Druga dostawa ropy z USA dociera na Białoruś w obliczu protestów w całym kraju | Węgiel rosyjski będzie tracił rynek. Czy Polska ograniczy import?

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Biełnaftachim informuje, że druga dostawa ropy z USA dotarła do naftoportu w Kłajpedzie, skąd trafi na Białoruś. Tymczasem w całym kraju trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

:Według analityków PwC rosyjski sektor węglowy znajduje się w kryzysie największym od dwudziestu lat przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na czarne paliwo. Według Dziennika Gazety Prawnej Polacy rozważają ograniczenie jego importu z Rosji.

Druga dostawa ropy z USA dociera na Białoruś w obliczu protestów w całym kraju

Biełnaftachim informuje, że druga dostawa ropy z USA dotarła do naftoportu w Kłajpedzie, skąd trafi na Białoruś. Tymczasem w całym kraju trwają protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

BelTA/Wojciech Jakóbik

 

Ropa dostarczona do Kłajpedy to mieszanka White Eagle Blend o wolumenie 76 tysięcy ton. Trafi stamtąd do Rafinerii Naftan w Nowopołocku drogą kolejową. Pierwsze wagony miały dotrzeć między dwunastym a trzynastym sierpnia. Cały ładunek zostanie przetransportowany do końca sierpnia. Wspomniana mieszanka powstała specjalnie na potrzeby rynku białoruskiego jako analog rosyjskiej Urals. Została dostarczona dzięki współpracy amerykańskiej Getka i polskiego Unimotu.

Dostawa dociera na Białoruś w obliczu narastających protestów w całym kraju związanych ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi, w których prezydent Alaksander Łukaszenka otrzymał ponad 80 procent głosów. Jego główna kontrkandydatka Switłana Cichanouska nie uznała wyniku wyborów. Protestom ogarniającym cały kraj towarzyszą zatrzymania i pobicia. Jest jedna ofiara śmiertelna interwencji sił bezpieczeństwa.

 

Węgiel rosyjski będzie tracił rynek. Czy Polska ograniczy import?

Według analityków PwC rosyjski sektor węglowy znajduje się w kryzysie największym od dwudziestu lat przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na czarne paliwo. Według Dziennika Gazety Prawnej Polacy rozważają ograniczenie jego importu z Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

PwC przekonuje w raporcie poświęconym przyszłości dostaw węgla z Rosji, że przyszłość jego eksportu jest zagrożona przez spowolnienie wzrostu zapotrzebowania na to paliwo w Azji i spadku w Europie. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje spadek importu węgla do Niemiec, Korei Południowej, Japonii i Chin, które odpowiadał za 45 procent importu czarnego paliwa z Rosji w 2019 roku. Zapotrzebowanie na węgiel ma rosnąć w Indiach w średnim tempie 2,5 procent rocznie, ale ten kraj sprowadza jedynie 3,7 procent węgla słanego z Rosji za granicę.

Analitycy PwC przewidują, że Rosjanie będą mieli problem z utrzymaniem udziałów rynkowych sięgających 16,6 procent w 2019 roku. To przewidywania sprzeczne z rządowymi. Moskwa liczy na to, że eksport węgla będzie rósł z 205 mln ton w 2019 roku do 259 lub 392 mln w 2035 roku w zależności od scenariusza. Tymczasem Rosjanie eksportowali w 2019 roku 51 procent węgla wydobytego w kraju.

Według PwC Rosja będzie musiała się zmierzyć z wyzwaniem logistycznym w postaci oddalenia zagłębia wydobycia węgla w Kuzbasie i innych od portów większego w porównaniu z zagłębiami w Australii i Indonezji. Ta odległość podnosi koszty transportu i zmniejsza konkurencyjność węgla rosyjsiego. Dlatego Koleje Rosyjskie wezwały rząd do obniżki opłat za transport kolejowy węgla, który ich zdaniem jest nierentowny i powinien być wręcz subsydiowany.

Polska sprowadziła z Rosji 11 mln ton węgla w 2019 roku, które stanowiły większość importu sięgającego 16,2 mln ton. Górnicze związki zawodowe w Polsce apelują o ograniczenie dostaw z Rosji. Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że rząd rozważa ich wprowadzenie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s