:Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się spotkać 20 sierpnia z Gretą Thunberg oraz Luisą Neubauer, aktywistkami na rzecz ochrony klimatu. Niemcy dzierżą prezydencję Unii Europejskiej i deklarują poparcie ambitnej polityki klimatycznej.

:Komisja Europejska odpowiedziała na pytania posła z Niemiec o rozszerzone sankcje USA wobec Nord Stream 2, które mogłyby uderzyć w firmy w Europie. Opowiada się przeciwko nim i zapewnia, że podporządkuje sporny projekt prawu unijnemu.

:Obywatel Norwegii został zatrzymany przez policję w niedzielę, 16 sierpnia pod zarzutem przekazywania informacji z sektora bezpieczeństwa na rzecz Rosji. To pracownik DNV GL, firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe.

Angela Merkel spotka się z Gretą Thunberg, by rozmawiać o klimacie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma się spotkać 20 sierpnia z Gretą Thunberg oraz Luisą Neubauer, aktywistkami na rzecz ochrony klimatu. Niemcy dzierżą prezydencję Unii Europejskiej i deklarują poparcie ambitnej polityki klimatycznej.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

Aktywizm klimatyczny przeżywa trudne chwile przez pandemię koronawirusa uniemożliwiającą organizację Piątków dla Przyszłości, cotygodniowych marszy poparcia polityki, która ochroni klimat. Thunberg i Neubauer zapewniają, że będą wzywać Merkel do podjęcia konkretnych kroków w tym kierunku. 25 września w niemieckich miastach ma się odbyć Dzień globalnego działania na rzecz klimatu z protestami online.

 

 

Komisja broni firmy europejskie przed sankcjami wobec Nord Stream 2, ale obiecuje nadzór

Komisja Europejska odpowiedziała na pytania posła z Niemiec o rozszerzone sankcje USA wobec Nord Stream 2, które mogłyby uderzyć w firmy w Europie. Opowiada się przeciwko nim i zapewnia, że podporządkuje sporny projekt prawu unijnemu.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

 

– Komisja Europejska sprzeciwia się wprowadzeniu sankcji USA przeciwko firmom unijnym prowadzącym legalny biznes w zgodzie z prawem Wspólnoty. Jest tak, ponieważ Unia Europejska nie uznaje eksterytorialnej aplikacji sankcji krajów trzecich, które uznaje za niezgodne z prawem – napisał wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, były premier Łotwy.

– Celem Komisji jest zapewnienie, że jeśli Nord Stream 2 powstanie, będzie pracował w przejrzysty i niedyskryminacyjny sposób z właściwym stopniem nadzoru regulacyjnego, w zgodzie z kluczowymi zasadami prawa międzynarodowego i unijnego – przekonywał komisarz. – W zgodzie z planem pracy Komisji na 2020 rok, przygotowuje ona gruntu na rzecz mechanizmu wzmocnionych sankcji mającego zapewnić, że Europa będzie bardziej odporna na sankcje eksterytorialne krajów trzecich, a sankcje wprowadzone przez Unię Europejską będą właściwie egzekwowane – dodał w odpowiedzi.

Komisja Europejska wyszła z inicjatywą, która za wsparciem krajów, jak Polska czy Rumunia, doprowadziła do rewizji dyrektywy gazowej, która w obecnej formie podporządkowuje prawu unijnemu sporny gazociąg Nord Stream 2. Będzie on mógł rozpocząć pracę dopiero po zatwierdzeniu jego zgodności z przepisami antymonopolowymi dyrektywy przez Komisję.

 

 

Pracownik firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe jest podejrzany o szpiegostwo.

Obywatel Norwegii został zatrzymany przez policję w niedzielę, 16 sierpnia pod zarzutem przekazywania informacji z sektora bezpieczeństwa na rzecz Rosji. To pracownik DNV GL, firmy mającej nadzorować budowę Baltic Pipe.

Bloomberg/VG/Wojciech Jakóbik

 

DNV GL certyfikowała zgodność gazociągu Nord Stream z przepisami pracy instalacji tego typu. Co ciekawe, została także wybrana do nadzoru budowy Baltic Pipe, gazociągu z Norwegii przez Danię do Polski mającego umożliwić dostawy gazu norweskiego na rynek polski w 2022 roku. – W ramach świadczenia usług nadzoru wykonawca zapewni udział inspektorów należących do Stowarzyszenia Morskich Inspektorów Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. The Society of Offshore Marine Warranty Surveyors).  Zadaniem inspektorów będzie zarówno weryfikacja dokumentacji projektowej i planów pracy pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, jak również bezpośredni nadzór w miejscach realizacji prac, związanych z budową gazociągu podmorskiego – informował polski operator Gaz-System w czerwcu 2020 – Pełnienie tego nadzoru jest jednym z warunków zawartego przez Gaz-System ubezpieczenia inwestycji – obejmującego wszystkich jej uczestników (polisa typu WELCAR). Głównymi obszarami zainteresowania inspektorów będą m.in. akceptacja i dopuszczanie jednostek pływających, transport morski, operacje przeładunkowe, układanie gazociągu na dnie morskim oraz budowa tuneli w rejonie linii brzegowej w Polsce i Danii.

Media norweskie informują, że istnieje podejrzenie, iż zatrzymany pięćdziesięciolatek z Norwegii spotkał się z oficerem służb rosyjskich, by przekazać mu wrażliwe informacje, wiedząc z kim ma do czynienia. Mężczyzna przebywa obecnie w areszcie miesięcznym na czas postępowania. DNV GL potwierdza, że zatrzymany miał kontakt z informacjami z sektora obronnego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading