PGNiG chce włączyć się do sporu o podporządkowanie Nord Stream 2 dyrektywie gazowej | Luzowanie porozumienia naftowego zbliża się pomimo groźby powrotu kryzysu cen ropy

:PGNiG oraz jego spółka zależna w Niemczech chcą wziąć udział w postępowaniu sądowym w sprawie objęcia spornego gazociągu Nord Stream 2 dyrektywą gazową, która dostosuje ten projekt do przepisów europejskich.

:Od pierwszego sierpnia kraje porozumienia naftowego OPEC+ będą mogły wydobywać więcej ropy. Tymczasem świat obawia się ponownego wzmożenia pandemii koronawirusa, które może zagrozić wartości baryłki.

PGNiG chce włączyć się do sporu o podporządkowanie Nord Stream 2 dyrektywie gazowej

PGNiG oraz jego spółka zależna w Niemczech chcą wziąć udział w postępowaniu sądowym w sprawie objęcia spornego gazociągu Nord Stream 2 dyrektywą gazową, która dostosuje ten projekt do przepisów europejskich.

– Aktywne uczestnictwo w postępowaniu zagwarantuje PGNiG i PST prawo uczestniczenia w rozprawach, dostępu do akt postępowania sądowego oraz odnoszenia się do stanowisk prezentowanych przez strony: Nord Stream 2 AG oraz niemieckiego regulatora rynku energetycznego. W ocenie GK PGNiG taka forma uczestnictwa w postępowaniu pozwoli na najbardziej skuteczną ochronę interesów spółek oraz Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w komunikacie.

– Spółka Nord Stream 2 AG budująca gazociąg Nord Stream 2 chce wykorzystywać gazociąg do przesyłu gazu z Rosji do Niemiec bez konieczności udostępniania gazociągu stronom trzecim, rozdziału właścicielskiego (unbundlingu) oraz stosowania transparentnych i rynkowych taryf. W tym celu spółka Nord Stream 2 AG złożyła w dniu 10 stycznia 2020 roku do Bundesnetzagentur wniosek o udzielenie derogacji. W dniu 18 marca 2020 roku PGNiG oraz jej niemiecka spółka zależna PST zostały dopuszczone do postępowania na skutek wspólnego wniosku złożonego w dnu 19 lutego 2020 roku. W dniu 15 maja 2020 roku niemiecki regulator podzielił stanowisko prezentowane przez spółki i odrzucił wniosek złożony przez Nord Stream 2 AG – przypomina PGNiG.

Nord Stream 2 AG zaskarżyła dyrektywę gazową. Media rosyjskie oceniają jej szanse na zwycięstwo jako „małe”.

PGNiG/Wojciech Jakóbik

 

Luzowanie porozumienia naftowego zbliża się pomimo groźby powrotu kryzysu cen ropy

Od pierwszego sierpnia kraje porozumienia naftowego OPEC+ będą mogły wydobywać więcej ropy. Tymczasem świat obawia się ponownego wzmożenia pandemii koronawirusa, które może zagrozić wartości baryłki.

Porozumienie zakłada obecnie redukcję wydobycia ropy w krajach OPEC+ o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie od maja do czerwca 2020 roku, a od sierpnia do końca 2020 roku o 7,6 mln baryłek i o 5,6 mln do kwietnia 2022 roku z opcją rewizji w grudniu 2021 roku. Sygnatariusze układu to najwięksi producenci ropy, jak Arabia Saudyjska czy Rosja.

Agencja Reuters przeprowadziła anonimową ankietę wśród ponad 500 ekonomistów na całym świecie. Wyrażają oni obawy, że wzrost zachorowań na koronawirusa może doprowadzić do ponownego zaostrzenia regulacji chroniących przed jego rozprzestrzenianiem, a przez to zagrozi odrodzeniu gospodarczemu. Te obawy potęgują złe dane gospodarcze z USA i Niemiec, które notują rekordowe spadki produkcji przemysłowej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s