Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Biełnaftachim informuje, że druga dostawa ropy z USA dotarła do naftoportu w Kłajpedzie, skąd trafi na Białoruś. Tymczasem w całym kraju trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

:Według analityków PwC rosyjski sektor węglowy znajduje się w kryzysie największym od dwudziestu lat przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na czarne paliwo. Według Dziennika Gazety Prawnej Polacy rozważają ograniczenie jego importu z Rosji.

Druga dostawa ropy z USA dociera na Białoruś w obliczu protestów w całym kraju

Biełnaftachim informuje, że druga dostawa ropy z USA dotarła do naftoportu w Kłajpedzie, skąd trafi na Białoruś. Tymczasem w całym kraju trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

BelTA/Wojciech Jakóbik

 

Ropa dostarczona do Kłajpedy to mieszanka White Eagle Blend o wolumenie 76 tysięcy ton. Trafi stamtąd do Rafinerii Naftan w Nowopołocku drogą kolejową. Pierwsze wagony miały dotrzeć między dwunastym a trzynastym sierpnia. Cały ładunek zostanie przetransportowany do końca sierpnia. Wspomniana mieszanka powstała specjalnie na potrzeby rynku białoruskiego jako analog rosyjskiej Urals. Została dostarczona dzięki współpracy amerykańskiej Getka i polskiego Unimotu.

Dostawa dociera na Białoruś w obliczu narastających protestów w całym kraju związanych ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi, w których prezydent Alaksander Łukaszenka otrzymał ponad 80 procent głosów. Jego główna kontrkandydatka Switłana Cichanouska nie uznała wyniku wyborów. Protestom ogarniającym cały kraj towarzyszą zatrzymania i pobicia. Jest jedna ofiara śmiertelna interwencji sił bezpieczeństwa.

 

Węgiel rosyjski będzie tracił rynek. Czy Polska ograniczy import?

Według analityków PwC rosyjski sektor węglowy znajduje się w kryzysie największym od dwudziestu lat przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na czarne paliwo. Według Dziennika Gazety Prawnej Polacy rozważają ograniczenie jego importu z Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

PwC przekonuje w raporcie poświęconym przyszłości dostaw węgla z Rosji, że przyszłość jego eksportu jest zagrożona przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na to paliwo w Azji i spadku w Europie. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje spadek importu węgla do Niemiec, Korei Południowej, Japonii i Chin, które odpowiadał za 45 procent importu czarnego paliwa z Rosji w 2019 roku. Zapotrzebowanie na węgiel ma rosnąć w Indiach w średnim tempie 2,5 procent rocznie, ale ten kraj sprowadza jedynie 3,7 procent węgla słanego z Rosji za granicę.

Analitycy PwC przewidują, że Rosjanie będą mieli problem z utrzymaniem udziałów rynkowych sięgających 16,6 procent w 2019 roku. To przewidywania sprzeczne z rządowymi. Moskwa liczy na to, że eksport węgla będzie rósł z 205 mln ton w 2019 roku do 259 lub 392 mln w 2035 roku w zależności od scenariusza. Tymczasem Rosjanie eksportowali w 2019 roku 51 procent węgla wydobytego w kraju.

Według PwC Rosja będzie musiała się zmierzyć z wyzwaniem logistycznym w postaci oddalenia zagłębia wydobycia węgla w Kuzbasie i innych od portów większego w porównaniu z zagłębiami w Australii i Indonezji. Ta odległość podnosi koszty transportu i zmniejsza konkurencyjność węgla rosyjsiego. Dlatego Koleje Rosyjskie wezwały rząd do obniżki opłat za transport kolejowy węgla, który ich zdaniem jest nierentowny i powinien być wręcz subsydiowany.

Polska sprowadziła z Rosji 11 mln ton węgla w 2019 roku, które stanowiły większość importu sięgającego 16,2 mln ton. Górnicze związki zawodowe w Polsce apelują o ograniczenie dostaw z Rosji. Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że rząd rozważa ich wprowadzenie.

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading