:Sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić spóźniony projekt Nord Stream 2, ale jego architekci czekają z rewizją terminarza na ich wejście w życie.

:Eksport ropy z Rosji spadł do poziomu nie widzianego od 1999 roku. Norwegia wchodzi w pustkę stworzoną przez cięcia porozumienia naftowego OPEC+ i planuje rekordowy eksport ropy w wysokości 465 tysięcy baryłek dziennie w sierpniu. Wtedy także ma dojść do poluzowania układu, bo kraje OPEC+ nie chcą dłużej utrzymać najbardziej ambitnych ograniczeń.

:Prezes operatora gazociągów ukraińskich OGTSU Serhij Makogon poinformował, że pierwszego lipca doszło do pierwszej dostawy gazu z Polski na Ukrainę z użyciem wirtualnego punktu pozwalającego zarządzać dostawami fizycznymi przez punkty fizyczne w Drozdowiczach i Hermanowicach.

 

Poszerzone sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić Nord Stream 2

Sankcje USA mogą dodatkowo opóźnić spóźniony projekt Nord Stream 2, ale jego architekci czekają z rewizją terminarza na ich wejście w życie.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Senat i kongres USA proponują doprecyzowanie sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę spornego gazociągu Nord Stream 2. Mogą uniemożliwić współpracę z firmami zachodnimi niezbędną do jego ukończenia. Chociaż rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonuje, że „nic nie jest w stanie zatrzymać” Nord Stream 2, to prezes austriackiego OMV zaangażowanego finansowo w ten projekt jest bardziej ostrożny. – Należy odpowiedzieć na pytanie o to jakie jeszcze sankcje zostaną wprowadzone. Wówczas konsorcjum będzie mogło ocenić możliwe opóźnienia z tego względu. Oczywiście to, jakie sankcje zostaną wprowadzone i jak odpowie Europa będzie bardzo istotne – powiedział prezes Rainer Seele.

Odniósł się w ten sposób do spekulacji na temat możliwości wprowadzenia ochrony firm europejskich dotkniętych sankcjami USA za Nord Stream 2. Te informacje jeszcze nie zostały potwierdzone, choć media rosyjskie i zwolennicy spornego gazociągu w Niemczech przekonują wręcz do kontrsankcji na import LNG z USA.

Sankcje amerykańskie muszą zostać przyjęte przez obie izby parlamentu i zostać podpisane przez prezydenta USA. Senatorzy stojący za projektem z ich izby chcą wpisać regulacje do budżetu obronnego w celu ułatwienia wprowadzenia ich w życie.

 

 

Porozumienie naftowe uderza w Rosję i pomaga konkurencji. Ma zostać poluzowane

Eksport ropy z Rosji spadł do poziomu nie widzianego od 1999 roku. Norwegia wchodzi w pustkę stworzoną przez cięcia porozumienia naftowego OPEC+ i planuje rekordowy eksport ropy w wysokości 465 tysięcy baryłek dziennie w sierpniu. Wtedy także ma dojść do poluzowania układu, bo kraje OPEC+ nie chcą dłużej utrzymać najbardziej ambitnych ograniczeń.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Eksport mieszanki rosyjskiej Urals drogą morską ma według Refinitiv Eikon spaść do 3,8 mln ton w lipcu. To poziom notowany ostatnio w 1999 roku, na początku prezydentury Władimira Putina. To wyzwanie dla rentowności infrastruktury eksportowej w portach w Primorsku i Ust-Łudze z maksymalną przepustowością 6,9 mln ton miesięcznie. Także naftoport w Noworosyjsku ma być załadowany w lipcu mniej niż w połowie.

Eksport norweski ma wzrosnąć z 429 tysięcy baryłek dziennie w lipcu do 465 tysięcy w sierpniu. Będzie możliwy pomimo deklaracji norweskiego Equinora o ograniczeniu wydobycia ropy w czerwcu o 20 procent w odniesieniu do porozumienia naftowego OPEC+. Redukcja ma obowiązywać w drugim kwartale i ma zostać nadrobiona w trzecim oraz czwartym. Warto dodać, że mieszanka Johan Svedrup jest ciężka i może stanowić zamiennik Urals. Tymczasem sprzedawcy ropy rosyjskiej rezerwują sobie wysokie marże sięgające dwóch dolarów za baryłkę, coraz bardziej odstraszając klientów.

Refinitiv Eikon informuje, że rośnie eksport lekkiej ropy z USA do Europy, sięgając rekordowego poziomu ponad 4 mln ton w marcu 2020 roku. Dostawy w czerwcu mają spaść do około 3 mln ton, ale pozostają znaczne pomimo spadku wydobycia ropy w USA ze względu na niską cenę ropy o 2,1 mln baryłek dziennie w porównaniu z marcem tego roku.

Sygnatariusze układu z kartelu OPEC i spoza niego, jak Rosja, zdecydowali o cięciach w wysokości w sumie 9,7 mln baryłek dziennie od maja do czerwca, potem przedłużając je do lipca. Reuters informuje, że państwa porozumienia naftowego nie chcą ich przedłużyć do sierpnia i zamierzają wtedy wdrożyć niższe kwoty zaplanowane pierwotnie na lipiec, czyli 7,6 mln baryłek dziennie. Od początku 2021 roku kwota ma zmaleć do 5,6 mln baryłek dziennie i obowiązywać do kwietnia 2022 roku z opcją rewizji w grudniu 2021 roku.

Ropa Brent kosztowała o godzinie 7.00 czasu polskiego pierwszego lipca 2020 roku 41,15 dolarów za baryłkę i notowała spadek wartości. WTI kosztowała 39,70 dolarów i wzrastała na wartości. Obie potaniały po informacji o woli poluzowania porozumienia naftowego.

 

 

Pierwsza dostawa gazu z Polski na Ukrainę przez punkt wirtualny na granicy

Prezes operatora gazociągów ukraińskich OGTSU Serhij Makogon poinformował, że pierwszego lipca doszło do pierwszej dostawy gazu z Polski na Ukrainę z użyciem wirtualnego punktu pozwalającego zarządzać dostawami fizycznymi przez punkty fizyczne w Drozdowiczach i Hermanowicach.

Wojciech Jakóbik

 

– Dziś postawiliśmy kolejny kamień milowy integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazu – pisze Makogon na Facebooku. – Pierwsze 5,4 mln m sześc. gazu dotrze dziś na Ukrainę.

Prezes przypomniał, że utworzenie punktu wirtualnego w zgodzie z przepisami europejskimi pozwala na elastyczny handel przepustowością dostępnych połączeń gazowych na jednej platformie internetowej. – Pełna integracja Ukrainy z europejskim rynkiem gazu oraz dostępność alternatywnych źródeł oraz szlaków dostaw gazu gwarantuje ukraińskim klientom bezpieczeństwo energetyczne i uczciwe ceny gazu – stwierdził prezes OGTSU.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading