Morawiecki: Nord Stream 2 to pieniądze na broń Putina | Ropa może być tania całą jesień przez luzowanie porozumienia naftowego

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Fot. Prezydent.pl/Jakub Szymczuk
Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Fot. Prezydent.pl/Jakub Szymczuk

:Premier RP Mateusz Morawiecki wystąpił w debacie Atlantic Council.

:Prezydent Białorusi przekonuje, że nie dojdzie do likwidacji Belgazprombanku po zatrzymaniach związanych ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Zapewnił, że jego rosyjski odpowiednik zgodził się na zmiany własnościowe pod warunkiem ich zgodności z prawem.

:Ośrodek analityczny Rystad Energy ustalił, że luzowanie porozumienia naftowego OPEC+ w sierpniu może sprawić, że na rynku utrzyma się nadpodaż w wysokości około 170 mln baryłek dziennie przez nadchodzące cztery miesiące.

Morawiecki: Nord Stream 2 to pieniądze na broń Putina

Premier RP Mateusz Morawiecki wystąpił w debacie Atlantic Council.

Atlantic Council/Wojciech Jakóbik

 

Morawiecki ocenił, że partia rządząca posiada różne frakcje, w których pojawiają się zróżnicowane opinie na temat relacji z Niemcami. Podkreślił jednak, że Polska nie może tolerować projektu gazociągu Nord Stream 2. – Nie powiedziałbym, że mamy w Polsce ostrą retorykę antyrosyjską. Są jednak sprawy, które się nam nie podobają, na przykład Nord Stream 2. W naszej ocenie to płacenie europejskimi pieniędzmi za broń dla pana (prezydenta Rosji Władimira – przyp. red.) Putina – powiedział.

– Ukraina jest atakowana przez Rosjan od kilku lat. Jeśli Pan Putin odetnie Ukrainę od dostaw gazu do Europy Zachodniej, będzie mógł robić z nią co chce do większego stopnia. Dlatego Nord Stream i Nord Stream 2 są tak groźne dla naszego regionu. Dlatego krytykujemy za nie Niemcy – dodał Morawiecki.

 

 

Łukaszenka przejmuje narzędzie finansowe Gazpromu przed wyborami na Białorusi

Prezydent Białorusi przekonuje, że nie dojdzie do likwidacji Belgazprombanku po zatrzymaniach związanych ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Zapewnił, że jego rosyjski odpowiednik zgodził się na zmiany własnościowe pod warunkiem ich zgodności z prawem.

TASS/Wojciech Jakóbik

 

Zdaniem prezydenta Aleksandra Łukaszenki ta instytucja, będąca narzędziem finansowym Gazpromu na Białorusi, powinna nadal funkcjonować. Przekonuje, że jego rosyjski prezydent zapewnił go, że Belgazprombank może pracować według pomysłu Mińska, ale w zgodzie z prawem rosyjskim. Łukaszenka twierdzi, że Gazprom nie jest „specjalnie zainteresowany” kontrolą nad tym podmiotem.

Jedenastego czerwca 2020 roku Komisja Kontroli Państwowej Białorusi ogłosiła, że przeszukała siedzibę Belgazprombanku, którym zarządzał przez dwie dekady Wiktor Babaryka, niedoszły kandydat w wyborach prezydenckich, w których zostałby rywalem obecnego prezydenta. Został jednak zatrzymany razem z ponad trzydziestoma pracownikami banku oskarżonymi o przestępstwa podatkowe. Potem zmieniły się władze Belgazprombanku, któremu przewodzi teraz prezes tymczasowa Nadieżda Jermakowa. Ten ruch został skrytykowany przez Rosjan jako niezgodny ze statutem Belgazprombanku.

 

 

Ropa może być tania całą jesień przez luzowanie porozumienia naftowego

Ośrodek analityczny Rystad Energy ustalił, że luzowanie porozumienia naftowego OPEC+ w sierpniu może sprawić, że na rynku utrzyma się nadpodaż w wysokości około 170 mln baryłek dziennie przez nadchodzące cztery miesiące.

Rystad Energy/Wojciech Jakóbik

 

Rystad Energy zakłada w analizie, że odrodzenie zapotrzebowania na ropę naftowa nie nastąpi tak szybko, jak szacowali wcześniej analitycy. Między sierpniem a październikiem 2020 roku zapotrzebowanie na ropę, kondensat ropy i inne produkty ropopochodne ma się utrzymać na poziomie około 90,5 mln baryłek dziennie, w listopadzie ma wzrosnąć do 92,9 mln, a w grudniu do 94,6 mln. W tym samym czasie podaż ma sięgnąć 91,2 mln baryłek dziennie w sierpniu, 92,9 mln w październiku, 93,3 mln w listopadzie i 93,4 mln w grudniu. Podaż większa od zapotrzebowania będzie możliwa dzięki luzowaniu porozumienia naftowego OPEC+, które zakłada, że od sierpnia cięcia wydobycia ropy w krajach układu spadną z 9,7 do 7,7 mln baryłek dziennie.

Rystad Energy przypomina, że w czasie spadku zapotrzebowania spowodowanego pandemią koronawirusa oraz ograniczeniami działalności gospodarczej związanej z tzw. lockdownem zapasy ropy na świecie sięgnęły rekordowego poziomu 1,4 mln baryłek. Stanowią one obecnie „hamulec”, który ogranicza wzrost cen ropy. Kiedy ta zaczyna rosnąć, zwalniana jest część zapasów, zwiększając podaż i obniżając wartość baryłki. Rystad Energy przewiduje, że jeśli ten trend się utrzyma, OPEC+ może zdecydować o tym, że nie będzie dalej luzować porozumienia naftowego. Układ zakłada, że cięcia zmaleją do 5,6 mln baryłek dziennie od początku 2021 roku.

 

 

Budowa Nord Stream 2 w Danii może ruszyć po trzecim sierpnia

Agencja TASS zapytała Duńską Agencję Energii o termin rozpoczęcia budowy ostatniego odcinka spornego gazociągu Nord Stream 2. Będzie ona mogła ruszyć po trzecim sierpnia, gdy kończy się czas na apelację względem pozwolenia DEA na budowę z wykorzystaniem statków bez dynamicznego pozycjonowania.

Rzecznik Duńskiej Agencja Energii Ture Falbe-Hansen poinformował w zeszłym tygodniu BiznesAlert.pl, że budowa Nord Stream 2 w tej strefie została zakończona w grudniu 2019 roku. Nie ma więc przeszkód formalnych, aby rozpocząć budowę w każdej chwili.

TASS zapytała Louisę Albeck Jensen z DEA o termin rozpoczęcia prac. Poinformowała ona, że decyzja o zgodzie na wykorzystanie statków bez dynamicznego pozycjonowania, jak Fortuna w dyspozycji Rosjan odpowiedzialnych za budowę Nord Stream 2, została wydana szóstego lipca. Od tego czasu chętni mieli cztery tygodnie na apelację względem tej decyzji. Oznacza to, że po trzecim sierpnia Rosjanie będą mogli użyć Fortuny do dokończenia prac na wodach duńskich. Architekci projektu muszą wcześniej przedstawić zaktualizowany terminarz budowy.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który miał pierwotnie powstać do końca 2019 roku. Szereg przeszkód, w tym krytyka jego przeciwników obawiających się wzrostu wpływów Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, doprowadził do opóźnienia budowy, która ma się zakończyć do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

TASS/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s