Wizja drugiej fali koronawirusa kryje spotkanie OPEC+ o porozumieniu naftowym | Koronawirus pozbawia petrostate w Rosji półtora biliona rubli

Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR
Posiedzenie OPEC+, czyli sygnatariuszy porozumienia naftowego. Fot. Ministerstwo Energetyki FR

:Posiedzenie OPEC+ poświęcone owocom porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy przyniosło utrzymanie kursu. Sygnatariusze zrealizowali cięcia w 97 procentach w lipcu 2020 roku. Państwa z zaległościami mają przedstawić harmonogram ich usuwania.

:Udział przychodów ze sprzedaży węglowodorów w budżecie rosyjskim w pierwszej połowie 2020 roku spadł do 29,3 procent. To spadek o 13,9 punktów procentowych w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Wizja drugiej fali koronawirusa kryje spotkanie OPEC+ o porozumieniu naftowym

Posiedzenie OPEC+ poświęcone owocom porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy przyniosło utrzymanie kursu. Sygnatariusze zrealizowali cięcia w 97 procentach w lipcu 2020 roku. Państwa z zaległościami mają przedstawić harmonogram ich usuwania.

OPEC/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

19 sierpnia odbyło się 21. posiedzenie ministerialnej komisji monitorującej OPEC+ poświęcone ocenie stanu porozumienia naftowego. Układ zakładał ograniczenie wydobycia ropy o w sumie 9,7 mln baryłek od maja do lipca 2020 roku, i 7,7 mln baryłek od sierpnia do końca 2021 roku. Potem zakłada redukcję o 5,6 mln baryłek do kwietnia 2022 roku. Kraje, które jak Irak nie wywiązały się z cięć przyznanych im w ramach kwot układu, będą musiały ograniczyć wydobycie o dodatkowe 2,3 mln baryłek dziennie (w sumie) między sierpniem a wrześniem 2020 roku. Zgodność cięć OPEC+ wyniosła 97 procent z uwzględnieniem Meksyku, a bez niego – 95 procent.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że zapasy ropy w grupie OECD spadają o 13,4 mln baryłek dziennie i widać pierwsze sygnały odrodzenia popytu na to paliwo, który do końca tego roku ma wzrosnąć do 97 procent poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Jednakże zastrzegli, że porozumienie naftowe musi być przestrzegane do końca jego obowiązywania w kwietniu 2022 roku. – Być może dłużej – zastrzegł minister energetyki Arabii Saudyjskiej Abdel Aziz bin Salman cytowany przez Bloomberg.

Ropa naftowa zareagowała kilkugodzinnym wzrostem wartości, po którym nastąpiły spadki. Mieszanka Brent kosztował o 6.30 czasu polskiego 45,01 dolarów, a WTI 42,55 dolarów i obie notowały spadek wartości. Inwestorzy obawiają się drugiej fali koronawirusa, która może ponownie obniżyć zapotrzebowanie na ropę, a co za tym idzie jej cenę.

Następne spotkania komisji technicznej i ministerialnej odbędą się 16 i 17 września 2020 roku.

 

Koronawirus pozbawia petrostate w Rosji półtora biliona rubli

Udział przychodów ze sprzedaży węglowodorów w budżecie rosyjskim w pierwszej połowie 2020 roku spadł do 29,3 procent. To spadek o 13,9 punktów procentowych w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Przychody tego rodzaju odpowiadały za 2,66 bln rubli w budżecie rosyjskim między styczniem a czerwcem 2020 roku, notując spadek o 1,46 bln rubli w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku. Największy spadek wystąpił z tytułu podatku wydobywczego MET i wyniósł 1,13 bln rubli (-36,4 procent) oraz ceł eksportowych, który wyniósł 0,61 bln rubli (-53,6 procent).

Powód to spadek średniej ceny ropy, eksportu gazu, ciepłej zimy oraz spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s