Amerykanie ostrzegają firmy niemieckie przed sankcjami wobec Nord Stream 2 | Ukraina jak Polska? Blokuje import energii ze Wschodu i stawia na własne moce wytwórcze

:Według Welt Am Sonntag firmy niemieckie zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2 otrzymały informację od administracji USA o konsekwencjach swego postępowania. Amerykanie potwierdzili, że chcą zatrzymać projekt z pomocą sankcji.

:Ukraina ograniczy import energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, bo chce eksportować jak najwięcej własnej. Podobnie zachowuje się Polska w sprawie importu energii z terytorium ukraińskiego.

Amerykanie ostrzegają firmy niemieckie przed sankcjami wobec Nord Stream 2

Według Welt Am Sonntag firmy niemieckie zaangażowane w sporny projekt Nord Stream 2 otrzymały informację od administracji USA o konsekwencjach swego postępowania. Amerykanie potwierdzili, że chcą zatrzymać projekt z pomocą sankcji.

Welt Am Sonntag/Wojciech Jakóbik

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo skomentował inicjatywę przyjęcia sankcji CAATSA. – Wycofajcie się teraz albo przygotujcie się na konsekwencje – zaapelował do firm zaangażowanych w budowę, jej przygotowanie, ubezpieczenie i inne formy wsparcia projektu. Sankcje mogłyby wykluczyć takie podmioty z rynku amerykańskiego i doprowadzić do zakazu wstępu na terytorium USA dla ich pracowników.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który miał powstać do końca 2019 roku, ale jest opóźniony między innymi przez sankcje USA, które zmusiły firmę konstruującą go pierwotnie (szwajcarski Allseas) do opuszczenia budowy.

 

 

Amerykanie i Niemcy łączą siły by zdekarbonizować elektrownie gazowe i gazociągi

Niemiecki Uniper i amerykański General Electric chcą zdekarbonizować elektrownie i inne instalacje gazowe.

Offshore Energy/Wojciech Jakóbik

 

Porozumienie Uniper-GE z czerwca 2020 roku zakłada stworzenie mapy drogowej dekarbonizacji dzięki pracy połączonej grupy ekspertów, mających przedstawić owoc swych zabiegów na początku 2021 roku. Plan ma uwzględniać między innymi wykorzystanie wodoru w turbinach gazowych GE i kompresorach Unipera, które potem byłyby wykorzystywane odpowiednio w elektrowniach oraz sieciach przesyłowych gazu.

Zdaniem Andreasa Schierenbecka, prezesa Unipera, wodór (zielony z Odnawialnych Źródeł Energii lub niebieski z gazu) może w przyszłości zastąpić gaz ziemny w elektrowniach na to paliwo. Wykorzystanie wodoru to sposób na dekarbonizację sektorów gospodarki dotąd trudnych do pozbawienia emisji CO2. Prezes Unipera mówi także o możliwości składowania wodoru w magazynach gazu, dającej nadzieje na zabezpieczenie niestabilnych OZE.

 

 

Atom rosyjski na Białorusi rozpocznie pracę komercyjną z opóźnieniem

Ministerstwo energetyki Białorusi potwierdza termin uruchomienia pierwszego bloku jądrowej Elektrowni Ostrowiec podany wcześniej przez Rosatom, Ma rozpocząć pracę operacyjną w sierpniu 2020 roku i komercyjną w pierwszym kwartale 2021 roku.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Minister energetyki Wiktor Karankiewicz poinformował, że reaktor został już zaopatrzony w 163 pręty paliwowe. Niebawem ma nastąpić rozruch jednostki. W tym samym czasie trwają przygotowania do doprowadzenia energii do sieci przesyłowej na Białorusi. Drugi reaktor w Ostrowcu ma zacząć pracę także w 2021 roku.

Pierwotnie pierwszy blok Elektrowni Ostrowiec miał rozpocząć pracę w 2018 roku, a drugi – w 2020 roku. Oba powstają w technologii rosyjskiej WWER-1200 i osiągną moc po 1200 MW każdy.

 

Polska i Ukraina apelują o utrzymanie sankcji wobec Rosji z LNG i Nord Stream 2 w tle

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy spotkali się w Polsce w przeddzień wizyty w Lublinie, podczas której dołączy do nich litewski odpowiednik. Choć główny temat rozmów to sektor bezpieczeństwa, to pojawił się też wątek współpracy energetycznej.

– 28 lipca ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy, Linasem Linkevičiusem, złożą wizytę w Lublinie, gdzie przeprowadzą rundę rozmów trójstronnych, odwiedzą wspólną brygadę UKRLITPOLBRIG i złożą wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej – podaje ministerstwo spraw zagranicznych. Ministrowie omówili także kwestie współpracy Ukrainy z UE i NATO oraz możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej i energetycznej.

Ministrowie Jacek Czaputowicz i Dmytro Kuleba wyrazili nadzieję, że Unia Europejska nie zmieni polityki wobec Rosji i utrzyma sankcje wprowadzone w odpowiedzi na aneksję Krymu oraz agresję na wschodzie Ukrainy. – Potwierdziłem, że Polska będzie niezmiennie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Wyraziłem też nadzieję, że zawieszenie broni, które weszło w życie dziś w nocy, zostanie utrzymane – mówił minister Czaputowicz 27 lipca.

Agencja Interfax cytuje stanowisko ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy, które podkreśla, że obaj ministrowie skrytykowali sporny projekt gazociągu Nord Stream 2, który ich zdaniem jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy i zgodzili się, że podejmą dalsze kroki na rzecz jego zablokowania. Zgodzili się także, że należy rozwijać współpracę w duchu memorandum o współpracy energetycznej podpisanym między Polską, Ukrainą i USA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Ukraina jak Polska? Blokuje import energii ze Wschodu i stawia na własne moce wytwórcze

Ukraina ograniczy import energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, bo chce eksportować jak najwięcej własnej. Podobnie zachowuje się Polska w sprawie importu energii z terytorium ukraińskiego.

Pełniąca obowiązki ministra energetyki Olha Buslawec poinformowała, że rząd ukraiński zamierza tymczasowo zatrzymać import energii z Białorusi i Rosji. Stosowna ustawa trafiła już do parlamentu i zakłada ograniczenie importu do końca 2021 roku.

Buslawiec wytłumaczyła, że Ukraina ma wystarczająco dużo energii elektrycznej na swym terytorium i nie potrzebuje importu, za to jej resort będzie wspierał rozwój eksportu we wszystkich kierunkach.

Wcześniej Narodowa Komisja Ukrainy zajmująca się między innymi regulacjami sektora energetycznego zakazała importu energii z powyższych krajów, ponieważ nie należą do Wspólnoty Energetycznej (zagranicznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej, należy do niej Ukraina – przyp. red.). Komisja anulowała także wynik aukcji przepustowości połączeń transgranicznych z Białorusią i Rosją na 2020 rok.

Ukraińcy bezskutecznie zabiegają o rozwój eksportu energii na terytorium Polski. Władze RP przekonują, że nie potrzeba im energii ukraińskiej, bo mają własne moce wytwórcze.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Bank centralny rzuca wyzwanie Putinowi. Odrzuca plan odpowiedzi na kryzys cen ropy

Rosyjski Bank Centralny krytykuje pomysł zabezpieczania budżetu przed ryzykiem nowego kryzysu cen ropy z pomocą kontraktów futures na wzór Meksyku.

Pomysł zakupu drogich kontraktów futures do realizacji w czasie niższej ceny ropy naftowej stosowany przez Meksyk został skrytykowany w Rosji. Szefowa Rosyjskiego Banku Centralnego Elwira Nabulina przekonuje, że cena takich operacji jest zbyt wysoka i doprowadziłaby do skurczenia środków Funduszu Bogactwa Narodowego. Służy on gromadzeniu środków w okresie cen ropy wyższych od zapisanej w budżecie (42,4 dolary w 2020 roku) oraz dofinansowywaniu budżetu w czasie, gdy baryłka jest tańsza.

– Nie widzieliśmy jeszcze konkretnej propozycji w tej sprawie, ale jeśli ma zakładać kopiowanie doświadczeń meksykańskich, to nie poprzemy jej – powiedziała Nabulina. – Należy pamiętać o koszcie zastosowania takiego mechanizmu – dodała, przypominając także, że Meksyk eksportuje dużo mniej ropy od Rosji.

Agencja Bloomberg donosi, że rząd rosyjski pracuje nad wdrożeniem mechanizmu rekompensowania spadków cen ropy kontraktami futures na życzenie prezydenta Władimira Putina.

Interfax/Wojciech Jakóbik

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s