Land goszczący Nord Stream 2 broni go i uderza w linię rządu | Pracownicy rafinerii odbierającej ropę z USA chcą ustąpienia Łukaszenki

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:W środę 19 sierpnia ma się odbyć konferencja online wspólnej komisji monitorującej OPEC+, która śledzi postępy realizacji porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy.

:Minister gospodarki Niemiec przekonuje, że sankcje USA wobec Nord Stream 2 są do uniknięcia i zachęca Amerykanów do dostaw LNG do jego kraju. Premier Meklemburgii-Pomorza Zachodniego twierdzi, że to paliwo będzie drogie i broni projektu rosyjskiego Gazpromu.

:Charter’97 podaje, że załoga Rafinerii Naftan w Nowopołocku, która odbiera ropę z USA, strajkuje i domaga się ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach.

 

Ropa drożeje przed weryfikacją postępów porozumienia naftowego

W środę 19 sierpnia ma się odbyć konferencja online wspólnej komisji monitorującej OPEC+, która śledzi postępy realizacji porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Porozumienie zakłada cięcia w wysokości w sumie 7,7 mln baryłek ropy dziennie w krajach OPEC+ (kartel OPEC i dwunastu producentów spoza niego, w tym Rosja). Cel to podniesienie ceny baryłki.

Ropa Brent kosztuje już ponad 45 dolarów, a WTI ponad 42 dolary. Obie mieszanki notują wzrosty, ale dalsza podwyżka będzie zależała od tempa rozwoju gospodarczego oraz drugiej fali koronawirusa, której obawia się kartel OPEC.

 

 

Land goszczący Nord Stream 2 broni go i uderza w linię rządu 

Minister gospodarki Niemiec przekonuje, że sankcje USA wobec Nord Stream 2 są do uniknięcia i zachęca Amerykanów do dostaw LNG do jego kraju. Premier Meklemburgii-Pomorza Zachodniego twierdzi, że to paliwo będzie drogie i broni projektu rosyjskiego Gazpromu.

Wirtschafts Woche/Wojciech Jakóbik

 

Amerykanie zamierzają poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2, potencjalnie uderzając w firmy niemieckie zaangażowane finansowo w ten sporny projekt gazociągu z Rosji do Niemiec. Niemiecki Uniper uznał, że zagrażają opóźnieniem lub zatrzymaniem budowy, która pierwotnie miała się skończyć w 2019 roku.

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier przekonywał, że jego kraj i USA mogą rozwiązać problemy w drodze dialogu, zachęcając Amerykanów do dostaw LNG z użyciem planowanych terminali w Niemczech. Innego zdania jest premier Meklemburgii-Pomorza Zachodniego Manuela Schwesig, która twierdzi, że jej land „trzyma się tego projektu”. – Potrzebujemy teraz jasnego sygnału z Niemiec i Europy, że nie pozwolimy na szantaż w tej sprawie – przekonywała w komentarzu dla Wirtschafts Woche. – Nie może być tak, że ktoś mówi nam w Niemczech i Europie skąd mamy brać surowce – dodała. Jej zdaniem uleganie USA grozi dalszymi naciskami.

Tymczasem Nord Stream 2 jest według Schwesig narzędziem służącym transformacji energetycznej Niemiec. – Jedyna alternatywa to gaz amerykański pozyskiwany z wykorzystaniem frackingu, który byłby dodatkowo droższy – oceniła premier landu, w którym ma wychodzić na ląd Nord Stream 2.

Niemiecka opinia publiczna jest krytyczna wobec tzw. frackingu, czyli hydraulicznego szczelinowania stosowanego przy wydobycia gazu łupkowego, który jest głównym źródłem LNG dostarczanego przez Amerykanów na rynki globalne.

Krytycy Nord Stream 2 przekonują, że LNG z USA może być tańsze, a budowa nowego gazociągu z Rosji zwiększy zależność Europy od tego dostawcy, rodząc ryzyko polityczne.

 

Pracownicy rafinerii odbierającej ropę z USA chcą ustąpienia Łukaszenki

Charter’97 podaje, że załoga Rafinerii Naftan w Nowopołocku, która odbiera ropę z USA, strajkuje i domaga się ustąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach.

Charter ‘97/Wojciech Jakóbik

 

– Solidaryzujemy się z narodem białoruskim. Deklarujemy, że nie ufamy obecnej administracji, bo pokojowi Białorusini nie mogą się już czuć bezpiecznie w ich kraju. Białorusini boją się wychodzić z domu, boją się wyrażać swe poglądy, boją się podejmować własne wybory i ich bronić (…). Nie uznajemy wyników tych wyborów, podobnie jak wielu obywateli naszego kraju – czytamy w stanowisku przekazanym mediom.

Pracownicy rafinerii domagają się sprawiedliwych wyborów prezydenckich, rezygnacji Łukaszenki, rezygnacji szefowej państwowej komisji wyborczej Lidii Jermoszyny, uwolnienia więźniów zatrzymanych w czasie kampanii wyborczej, protestujących i więźniów politycznych, zakończenia przemocy i śledztwa w sprawie nadużyć.

Jeżeli te żądania nie zostaną spełnione, pracownicy rafinerii mają prowadzić dwutygodniowy strajk. Dołączyli tym samym do pracowników największych firm białoruskich strajkujących po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Ich rafineria odbiera między innymi ropę z USA dostarczaną przez polski Unimot i amerykańską Getkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s