USA rozważą z Unią sankcje wobec Białorusi, w tym blokadę dostaw ropy. Nie ma decyzji | Polacy i Niemcy zwiększą dostępność Gazociągu Jamalskiego na granicy i nie tylko

Gazociąg Jamalski

:Departament stanu USA zamierza skoordynować odpowiedź na wydarzenia na Białorusi z Unią Europejską. Rozważa wprowadzenie sankcji lub blokadę dostaw ropy amerykańskiej.

:Kartel OPEC ostrzega, że głównym czynnikiem ryzyka będzie w drugiej połowie 2020 roku druga fala koronawirusa i rosnące zapasy baryłek. Porozumienie naftowe może nie wystarczyć do utrzymania wyższej ceny ropy.

:Operatorzy sieci przesyłowych z Polski i Niemiec planują zwiększenie dostępności Gazociągu Jamalskiego oraz połączenia w Lasowie na potrzeby dostaw na Zachód.

USA rozważą z Unią sankcje wobec Białorusi, w tym blokadę dostaw ropy. Nie ma decyzji

Departament stanu USA zamierza skoordynować odpowiedź na wydarzenia na Białorusi z Unią Europejską. Rozważa wprowadzenie sankcji lub blokadę dostaw ropy amerykańskiej.

Departament Stanu USA/Wojciech Jakóbik

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo został zapytany o to, co zrobi jego kraj z dostawami ropy na Białoruś po brutalnej rozprawie tamtejszych władz z opozycją po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Radio Wolna Europa zapytała Pompeo o przyszłość dostaw ropy z USA na Białoruś oraz obecności ambasadora amerykańskiego w Mińsku. – Będziemy musieli sobie z tym poradzić. Byliśmy niezwykle zakłopotani wyborami i głęboko rozczarowani, że nie były bardziej wolne i sprawiedliwe. Widzieliśmy takie zachowanie w przeszłości i żałujemy, że w ten sposób się to kończy. Potem oglądaliśmy sceny przemocy i rozprawę władz, protestujących pokojowo traktowanych w sposób niezgodny z tym, jak powinni być traktowani.

– Nie ustaliliśmy jeszcze jaka będzie właściwa odpowiedź, ale mogę zapewnić, że będziemy pracować z naszymi przyjaciółmi w Europie, naszymi przyjaciółmi wielbiącymi wolność, którzy są równie zaniepokojeni rozwojem wypadków. Chcemy znaleźć dobre rozwiązanie dla narodu białoruskiego i podejmiemy działanie zgodnie z tym założeniem – zapowiedział sekretarz stanu USA. Przyznał, że rozważane są sankcje zachodnie wobec Białorusi. – Wierzymy, że możemy coś zrobić nie tylko jako USA unilateralnie, ale wielostronnie w celu zapewnienia dobrego rezultatu z punktu widzenia narodu białoruskiego, czy będą to sankcje czy decyzje o dostawach produktów. Te sprawy nie są jeszcze rozstrzygnięte. Jesteśmy świeżo po wyborach i musimy zobaczyć jak sprawy się ułożą w bliskiej przyszłości – dodał.

Dwunastego i trzynastego sierpnia Białoruś miała odebrać w Rafinerii Naftan drugą dostawę ropy dostarczoną przez polski Unimot i amerykańską Getka. Trwają rozmowy na temat uruchomienia dostaw długoterminowych przez naftoport w Gdańsku.

 

 

Porozumienie naftowe może nie wystarczyć do obrony droższej ropy

Kartel OPEC ostrzega, że głównym czynnikiem ryzyka będzie w drugiej połowie 2020 roku druga fala koronawirusa i rosnące zapasy baryłek. Porozumienie naftowe może nie wystarczyć do utrzymania wyższej ceny ropy.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Spowolnienie gospodarcze wywołane koronawirusem sprawiło, że świat zgromadził rekordowe zapasy ropy, która okazała się mniej potrzebna. Według OECD zapasy ropy w czerwcu były o 291,2 mln baryłek wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat z tego miesiąca. – Zapasy mogą pozostać duże przez ograniczone zapotrzebowanie sektora paliwowego pracującego na rzecz transportu drogowego i lotniczego – przekonuje OPEC. Wzywa kraje spoza grupy OPEC+ do ograniczenia wydobycia ropy.

OPEC+ skupia producentów ropy ograniczających wydobycie w celu podniesienia ceny surowca ze wspomnianego kartelu i dwunastu spoza niego, jak Rosja, w ramach porozumienia naftowego. Zakłada ono ograniczenie produkcji ropy o 9,7 mln baryłek dziennie od maja do lipca 2020 roku, o 7,7 mln baryłek dziennie do końca 2020 roku i o 5,5 mln do kwietnia 2021 roku. Nie wszyscy wywiązują się z cięć. Przykładem może być Irak, który zadeklarował, że w sierpniu i wrześniu zwiększy cięcia o dodatkowe 400 tysięcy baryłek dziennie, przez co sięgną one 1,25 mln baryłek dziennie, w celu nadrobienia niepełnych ograniczeń w poprzednim okresie. Irak zadeklarował, że będzie ograniczał wydobycie o 1,06 mln baryłek dziennie i nie wywiązał się z tej obietnicy.

Poza OPEC+ są producenci z Ameryki Północnej, Norwegia i inni, którzy nie wprowadzili cięć z urzędu. OPEC apeluje do nich o cięcia. Jednakże ci producenci tłumaczyli w przeszłości, że nie mają mechanizmów pozwalających wprowadzać ograniczenia wydobycia ropy z urzędu i liczą na to, że te pojawią się w odpowiedzi na sygnały rynkowe sugerujące limitowanie produkcji.

Mieszanki ropy Brent i WTI tracą na wartości od wczoraj. Pierwsza kosztuje około 45 dolarów, a druga – niecałe 43 dolary.

 

 

Polacy i Niemcy zwiększą dostępność Gazociągu Jamalskiego na granicy i nie tylko

Operatorzy sieci przesyłowych z Polski i Niemiec planują zwiększenie dostępności Gazociągu Jamalskiego oraz połączenia w Lasowie na potrzeby dostaw na Zachód.

Argus/Wojciech Jakóbik

 

Niemiecki Gascade chce dodać 407 GWh/dziennie dostępnej dotąd dynamicznie, czyli w zależności od tego, czy Jamał tłoczy gaz rosyjski na Zachód, do istniejącej przepustowości 261 GWh/dziennie w punkcie Mallnow na Gazociągu Jamalskim na granicy polsko-niemieckiej dostępnej swobodnie. Należy podejrzewać, że Niemcy spodziewają się większej dostępności mocy Gazociągu Jamalskiego w związku ze spadkiem wykorzystania go na poczet dostaw z Rosji, która może być okazją do większego wykorzystania ich na potrzeby handlu transgranicznego między Polską a Niemcami. Gaz-System nie będzie musiał rozbudowywać infrastruktury, aby odpowiedzieć na plan Gascade, dzięki istniejącej technicznej przepustowości w kierunku zachodnim sięgającej 932 GWh/dziennie. Jednak spółka bierze udział w przygotowaniach do zaoferowania jednego, wspólnego produktu w Mallnow.

Niemiecki Ontras i polski Gaz-System chcą także zwiększyć przepustowość w kierunku zachodnim w punkcie kontraktowym w Lasowie z 87 MWh/dziennie dl 48,7 GWh/dziennie. Skupia on pobliskie punkty połączenia sieci przesyłowej gazu między Polską a Niemcami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s