Angela Merkel spotka się z Gretą Thunberg, by rozmawiać o klimacie | Pracownik firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe jest podejrzany o szpiegostwo.

:Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się spotkać 20 sierpnia z Gretą Thunberg oraz Luisą Neubauer, aktywistkami na rzecz ochrony klimatu. Niemcy dzierżą prezydencję Unii Europejskiej i deklarują poparcie ambitnej polityki klimatycznej.

:Komisja Europejska odpowiedziała na pytania posła z Niemiec o rozszerzone sankcje USA wobec Nord Stream 2, które mogłyby uderzyć w firmy w Europie. Opowiada się przeciwko nim i zapewnia, że podporządkuje sporny projekt prawu unijnemu.

:Obywatel Norwegii został zatrzymany przez policję w niedzielę, 16 sierpnia pod zarzutem przekazywania informacji z sektora bezpieczeństwa na rzecz Rosji. To pracownik DNV GL, firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe.

Angela Merkel spotka się z Gretą Thunberg, by rozmawiać o klimacie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się spotkać 20 sierpnia z Gretą Thunberg oraz Luisą Neubauer, aktywistkami na rzecz ochrony klimatu. Niemcy dzierżą prezydencję Unii Europejskiej i deklarują poparcie ambitnej polityki klimatycznej.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

Aktywizm klimatyczny przeżywa trudne chwile przez pandemię koronawirusa uniemożliwiającą organizację Piątków dla Przyszłości, cotygodniowych marszy poparcia polityki, która ochroni klimat. Thunberg i Neubauer zapewniają, że będą wzywać Merkel do podjęcia konkretnych kroków w tym kierunku. 25 września w niemieckich miastach ma się odbyć Dzień globalnego działania na rzecz klimatu z protestami online.

 

 

Komisja broni firmy europejskie przed sankcjami wobec Nord Stream 2, ale obiecuje nadzór

Komisja Europejska odpowiedziała na pytania posła z Niemiec o rozszerzone sankcje USA wobec Nord Stream 2, które mogłyby uderzyć w firmy w Europie. Opowiada się przeciwko nim i zapewnia, że podporządkuje sporny projekt prawu unijnemu.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

 

– Komisja Europejska sprzeciwia się wprowadzeniu sankcji USA przeciwko firmom unijnym prowadzącym legalny biznes w zgodzie z prawem Wspólnoty. Jest tak, ponieważ Unia Europejska nie uznaje eksterytorialnej aplikacji sankcji krajów trzecich, które uznaje za niezgodne z prawem – napisał wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, były premier Łotwy.

– Celem Komisji jest zapewnienie, że jeśli Nord Stream 2 powstanie, będzie pracował w przejrzysty i niedyskryminacyjny sposób z właściwym stopniem nadzoru regulacyjnego, w zgodzie z kluczowymi zasadami prawa międzynarodowego i unijnego – przekonywał komisarz. – W zgodzie z planem pracy Komisji na 2020 rok, przygotowuje ona gruntu na rzecz mechanizmu wzmocnionych sankcji mającego zapewnić, że Europa będzie bardziej odporna na sankcje eksterytorialne krajów trzecich, a sankcje wprowadzone przez Unię Europejską będą właściwie egzekwowane – dodał w odpowiedzi.

Komisja Europejska wyszła z inicjatywą, która za wsparciem krajów, jak Polska czy Rumunia, doprowadziła do rewizji dyrektywy gazowej, która w obecnej formie podporządkowuje prawu unijnemu sporny gazociąg Nord Stream 2. Będzie on mógł rozpocząć pracę dopiero po zatwierdzeniu jego zgodności z przepisami antymonopolowymi dyrektywy przez Komisję.

 

 

Pracownik firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe jest podejrzany o szpiegostwo.

Obywatel Norwegii został zatrzymany przez policję w niedzielę, 16 sierpnia pod zarzutem przekazywania informacji z sektora bezpieczeństwa na rzecz Rosji. To pracownik DNV GL, firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe.

Bloomberg/VG/Wojciech Jakóbik

 

DNV GL certyfikowała zgodność gazociągu Nord Stream z przepisami pracy instalacji tego typu. Co ciekawe, została także wybrana do nadzoru budowy Baltic Pipe, gazociągu z Norwegii przez Danię do Polski mającego umożliwić dostawy gazu norweskiego na rynek polski w 2022 roku. – W ramach świadczenia usług nadzoru wykonawca zapewni udział inspektorów należących do Stowarzyszenia Morskich Inspektorów Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. The Society of Offshore Marine Warranty Surveyors).  Zadaniem inspektorów będzie zarówno weryfikacja dokumentacji projektowej i planów pracy pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, jak również bezpośredni nadzór w miejscach realizacji prac, związanych z budową gazociągu podmorskiego – informował polski operator Gaz-System w czerwcu 2020 – Pełnienie tego nadzoru jest jednym z warunków zawartego przez Gaz-System ubezpieczenia inwestycji – obejmującego wszystkich jej uczestników (polisa typu WELCAR). Głównymi obszarami zainteresowania inspektorów będą m.in. akceptacja i dopuszczanie jednostek pływających, transport morski, operacje przeładunkowe, układanie gazociągu na dnie morskim oraz budowa tuneli w rejonie linii brzegowej w Polsce i Danii.

Media norweskie informują, że istnieje podejrzenie, iż zatrzymany pięćdziesięciolatek z Norwegii spotkał się z oficerem służb rosyjskich, by przekazać mu wrażliwe informacje, wiedząc z kim ma do czynienia. Mężczyzna przebywa obecnie w areszcie miesięcznym na czas postępowania. DNV GL potwierdza, że zatrzymany miał kontakt z informacjami z sektora obronnego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s