatywnych źródeł oraz szlaków dostaw gazu gwarantuje ukraińskim klientom bezpieczeństwo energetyczne i uczciwe ceny gazu – stwierdził prezes OGTSU.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s