Cisza na budowie Nord Stream 2. Niemcy chcą deeskalacji napięcia z USA z pomocą LNG

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Na placu budowy Nord Stream 2 w pobliżu bałtyckiej wyspy Bornholm nie działo się nic od siedmiu miesięcy. Okaże się, czy i kiedy to się zmieni. USA nadal zaostrzają presję, a Niemcy chcą dojść do porozumienia z Amerykanami przypominając o perspektywach dostaw LNG.

DPA/TASS/Wojciech Jakóbik

Niemiecka agencja prasowa donosi, że minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier podjął działania na rzecz deeskalacji napięcia w relacjach z USA, które zapowiedziały poszerzenie sankcji wobec projektu Nord Stream 2, które mogłoby doprowadzić do uderzenia w firmy niemieckie zaangażowane w jego realizację. Chodzi między innymi o partnerów finansowych Uniper i Wintershall.

– Wciąż mamy nadzieję, że te sankcje nie zostaną wprowadzone. Zgadzamy się w rządzie federalnym co do gotowości do rozmów mających uchronić nas przed eskalacją – powiedział Altmaier agencji DPA. – Prowadziliśmy negocjacje w tej sprawie w ministerstwie. Budujemy terminale w Niemczech północnych, do których może docierać LNG z USA na sprzedaż – dodał. Wyraził nadzieję, że Amerykanie uwzględnią ten fakt i nie wprowadzą sankcji, a także „będą przestrzegać prawa międzynarodowego”. Zdaniem Berlina sankcje uderzające w firmy niemieckie byłyby z nim niezgodne.

USA wprowadziły w grudniu 2019 roku sankcje wobec Nord Stream 2, które objęłyby wszystkie firmy zaangażowane w budowę spornego gazociągu z Rosji do Niemiec. W ten sposób doprowadziły do opuszczenia placu budowy przez szwajcarską firmę Allseas. Do ukończenia pozostaje odcinek duński w pobliżu Bornholmu wspomniany przez Altmaiera. Tymczasem USA zapowiadają poszerzenie sankcji poprzez wpisanie na ich listę firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2, czyli także partnerów finansowych, ubezpieczycieli oraz przedsiębiorstwa mające certyfikować gazociąg.

Duńska Agencja Energii przyznaje, że spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu wciąż nie przedstawiła jej zaktualizowanego planu budowy niezbędnego do wznowienia prac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s