Merkel nie zgodziła się z Gretą Thunberg i innymi aktywistkami | Dezinformacja o Nord Stream 2? Ambasador Polski i senator USA zabierają głos

Greta Thunberg. Fot. Wikimedia Commons

:Rzecznik kanclerz Angeli Merkel poinformował po spotkaniu z Gretą Thunberg i grupą aktywistek klimatycznych, że „obie strony zgadzają się, że globalne ocieplenie to globalne wyzwanie rodzące wyjątkową odpowiedzialność państw przemysłowych”, ale jedna z uczestniczek przyznała, że „mają inne spojrzenia” na ten temat.

:Prezes Fortum przekonuje, że sporny gazociąg Nord Stream 2 zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy i zrekompensuje spadek wydobycia gazu na kontynencie. Fortum jest właścicielem Unipera, niemieckiej firmy będącej partnerem finansowym projektu. Ogłosiło wycofanie z Polski.

:Ambasador RP w USA i senator USA Ted Cruz dementują informacje Politico jakoby 24 z 27 krajów unijnych opowiedziało się przeciwko sankcjom amerykańskim wobec spornego gazociągu Nord Stream 2.

Merkel nie zgodziła się z Gretą Thunberg i innymi aktywistkami

Rzecznik kanclerz Angeli Merkel poinformował po spotkaniu z Gretą Thunberg i grupą aktywistek klimatycznych, że „obie strony zgadzają się, że globalne ocieplenie to globalne wyzwanie rodzące wyjątkową odpowiedzialność państw przemysłowych”, ale jedna z uczestniczek przyznała, że „mają inne spojrzenia” na ten temat.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

 

Adelaide Chariler, Luisa Neubauer, Greta Thunberg I Anuna de Wever spotkały się z kanclerz Merkel na półtoragodzinną rozmowę. Zaapelowały o realizację porozumienia klimatycznego z Paryża i stworzenie gospodarki bardziej przyjaznej klimatowi. Wezwały także rząd niemiecki do porzucenia kontraktów na dostawy paliw kopalnych. – Rygorystyczna realizacja porozumienia klimatycznego z Paryża to podstawa naszych działań – zapewnił rzecznik rządu Steffen Seibert po spotkaniu. – Stało się jasne, że patrzymy na sytuację z dwóch różnych perspektyw – oceniła Luisa Neubauer.

 

Fortum broni Nord Stream 2. Czy wycofa się z Polski?

Prezes Fortum przekonuje, że sporny gazociąg Nord Stream 2 zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy i zrekompensuje spadek wydobycia gazu na kontynencie. Fortum jest właścicielem Unipera, niemieckiej firmy będącej partnerem finansowym projektu. Ogłosiło wycofanie z Polski.

EA Daily/Wojciech Jakóbik

 

Fortum jest właścicielem Unipera od zeszłego roku. Ta niemiecka firma przyznała oficjalnie, że istnieje ryzyko dalszego opóźnienia lub nieukończenia Nord Stream 2. Projektowi grożą sankcje amerykańskie, które mogą uderzyć także w Uniper.

Fortum ogłosiło w marcu, że rozważa „dezinwestycje” w Polsce i krajach bałtyckich. Markus Ruaramo jest prezesem Fortum od czerwca 2020 roku.

 

Dezinformacja o Nord Stream 2? Ambasador Polski i senator USA zabierają głos

Ambasador RP w USA i senator USA Ted Cruz dementują informacje Politico jakoby 24 z 27 krajów unijnych opowiedziało się przeciwko sankcjom amerykańskim wobec spornego gazociągu Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

 

– Rozprzestrzeniana jest niezwykła ilość dezinformacji o Nord Stream 2. Trwa kampania przekonująca, że europejscy sojusznicy Ameryki popierają gazociąg Putina (prezydenta Rosji – przyp. red.). To nie jest prawda i nasi sojusznicy to potwierdzają – napisał Ted Cruz na Twitterze. Jest współautorem projektu sankcji wobec Nord Stream 2.

Odniósł się w ten sposób do komentarza ambasadora Polski w USA Piotra Wilczka, który użył Twittera do krytyki artykułu Politico cytowanego przez BiznesAlert.pl. – Artykuł Politico wprwoadza w błąd, stawiając tezę, że 24 kraje członkowskie krytykują sankcje USA wobec Nord Stream 2 – napisał. Wtórował mu ambasador Estonii w USA Jonatan Wsewiow, który przekonywał, że jego kraj nie bronił Nord Stream 2 przed sankcjami USA. – Wideokonferencja z zeszłego tygodnia nie była sprzeciwem 24 krajów biorących w niej udział – odniósł się do wideokonferencji ambasadorów Unii Europejskiej, do której odnosił się Politico.

Do dyskusji włączył się ukraiński Naftogaz, który przypomniał, że jeszcze w latach 2018-19 Parlament Europejski uznał projekt Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, które musi być powstrzymane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s