24 kraje unijne opowiadają się przeciwko sankcjom USA wobec Nord Stream 2

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

Według informacji Bloomberga i Die Welt 24 z 27 krajów Unii Europejskiej opowiedziało się przeciwko sankcjom USA wobec podmiotów europejskich. Amerykanie grożą poszerzeniem obostrzeń wobec projektu Nord Stream 2 w sposób, który doprowadziłby do uderzenia w firmy z krajów unijnych, które zaangażowały się w sporny gazociąg.

Bloomberg/Die Welt/Wojciech Jakóbik

Kraje te podpisały się pod stanowiskiem przekazanym Amerykanom po tym, jak Wysoki Przedstawiciel do spraw Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE Josep Borel opowiedział się przeciwko sankcjom wobec Europejczyków za Nord Stream 2. Zapowiedział też działania na rzecz ochrony takich podmiotów przed sankcjami krajów trzecich.

Ostatni etap budowy Nord Stream 2 na duńskich wodach Morza Bałtyckiego może ruszyć lada dzień. Amerykanie zagrozili firmom zaangażowanym finansowo w ten projekt, między innymi z Niemiec, że jeśli się nie wycofają, sankcje mogą je zrujnować. Niemiecki Uniper przyznał, że bierze pod uwagę możliwość dalszego opóźnienia lub zatrzymania projektu wskutek działań USA.

Materiał Bloomberga nie wymienia z nazwy krajów, które nie podpisały się pod stanowiskiem przeciwko sankcjom USA. Wiadomo jednak, że Polska opowiedziała się za ich wprowadzeniem. Poza nią mogą to być Litwa i Rumunia równie krytyczne wobec Nord Stream 2.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s